Dostosuj się do nowych obowiązków raportowych i wymogów biznesowych w obszarze ESG
Obowiązki wynikające z dyrektywy CSRD, zmiany w środowisku biznesowym oraz rosnące oczekiwania kontrahentów wymagają od firm większej przejrzystości w zakresie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych.
Aby sprostać tym wyzwaniom, Bank Pekao S.A. oferuje klientom firmowym i korporacyjnym dostęp do kalkulatora śladu węglowego Plan Be Eco na preferencyjnych warunkach.
Dla kogo jest kalkulator śladu węglowego?
Kalkulator jest rozwiązaniem dla firm i mniejszych korporacji na różnych etapach zarządzania śladem węglowym:
objętych obowiązkiem raportowania emisji – zgodnie z regulacjami prawnymi, takimi jak dyrektywa CSRD
będących częścią łańcucha dostaw – chcących sprostać wymaganiom partnerów biznesowych
planujących działania proekologiczne – stawiających na długoterminowe korzyści wynikające z odpowiedzialnego zarządzania środowiskowego
Choć korzystanie z kalkulatora nie jest obligatoryjne, jego zastosowanie staje się coraz bardziej istotne w kontekście obowiązków związanych z raportowaniem wpływu na środowisko.
Jak działa kalkulator śladu węglowego?
Kalkulator śladu węglowego Plan Be Eco pozwala firmom na efektywne zbieranie danych i liczenie emisji tCO₂e w zakresie 1, 2 i 3, zgodnie z GHG Protocol oraz ISO 14064-1, umożliwiając tym samym spełnienie obowiązków regulacyjnych. Klient otrzyma pełne wsparcie podczas procesu kalkulacji raportowania danych – od zidentyfikowania kategorii, poprzez wybór wskaźników do obliczeń. Użytkownik zostanie przeszkolony w samodzielnym korzystaniu z narzędzia, a po zakończeniu wprowadzania danych, otrzyma raport emisji tCO₂e wraz z rekomendacjami redukcyjnymi, które pozwolą rozpocząć wdrożenie strategii dekarbonizacji.
Jakie są korzyści liczenia śladu węglowego?
Ślad węglowy to wyliczenie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia jednostki. Najbardziej znany, rozpowszechniony i globalnie uznany standard do liczenia śladu węglowego dla przedsiębiorstw to Greenhouse Gas Protocol (GHG Protocol).
Lepsze zrozumienie swoich emisji
dzięki identyfikacji źródeł szczególnie wysokich emisji firma będzie mogła podjąć działania wpływające na ich obniżenie.
Efektywne zarządzanie poziomem emisji
znając swój ślad węglowy możliwe jest zmniejszenie emisyjności procesów, a przede wszystkim zredukowanie kosztów co przyniesie oszczędności finansów.
Wsparcie w procesie transformacji i dążenia do neutralności klimatycznej
ślad węglowy stanowi mierzalny wskaźnik, który pozwala określić, w jakim stopniu działalność firmy wpływa na zmiany klimatyczne. Liczenie śladu węglowego jest kluczowe w procesie transformacji w kierunku neutralności klimatycznej, ponieważ pozwala zidentyfikować obszary, w których emisje można zredukować lub zneutralizować np. poprzez inwestowanie w odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną czy offsety węglowe.
Przewaga konkurencyjna
zainteresowanie zrównoważonym rozwojem stale rośnie, staje się standardem na rynkach zagranicznych, np. w przypadku przetargów.
Uniknięcie ryzyka zagrożenia relacji handlowej
wiele firm (szczególnie zagranicznych) wymaga od swoich kontrahentów przedstawienia danych o emisjach, których wysokość może mieć wpływ na relacje biznesowe.
Poprawa wizerunku firmy
zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych to sposób na budowanie wizerunku odpowiedzialnej firmy, co przyciąga klientów szukających zrównoważonych rozwiązań.
Zgodność z prawem dla firm zobligowanych do raportowania
firmy, które już liczą swój ślad węglowy, są lepiej przygotowane do spełniania wymagań prawnych i regulacyjnych. Przestrzeganie przepisów nie tylko minimalizuje ryzyko prawne, ale także poprawia wizerunek firmy w oczach instytucji publicznych, inwestorów oraz innych interesariuszy.