ARCHIV3
zatrzymać czas
Zabezpieczamy przeszłość technologią przyszłości.
Przenieśliśmy arcydzieła polskiej sztuki do świata cyfrowego. Wszystkie obrazy zeskanowane i zarchiwizowane fizycznie w Światowym Archiwum Arktycznym zostały dodatkowo zabezpieczone online. Stworzyliśmy unikalne tokeny NFT na blockchainie Aleph Zero dla każdego zdigitalizowanego dzieła, łącząc klasyczne dziedzictwo z nowoczesnymi technologiami Web3. To unikalne połączenie archiwizacji offline i online gwarantuje, że sztuka przetrwa - chroniona naturą, ożywiona kodem, dostępna zawsze i wszędzie.
Światowe Archiwum Arktyczne
Arctic World Archive (AWA) to zaawansowany system długoterminowej archiwizacji, kluczowy dla ochrony globalnego dziedzictwa kulturowego. Zlokalizowany w Svalbardzie na Arktyce, jest jednym z najbezpieczniejszych geopolitycznie miejsc na świecie, oferując unikalne warunki dla konserwacji cyfrowych zapisów sztuki. Archiwizacja opiera się na technologii offline storage, eliminującej ryzyko cyberataków. Wykorzystuje samodzielne nośniki, niewymagające energii elektrycznej ani interwencji człowieka. Ta metoda gwarantuje, że przyszłe pokolenia będą mogły odczytać zarchiwizowane dzieła bez skomplikowanych procedur. AWA, łącząc zaawansowane technologie z naturalnymi warunkami Arktyki i bezpieczeństwem geopolitycznym, stanowi przełomowe rozwiązanie w dziedzinie długoterminowej archiwizacji dzieł sztuki. Oferuje niezrównaną trwałość i bezpieczeństwo, gwarantując przetrwanie kluczowych elementów dziedzictwa artystycznego ludzkości.
Zabezpieczamy przeszłość technologią przyszłości, dbając o dziedzictwo dla kolejnych pokoleń. Wykonaliśmy profesjonalne skany dzieł najwybitniejszych polskich artystów, takich jak Stanisław Wyspiański czy Jan Matejko, które mogą posłużyć do muzealnych reprodukcji.
„Poprzez projekt ARCHIV3 pokazujemy synergię tradycyjnej sztuki i nowoczesnych rozwiązań technologicznych i możliwość zabezpieczenia cennych danych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania.
Dzięki zastosowanemu przez nas zabezpieczeniu wykonane skany przez kolejne lata będą mogły służyć do celów konserwacyjnych i reprodukcyjnych oraz znajdą podwójne schronienie: w Światowym Archiwum Arktycznym i w sieci blockchain. To unikalny mix archiwizacji offline i online, który gwarantuje, że sztuka przetrwa.”
Michał Walęczak,
dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju
Bankowości Prywatnej w Banku Pekao S.A.
Więcej informacji o projekcie, wraz z galerią NFT
i reportażem z jego przebiegu, znajdziesz na stronie