08.01.2024

#cyberPEKAO ostrzega – nie daj się skusić fałszywym inwestycjom

Oszuści kuszą w internecie pozornie wysokimi zyskami. Tworzą fałszywe strony internetowe, na których zachęcają do inwestycji. Stosowana przez przestępców wyrafinowana socjotechnika powoduje, że spora liczba osób chcących szybko się wzbogacić, pada ofiarą ich manipulacji i traci często wszystkie swoje oszczędności lub pozostaje z długami.

Jak wygląda schemat oszustwa?

1. Oszuści tworzą strony internetowe, na których umieszczają informację o rzekomych inwestycjach i potencjalnych zyskach.

2. Reklamy fałszywych inwestycji wysyłane są pocztą elektroniczną lub umieszczane w serwisach internetowych i mediach społecznościowych. Dla ich uwiarygodnienia, przestępcy często wykorzystują wizerunki znanych osób, instytucji finansowych, spółek skarbu państwa oraz znanych i rozpoznawalnych firm.

3. Ofiara, po kliknięciu w reklamę, zostaje przekierowana na spreparowaną przez oszustów stronę internetową, na której nakłaniana jest do podania danych rejestracyjnych do fikcyjnej witryny inwestycyjnej.

4. Po podaniu danych, z ofiarą telefonicznie kontaktuje się oszust podający się najczęściej za brokera lub konsultanta inwestycyjnego i w zależności od scenariusza oszustwa, nakłania ją do:

  • podania danych karty płatniczej,
  • zainstalowania na swoim urządzeniu programu do zdalnego zarządzania pulpitem (np. AnyDesk, TeamViewer, QuickSupport), dzięki czemu oszuści mogą przejąć kontrolę nad bankowością internetową ofiary i w dowolny sposób zarządzać środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym;
  • przesłania skanu dowodu osobistego, który może posłużyć oszustom do autoryzacji zaciągniętego na dane ofiary kredytu;
  • przelania środków na fałszywe inwestycje na wskazany przez niego numer rachunku bankowego.

5. Po kolejnych zrealizowanych przez ofiarę przelewach, aby uśpić jej czujność i zaostrzyć apetyt na dalszy zysk z szybkiej inwestycji, oszuści zasilają jej rachunek drobnymi kwotami przelewanymi w rzeczywistości z rachunków innych „pseudo inwestorów.

6. Osoba, która padnie ofiarą oszustwa często jest przez kilka miesięcy manipulowana przez przestępców, biorąc jednocześnie nieświadomy udział w przestępstwie prania brudnych pieniędzy, a finalnie traci własne oszczędności lub pozostaje z długami.

,,Oferta dużego zysku’’ powinna wzbudzić w Tobie czujność. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i …

  • ostrożnie podchodź do ofert wyjątkowo zyskownych inwestycji. Nie spodziewaj się, że duże koncerny poszukują chętnych na zakup akcji na popularnych portalach internetowych;
  • dokładnie sprawdź każdą ofertę inwestycyjną u źródła oraz zapoznaj się z listą ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego;
  • jeżeli realizujesz przelew na rachunek firmy oferującej inwestycje lub na giełdę kryptowalut, zwróć uwagę, że dane odbiorcy przelewu nie powinny być danymi osoby fizycznej;
  • nie instaluj na prośbę osoby trzeciej jakiejkolwiek aplikacji do zdalnego pulpitu (np. AnyDesk, TeamViewer, Quick Support, ZOOM) – oszuści mogą wykorzystać ją do przejęcia Twoich danych logowania do bankowości internetowej; 
  • nigdy nie loguj się do bankowości internetowej w trakcie kiedy udostępniasz komuś zawartość swojego pulpitu;
  • nie podawaj osobom trzecim danych swojej karty płatniczej, jej numeru, kodu CVV2 oraz daty ważności, a także kodów BLIK;
  • uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne i nigdy nie potwierdzaj żadnych transakcji, które nie były przez Ciebie zlecone.

Jeśli padniesz ofiarą oszustwa:

•    zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) oraz zmień natychmiast hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay na bezpiecznym urządzeniu;
•    złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze, poinformuj później bank o złożeniu tego zawiadomienia.