Finansowaniu podlega:
- wymiana maszyn i urządzeń,
- termomodernizacja budynków i budowli,
- OZE.
z dotacją do 80% ze środków UE
Taryfę Prowizji i Opłat Bankowych oraz regulaminy produktów kredytowych znajdziesz tutaj: Cenniki i regulaminy - Bank Pekao S.A.
Kredyt Ekologiczny FENG może być udzielony na realizację inwestycji związanej z energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne pod warunkiem osiągnięcia wzrostu efektywności energetycznej na danej inwestycji (potwierdzonego audytem energetycznym) o co najmniej 30%.
Kredyt Ekologiczny dedykowany jest firmom spełniającym kryteria mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy zgodnie z warunkami określonymi w art. 2 załącznika I do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 651/2014 oraz Klientom spełniającym definicję spółki o średniej kapitalizacji (mid-cap) czyli przedsiębiorstwom w rozumieniu art. 2 pkt 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/1017 z dnia 25 czerwca 2015 r. w sprawie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, Europejskiego Centrum Doradztwa Inwestycyjnego i Europejskiego Portalu Projektów Inwestycyjnych oraz zmieniającego rozporządzenia (UE) nr 1291/2013 i (UE) nr 1316/2013 - Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (Dz. Urz. UE L 169 z 1.07.2015, str. 1, z późn. zm.).
Kredyt jest udzielany do 10 lat.
Kredyt jest udzielany w PLN.
Zasada działania Kredytu ekologicznego FENG jest następująca: Przedsiębiorca, który posiada zdolność kredytową zaciąga Kredyt ekologiczny FENG w Pekao na finansowanie inwestycji, a następnie, w przypadku prawidłowej realizacji projektu jest on częściowo spłacany dotacją udzieloną przez BGK. Dotacja przeznaczona jest dla firm, które realizują inwestycje związane z energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne pod warunkiem osiągnięcia wzrostu efektywności energetycznej na danej inwestycji (potwierdzonego audytem energetycznym) o co najmniej 30%.
Dofinansowanie, które sięgnie nawet 70% kosztów kwalifikowanych projektu będzie mogło być przeznaczone m.in. na zakup maszyn i urządzeń, termomodernizację budowę budynków i budowli oraz inwestycje w OZE. Intensywność wsparcia dla inwestycji zależy od miejsca realizacji projektu i wielkości przedsiębiorstwa – obowiązuje Mapa Pomocy Regionalnej na lata 2021-2027.
Przyznanie dotacji będzie uzależnione od oceny projektu – szanse na dofinansowanie rosną wraz ze wzrostem oszczędności energetycznej.
Wymagany jest minimum 10% udział własny od wartości netto projektu inwestycji. Podatek VAT musi być sfinansowany przez inwestora z innych środków, własnych albo pożyczonych.