Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 27.01.2025 1 tydzień temu

Fed i EBC na autopilocie

Ostatni tydzień stycznia mocno będzie poświęcony polityce pieniężnej – swoje decyzje o stopach procentowych podejmie m. in. EBC (oczekiwane cięcie o 25 pb) czy Fed (brak zmian). Na polskim podwórku uwagę zwrócą pierwsze szacunki dynamiki PKB za 2024 r. Dla rynków finansowych najważniejsza będzie zapewne geopolityka i kolejne posunięcia prezydenta Trumpa.

Wiadomości

  • PL-RPP: W marcu może odbyć się dyskusja o ścieżce obniżki stóp procentowych, a ja na koniec 2025 roku widziałbym poziom 4,75% - poinformował członek RPP Ludwik Kotecki. Dodał, że w marcu nowa projekcja NBP powinna pokazać trwałe dochodzenie inflacji do celu w końcu tego roku, może na początku przyszłego. Jego oczekiwania są zbieżne z naszymi prognozami ścieżki stóp NBP – zakładamy rozpoczęcie cyklu obniżek w lipcu, a do końca roku stopy pójdą w dół o 100 pb, stopa referencyjna do 4,75%.
  • PL-NBP-DANE: Podaż pieniądza M3 wzrosła w grudniu o 9,3% r/r wobec wzrostu o 8,7% w poprzednim miesiącu, wyżej od oczekiwań rynkowych (8,7%).
  • EZ-DANE: Według wstępnych danych styczeń przyniósł znaczącą poprawę koniunktury w przemyśle – francuskie i niemieckie PMI znalazły się na kilkumiesięcznych maksimach, kasując spadki z II połowy 2024 r. Cieniem na tych raportach położyła się słabość popytu na pracę. Generalnie jednak dane zostały odebrane pozytywnie i stanowią potwierdzenie naszej tezy o zbyt pesymistycznych oczekiwaniach co do perspektyw gospodarczych strefy euro.
  • US-DANE: Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, wzrósł w styczniu do 50,1 pkt. z 49,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano we wstępnym wyliczeniu. Z kolei analogiczny indeks dla sektora usługowego silnie spadł w styczniu do 52,8 pkt. z 56,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Z innych danych, indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w styczniu spadł do 71,1 pkt. z 74,0 pkt. miesiąc wcześniej. Wstępnie szacowano 73,2 pkt. Oczekiwana przez badanych inflacja w horyzoncie roku wyniosła 3,3% wobec 3,3% poprzednio, w długim terminie 3,2% wobec 3,3% poprzednio.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Koniec tygodnia przyniósł najgorszy możliwy zestaw zaskoczeń w danych makro z punktu widzenia dolara: koniunktura w strefie euro wzrosła mocniej od oczekiwań (zwłaszcza w dwóch największych państwach) a w Stanach Zjednoczonych – niespodziewanie się pogorszyła. W Konsekwencji, EUR-USD przebił na chwilę 1,05. Kierunek zmian rentowności obligacji jest z tym zgodny (w USA w dół, w Europie w górę). To nie jest jedyny czynnik wpływający na notowania dolara, ale piątkowe dane powinny uświadomić obserwatorom rynków, że w kursie EUR-USD wyceniono już bardzo dużo złych wieści na temat Europy i dużą przewagę USA nad innymi gospodarkami rozwiniętymi. To wcale nie musi się zrealizować a Europa była w drugiej połowie zeszłego roku najprawdopodobniej niedoceniona. Z drugiej strony, ostatnie decyzje prezydenta D. Trumpa (nałożone i odwołane cła i sankcje na Kolumbię za odmowę przyjęcia dwóch samolotów z deportowanymi imigrantami) wskazują na to, że polityka handlowa USA będzie zmienna i nieprzewidywalna a jej początkowe odczytanie przez rynki mogło być zbyt optymistyczne. Ten czynnik będzie wisiał nad rynkami w kolejnych tygodniach, w międzyczasie jednak powinniśmy zajmować się głównie danymi i wydarzeniami makro. Rozpoczynający się tydzień jest bowiem pod tym względem bardzo obfity: wstępne szacunki inflacji w Europie za styczeń, pierwsze odczyty PKB w IV kwartale w USA i Europie oraz decyzje Fed i EBC. Te dwa ostatnie są krótkoterminowo na autopilocie (odpowiednio, bez zmian i cięcie stóp o 25 pb), więc mogą już nie wygenerować tyle zmienności, co w poprzednich miesiącach.
  • POLSKA: 4,21 to na razie nowe minimum lokalne na parze EUR-PLN i w piątek po raz drugi nie udało się go pokonać. To, czy kupującym uda się teraz sprokurować odbicie EUR-PLN, będzie bardzo ważnym testem dla tej pary (jeśli nie – będzie to sygnał, że trend spadkowy jest bardzo mocny i ma dużą przestrzeń do kontynuacji). Piątek był też niezły dla krajowego rynku obligacji – rentowności na długim końcu się nie zmieniły. W całym tygodniu rentowności SPW ruszyły się w skali bardzo zbliżonej do niemieckich Bundów. W najbliższych dniach taniec w rytm nadawany przez czynniki zagraniczne zostanie przerwany tylko dwa razy: przez aukcję SPW w środę i wstępne dane o PKB w czwartek.

Przegląd nadchodzących danych w Polsce

30 stycznia, PKB 2024, Pekao: 2,8% r/r Konsensus: 2,8% r/r   

Wstępny szacunek PKB za 2024 r. powinien pokazać wyraźne przyspieszenie względem 2023. Tym niemniej, względna słabość konsumpcji prywatnej i stagnacja inwestycji położyły się cieniem na tempie ożywienia. Spodziewamy się, że PKB wzrósł o ok. 3% w IV kwartale 2024 r. i o 2,8% średnio w całym 2024.

 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter