Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 02.01.2025 2 tygodnie temu

Nerwowa końcówka roku na rynkach

Za nami nerwowa końcówka roku na rynkach. Przed nami - nowy, ekscytujący rok. 2025 zaczyna się od serii publikacji finalnych odczytów koniunktury w przemyśle (S&P Global PMI) oraz od tygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy.

 

Wiadomości

  • PL-RPP: Henryk Wnorowski w wywiadach dla Radia Maryja i Radia Białystok podtrzymał opinię, że obniżki stóp procentowych mogą zacząć się w marcu, ale ich łączną skalę w 2025 r. będzie ograniczać luźna polityka fiskalna.
  • PL-BUDŻET: Wiceminister finansów J. Drop poinformował, że Ministerstwo sfinansowało ok. 25% potrzeb pożyczkowych na 2025 r. a na rachunkach budżetowych MF znajduje się 130 mld zł środków płynnościowych.
  • PL-DŁUG: Ministerstwo Finansów i BGK opublikowały plany emisyjne na styczeń i resztę 1kw 2025 kwartału b.r. MF planuje 8 przetargów obligacji z łączną podażą 55-75 mld zł, z czego trzy zostaną zorganizowane w styczniu (deklarowana podaż 16-31 mld zł). Ponadto, w lutym lub marcu odbędzie się przetarg zamiany SPW. BGK z kolei zorganizuje w I kwartale 5 przetargów sprzedaży obligacji serii FPC, w tym jeden w styczniu.  
  • PL-DANE: Wg zrewidowanych danych rachunek obrotów bieżących w bilansie płatniczym Polski zamknął się w III kwartale deficytem w wysokości 4,3 mld euro, co jest wartością zbliżoną do wynikających z publikowanych wcześniej danych miesięcznych. Rewizja nie zmienia obrazu polskiego bilansu płatniczego – w ostatnich kwartałach narastają nierównowagi wynikające z utrzymującej się słabości eksportu oraz odbicia importu w ślad za popytem krajowym.
  • CN-DANE: W grudniu koniunktura w chińskim przemyśle pogorszyła się – indeks PMI wg Caixin obniżył się z 51,5 do 50,5 pkt. Odczyt był słabszy od konsensusu prognoz (51,7 pkt) a przyczyną negatywnej niespodzianki były spadające zamówienia eksportowe oraz spadek skłonności firm przemysłowych do zatrudniania.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Grudniowe posiedzenie FOMC jest wygodnym punktem odniesienia. W czasie, jaki upłynął od niego do dziś rentowności krótkoterminowych papierów skarbowych w USA spadły do poziomów sprzed publikacji decyzji FOMC (4,25%), rentowności 10-latek (4,57%) niewiele się zmieniły, główne indeksy giełdowe są blisko minimów ustanowionych po jastrzębiej niespodziance Fed a dolar – wyraźnie droższy niż przed nią. Słowem – w końcówce roku na rynkach dominował pesymizm i redukcja ryzyka a powrót do zakładów o cięcia stóp jest pochodną tego. Możemy ad nauseam opowiadać o danych i reakcji rynków na dane, ale kalendarz w tym miesiącu ułożył się tak, że istotne dane spłyną późno (miesięczny raport z rynku pracy USA dopiero 10.01), więc najbliższe dni nie przyniosą dużych zmian z tego tytułu. Początek roku na ogół postrzegamy jako okres, kiedy rozgrywają się konsensusowe zakłady na rynku i kiedy często dochodzi do ich falsyfikacji. Po takim wyczyszczeniu przedpola pojawiają się niespodzianki. Konsensus zakłada obecnie bardzo łagodny scenariusz w odniesieniu do prezydentury Donalda Trumpa, dalsze wzrosty indeksów giełdowych, kontynuację obniżek stóp i kompletną niewiarę w odbicie gospodarcze w Chinach. Gdzie na nim mogą być rysy? To pierwsze wydaje się ryzykowne w kontekście zapowiedzi przedwyborczych i przebiegu pierwszej prezydentury D. Trumpa. To ostatnie implicite zakłada brak jakiegokolwiek wpływu podejmowanych przez chiński rząd od miesięcy działań w polityce gospodarczej – nawet, jeśli nie są one w pełni wystarczające, mogą tymczasowo przyspieszyć wzrost gospodarczy tamże i wpływ na gospodarkę światową. Jednocześnie, rynki praktycznie pożegnały się z ideą recesji w USA.
  • POLSKA: Okres świąteczno-noworoczny upływa pod znakiem delikatnej wyprzedaży polskich aktywów: złoty stracił ok. 2 grosze w stosunku do euro; rentowności naszej 10-latki wzrosła o prawie 15 pb przy wyraźnej tendencji do stromienia krzywej i braku analogicznego ruchu na rynku IRS; WIG20 oscylował wokół wielotygodniowych minimów. Wszystko to pasuje do obrazu rynku redukującego ekspozycję na ryzykowne aktywa. Pierwsze noworoczne sesje nie przyniosą radykalnych zmian i nie obudzą czynnika krajowego – przed nami publikacje danych PMI i CPI a na posiedzenie RPP poczekamy do połowy miesiąca. Nie, żeby to posiedzenie miało być dla rynków przełomowe. Po ostatnich zwrotach RPP rynki nabrały pewnego sceptycyzmu co do deklaracji Rady i, choć z krzywej zniknęła część wycenionych wcześniej obniżek stóp, rynek przyjął strategię mieszaną jako bazową i nie pożegnał się z ideą cięć stóp w I połowie roku. Szanse, że to się sfalsyfikuje (podbijając krótkoterminowe stopy procentowe), są naszym zdaniem spore.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter