Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 29.05.2024 4 tygodnie temu

Czy inflacja zaskoczy poniżej konsensusu?

Można powiedzieć, że im dalej w tydzień, tym ciekawiej. Dziś GUS pokaże szybki szacunek krajowej inflacji CPI za maj (spodziewamy się jej przyspieszenia do 2,6% r/r, rynek 2,8%). Na rynkach bazowych główną publikacją dnia również odczyt inflacyjny – wstępny majowy szacunek z Niemiec.

Wiadomości

  • PL-RPP: Prognozy zakładające obniżki stóp procentowych w Polsce w 2025 r. łącznie o 100 pb są zbyt daleko idące, skala cięć może być bardzo niewielka - uważa członkini RPP Gabriela Masłowska. Jej zdaniem, biorąc pod uwagę fundamenty, złoty ma jeszcze przestrzeń do umocnienia, a jednym z istotnych czynników ryzyka dla inflacji jest dynamika płac.
  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany sprzedało pięć serii obligacji (OK0426, DS0727, PS0729, WZ1129 i DS1034) za 7,2 mld zł, a odkupiło cztery serie (OK0724, PS1024, PS0425 i WZ0525) za 6,95 mld zł.
  • DE-DANE: Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na czerwiec wyniósł -20,9 pkt. wobec -24,0 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się -22,5 pkt.
  • US-DANE: Indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board wzrósł w maju do 102 pkt. z 97,5 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 96 pkt.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Rentowności amerykańskich obligacji wznowiły ruch w górę po tym jak rynki w USA otworzyły się po długim weekendzie. 10-letnie Treasuries przeceniły się o 11pb a 2-letnie o 4pb. Powodem tego ruchu jest cały czas rewidowanie ścieżki obniżek stóp procentowych w USA na bardziej płaską. Pretekstem do tego mógł być wczoraj wyższy od oczekiwań odczyt koniunktury konsumenckiej wg Conference Board. Dolar przez większość dnia się osłabiał, ale ostatecznie zakończył dzień tam, gdzie go zaczął. EUR/USD konsekwentnie oscyluje w okolicach 1,085. Dziś kluczowe dla rynków będą dane o niemieckiej inflacji za maj. Sądzimy, że okażą się nieco wyższe niż w kwietniu co może sprowokować lekki wzrost EUR/USD. Rentowności obligacji będą zaś kontynuować ruch w górę, choć zapewne w mniejszej skali niż wczoraj.  
  • POLSKA: Złoty wczoraj lekko się umocnił. EUR/PLN przez chwilę zbliżył się nawet do 4,250, ale ostatecznie zakończył dzień na poziomie 4,255. Dziś w kalendarzu mamy wstępny odczyt inflacji za maj i spodziewamy się, że zaskoczy on po niższej stronie (2,6% r/r) co dla rynków byłoby pretekstem do lekkiego osłabienia złotego. Rentowności obligacji wyhamowały w poniedziałek wzrostowy trend i wczoraj go nie wznowiły. Sugeruje to, że zbliża się lekka ich korekta. W średnim okresie spodziewamy się kontynuacji osłabienia polskiego długu. Sprzyja temu wzrost rentowności obligacji na głównych rynkach długu oraz wysokie podaże POLGBs.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter