Świąteczny tydzień na rynkach finansowych
W świątecznym tygodniu kalendarz makro świeci pustkami. Jeszcze dzisiaj dostaniemy ostatnie tegoroczne odczyty z polskiej gospodarki - listopadową stopę bezrobocia (wstępny szacunek 5,0%) oraz podaż pieniądza M3 - ale nie zmienią one w żaden sposób obrazu rynku. Płynność na rynkach finansowych będzie wyraźnie ograniczona.
Wiadomości
- PL-DANE: Pogłoski o śmierci polskiego konsumenta można odłożyć do lamusa: listopadowa sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) urosła o 3,1% r/r, niemal trzykrotnie powyżej konsensusu (1,2% r/r). Tym samym sprzedaż w całości odrobiła wrześniowe straty. W ujęciu sektorowym sprzedaż detaliczną – tradycyjnie – wspierała branża motoryzacyjna (28,1% r/r); z kolei przeszkodą dla wzrostu była sekcja odzieży i obuwia, która pozostaje na minusie już od półtora roku. Co z tego wynika? Listopadowe dane stanowią naszym zdaniem przesłankę, że konsumpcja prywatna urośnie w IV kwartale o ok. 3% r/r, a wzrost gospodarczy w całym 2024 r. będzie bliski 3%. Więcej o listopadowej sprzedaży detalicznej pisaliśmy w piątkowym komentarzu.
- PL-RATING: Agencja ratingowa S&P planuje w 2025 r. dwa przeglądy ratingu Polski: 9 maja i 7 listopada. Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie „A2". Oceny kredytowe Polski agencji Fitch i S&P są o jeden poziom niższe („A-”).
- PL-INWESTYCJE: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje w 2025 r. ogłosić przetargi na minimum 330 km dróg na kwotę 12-13 mld zł, w tym na rozbudowę autostrady A2 Warszawa-Łódź - poinformował na konferencji prasowej p.o. generalnego dyrektora GDDKiA Paweł Woźniak.
- US-BUDŻET: Kongres USA przegłosował w piątek w nocy prowizorium budżetowe, przedłużające obecny budżet do marca przyszłego roku. Pozwoli to na uniknięcie shutdownu, tj. paraliżu większości federalnych urzędów.
- US-UE-CŁA: Prezydent elekt Donald Trump ostrzegł Unię Europejską, że jej towary eksportowe zostaną obłożone cłami, jeśli państwa członkowskie nie będą kupować więcej amerykańskiej ropy i gazu - poinformowała agencja Bloomberga.
- US-DANE: Amerykańska inflacja PCE uplasowała się w listopadzie poniżej oczekiwań analityków, choć nieco wyżej niż w poprzednim miesiącu. Wskaźnik headline wzrósł z 2,3% r/r w październiku do 2,4% r/r w listopadzie wobec konsensusu 2,5% r/r. Z kolei bazowa inflacja PCE ustabilizowała się na poziomie 2,8% r/r przy konsensusie wskazującym na lekkie przyspieszenie do 2,9% r/r.
- US-DANE: Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w grudniu wzrósł do 74,0 pkt. z 71,8 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano również 74,0 pkt. Z kolei oczekiwana przez badanych w grudniu inflacja w horyzoncie roku wyniosła 2,8% wobec 2,9% poprzednio, w długim terminie 3,0% wobec 3,1% poprzednio. Patrząc na wskazania tego indeksu, zaufanie amerykańskich konsumentów znajduje się na fali wznoszącej od początku II połowy bieżącego roku.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Piątkowy odczyt amerykańskiej inflacji PCE tchnął w rynki nowy optymizm. Indeksy z Wall Street (Nasdaq, S&P500) odrobiły mniej więcej połowę spadków po jastrzębich zapowiedziach J. Powella z ubiegłej środy. Dolar z kolei osłabił się, a na parze EURUSD mogliśmy obserwować podejście pod poziom oporu 1,045, którego jednak nie udało się przebić. Na Treasuries obserwowaliśmy ruchy kierunkowo podobne do tych na giełdzie: aprecjacja amerykańskich obligacji wygenerowała spadki rentowności o skali wynoszącej ok. połowy ruchu po środowych decyzjach Fed. Jakie stąd wnioski? Silniejsza giełda i spadki rentowności Treasuries sugerują, że inwestorzy odczytują niższą od oczekiwanej inflację PCE jako przesłankę do poluzowania polityki pieniężnej w USA – i to pomimo podwyższonej projekcji inflacji zaprezentowanej po ostatnim posiedzeniu FOMC. Nie zmienia to faktu, że w końcówkę roku wchodzimy z bardzo mocnym dolarem (EURUSD nieco powyżej 1,04) i wobec świąteczno-noworocznej flauty na rynkach już tak zapewne zostanie. W tym tygodniu nie należy oczekiwać dużych, kierunkowych ruchów na rynkach bazowych, zaś eurodolar powinien pozostać w okolicach 1,04.
- POLSKA: Osłabienie dolara było w piątek widoczne również na parze USDPLN, która przetestowała wsparcie na poziomie 4,08 – choć bez powodzenia. Z kolei EURPLN zamknął ubiegły tydzień w okolicach 4,26 i tutaj też się plasuje na otwarciu rynku w poniedziałek. W krajowym kalendarzu makro nie ma dziś odczytów, które mogłyby namieszać na rynku – ani stopa bezrobocia, ani podaż pieniądza nie wygenerują istotnych dynamik. Jesteśmy przeto zdania, że krajowy rynek w ślad za rynkami bazowymi wejdzie w świąteczno-noworoczną hibernację. Jednakże ostatnie dni roku często przynoszą dodatkową zmienność na polskiej walucie (zazwyczaj w kierunku słabszego złotego) ze względu na niską płynność. Nie można wykluczyć takiego scenariusza także w końcówce tego roku. Rok kończymy z rentownościami SPW nieopodal rocznych maksimów z przełomu października/listopada.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.