Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 19.06.2024 1 tydzień temu

Zapowiada się spokojny dzień na rynkach

Dziś szykuje się spokojny dzień. Kalendarz wydarzeń jest prawie pusty, a w USA mamy święto.

Wiadomości

  • PL-STOPY: H. Wnorowski – jeden z centrowych członków RPP – wyraził pogląd, że inflacja jeszcze przez kilka miesięcy pozostanie w celu NBP, ale w 3kw 2024 wzrośnie powyżej niego. Poza tym rząd powinien – jego zdaniem – zacieśnić politykę fiskalną w 2025. Obie opinie sprzyjają pozostawieniu stóp procentowych bez zmian w dłuższym horyzoncie czasowym – naszym zdaniem co najmniej o końca przyszłego roku.  
  • PL-DANE: W maju inflacja HICP obniżyła się w Polsce z 3,0 do 2,8% r/r. 
  • US-DANE: W maju sprzedaż detaliczna w USA wzrosła zaledwie o 0,1% m/m a sprzedaż w tzw. grupie kontrolnej (czyli o mniejszej zmienności) o 0,4% m/m. Oba odczyty były nieco niższe niż konsensus prognoz: odpowiednio 0,2 i 0,5% m/m). Pozytywnie zaskoczyła natomiast produkcja przemysłowa, która wzrosła w maju o 0,9% m/m, przy oczekiwaniach: 0,3% m/m. Ogółem dane pokazują jednak lekkie osłabienie koniunktury w USA.  
  • DE-DANE: Wartość indeksu koniunktury ZEW z niemieckiej gospodarki wyniosła w czerwcu 47,5 pkt, prawie tyle samo ile w maju (47,1 pkt) i zarazem mniej od konsensusu prognoz (50 pkt). Oceny sytuacji bieżącej lekko się pogorszyły (z -72,3 do -73,8 pkt) a oczekiwania co do przyszłości poprawiły. 
  • HU-STOPY: Bank centralny Węgier obniżył główną stopę procentową o 25pb do 7%. To już dziewiąte z rzędu cięcie stóp. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Nieduża zmienność na rynkach bazowych utrzymywała się także podczas wczorajszej sesji. Dane z amerykańskiej gospodarki miały mieszany wydźwięk (słaba sprzedaż detaliczna, mocna produkcja przemysłowa). W rytm tych danych reagował EUR-USD, choć zmiany nie były duże. Ostatecznie kurs wyszedł na lekko wyższych poziomach, kontynuując drugi dzień z rzędu lekkie wzrosty. Dzisiejszy dzień również nie przyniesie fajerwerków – w Stanach mamy dzień wolny od pracy, a w kalendarzu makro pustki. Rynek czeka na znacznie bardziej obfity w publikacje koniec tygodnia. Do tego czasu EUR-USD będzie lawirował wokół 1,075. Na bazowych rynkach długu wczorajszy dzień pod znakiem niewielkich spadków dochodowości zarówno niemieckich, jak i amerykańskich.
  • POLSKA: Lekkie uspokojenie politycznych nastrojów pomaga złotemu, który wczoraj dalej korygował ubiegłotygodniowe osłabienie. EUR/PLN zszedł w dół z 4,35 do 4,34 a USD/PLN z 4,06 do 4,04. Największym źródłem niepokoju dla inwestorów pozostają przedterminowe wybory parlamentarne we Francji, które zakończą się dopiero 7 lipca. Do tego czasu złoty pozostanie osłabiony i potencjał do jego dalszej korekty jest już niewielki. Krótkoterminowo wycenie polskich papierów nie sprzyjał dzisiejszy przetarg obligacji SPW, na którym Ministerstwo Finansów zamierza uplasować ofertę między 5 a 8 mld PLN (ograniczenie z wcześniej zapowiadanych 5-10 mld PLN). Po aukcji możliwy jest spadek rentowności 10-letnich w kierunku 5,70%, przy spadku rentowności obligacji na rynkach bazowych

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter