Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Tygodnik | 25.11.2024 2 miesięce temu

Wielka kumulacja danych makro

W tym tygodniu poznamy duży pakiet danych z polskiej gospodarki za październik. Dziś będzie to dynamika wynagrodzeń i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (oczekujemy odpowiednio 10% i -0,5% r/r) oraz produkcja przemysłowa, a jutro sprzedaż detaliczna. We wrześniu miesięczne dane mocno rozczarowały, zwłaszcza sprzedaż. Dane za październik pozwolą ocenić, czy był to wypadek przy pracy, czy zapowiedź spadkowego trendu.

Wiadomości

  • PL-GUS: Koniunktura w polskim sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w listopadzie wg ankiet GUS. Dotyczy to wszystkich sektorów za wyjątkiem hotelarstwa i gastronomii oraz transportu. Tym niemniej, spadki indeksów koniunktury w listopadzie były stosunkowo niewielkie i, w przeciwieństwie do konsumentów, nastroje przedsiębiorstw nie zmieniły się w sposób zauważalny od roku.
  • EZ-DANE: Nastroje biznesu w strefie euro pogorszyły się w listopadzie wg PMI. Wskaźnik obniżył się zarówno dla przemysłu (z 46 do 45,2 pkt), jak i dla sektora usług (spadek z 51,6 do 49,2 pkt). Konsensus prognoz w obu przypadkach spodziewał się utrzymania poziomów październikowych. W Niemczech koniunktura w przemyśle wg PMI wciąż jest dramatycznie słaba, choć w stosunku do października minimalnie się poprawiła (z 42,8 do 43,2 pkt). We Francji odczyt PMI dla przemysłu był równie słaby (43,2 pkt), a do tego gorszy niż przed miesiącem (44,5 pkt). W obu krajach odnotowano wyraźne pogorszenie nastrojów w sektorze usług, w Niemczech był to spadek z 51,6 do 49,4 pkt, a we Francji z 49,2 do 45,7 pkt. Więcej na temat perspektyw gospodarczych w strefie euro piszemy w dalszej części dziennika.
  • DE-DANE: Dynamika niemieckiego PKB za 2kw 2024 została zrewidowana w dół z 0,2 do 0,1% kw/kw – podał Federalny Urząd Statystyczny.
  • US-DANE: Koniunktura w amerykańskiej gospodarce jest relatywnie dobra i poprawia się. Wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego wzrósł z 48,5 do 48,8 pkt (blisko konsensusu), a w usługach z 55 do 57 pkt (konsensus: 55 pkt). W dół zrewidowane zostały natomiast nastroje konsumentów wg Uniwersytetu Michigan za listopad, z 73 od 71,8 pkt.

Kontrariańskie spojrzenie na strefę euro

W listopadowych wskaźnikach PMI próżno szukać dobrych wieści. Gdyby nie mała pozytywna niespodzianka w niemieckim przemysłowym PMI, każda z opublikowanych w piątek liczb okazałaby się niższa niż prognozowano. Nastroje w europejskiej gospodarce pozostaje fatalne: indeks PMI dla przemysłu spadł z 46 do 45,2 pkt. a dla usług – z 51,6 do 49,2 pkt. Listopad był więc drugim najgorszym miesiącem w tym roku i, jeśli grudzień nie przyniesie znaczących zmian w nastrojach, średni PMI w IV kwartale uplasuje się w okolicy 49 pkt. O strukturalnych i cyklicznych problemach strefy euro pisaliśmy wielokrotnie, w tym o samych danych PMI. Pisaliśmy też już o tym, jak mógłby wyglądać pozytywny scenariusz dla Niemiec (link). Dziś postanowiliśmy kontynuować ten kontrariański wątek i napisać, co dobrego można powiedzieć o perspektywach gospodarczych strefy euro. Zdajemy sobie sprawę, że prognozy konsekwentnie wskazują na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w strefie euro w 2025 r. Jednocześnie, odnosimy wrażenie, że te prognozy są formułowane kompletnie bez przekonania. Kilka dużych banków inwestycyjnych zdecydowało się pójść w drugą stronę (obstawiając dalsze hamowanie w 2025 r.), ale tu również nie czujemy się przekonani. Co więc może przemawiać za poprawą sytuacji gospodarczej w Europie w najbliższych kwartałach?

1. Europejscy konsumenci są bardziej optymistyczni niż rok temu. Poziom optymizmu nie jest wprawdzie wysoki i w szczegółach badań widać silną skłonność do przesuwania ważnych zakupów na później, ale najgorszy okres zostawiliśmy w lusterku wstecznym.

Skłonność niemieckich konsumentów do dużych zakupów, %

Źródło: Macrobond

2. Europejscy konsumenci mają górę oszczędności. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, w ostatnich latach gospodarstwa domowe gromadziły nadwyżkowe oszczędności i nie finansowały z nich konsumpcji. Stopa oszczędności w strefie euro od 5 lat jest wyższa od niegdyś fenomenalnie stabilnego poziomu 11-12%. Dziś to 15%.

Stopa oszczędności gospodarstw domowych w strefie euro, %

Źródło: Macrobond

3. Europejscy konsumenci od wielu miesięcy cieszą się realnym wzrostem dochodów. Dokładna liczba będzie zależeć od wybranych danych, ale mówimy o typowej dla tego ugrupowania liczbie 1-2% r/r.

Dynamika płac realnych w strefie euro, %

Źródło: Macrobond

4. Nie jest tak źle, jak malują to wskaźniki koniunktury. To już powoli post-pandemiczny standard – modele oparte o nastroje przedsiębiorstw mocno przeszacowują pogorszenie koniunktury. Gdybyśmy się kierowali dawnymi relacjami, mówilibyśmy dziś o spadku PKB w ujęciu rocznym i trzech z rzędu kwartałach spadku PKB kw/kw. Trajektoria zaś była dokładnie odwrotna (delikatne przyspieszanie).

Wzrost PKB w strefie euro na tle prognoz opartych o PMI, % kw/kw

Źródło: Macrobond

5. Polityka pieniężna jest coraz mniejszym hamulcem dla wzrostu. Dlaczego? Bo wygasają efekty wcześniejszych podwyżek stóp procentowych i zaczynają się pojawiać efekty ich obniżek. Zakładając, że w grudniu EBC złamie swoje miękkie przyrzeczenie i dokona cięcia stóp o 50 pb a stopy procentowe spadną w przyszłym roku o kolejne 100 pb, negatywny wpływ polityki pieniężnej na poziom europejskiego PKB wygaśnie w końcówce 2026 r. Tym niemniej, implikuje to, że wpływ na wzrost gospodarczy powinien być już teraz pozytywny i sięgnąć 0,5 pkt. proc. w 2025 r. Incydentalnie, 2024 r. jak dotąd upłynął pod znakiem delikatnego przyspieszania wzrostu gospodarczego!  

Wpływ polityki pieniężnej na poziom PKB w strefie euro, %

Źródło: Macrobond

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Rozczarowanie słabą koniunkturą z Europy (PMI) zdominowało w piątek główne rynki. EUR/USD zbliżył się do 1,04 i choć ruch ten został na koniec dnia skorygowany, to trend jest jednoznaczny: na mocniejszego dolara. A motorem tego ruchu jest spodziewany dysparytet stóp procentowych. Rentowności krótkich papierów po obu stronach Atlantyku – najbardziej wrażliwe na politykę pieniężną – podążają w przeciwnych kierunkach. Amerykańskich wzrosły w piątek o 4pb (z 4,34 do 4,38%) antycypując pauzę Fed a europejskich obniżyły się (na przykład niemieckich o 10pb z 2,10 do 2,0%) w oczekiwaniu na 50-tkę EBC. Jesteśmy sceptyczni, czy takie oczekiwania są uzasadnione w przypadku Fed i nie jesteśmy aż tak pesymistyczni co do perspektyw gospodarczych Europy (patrzy esej wyżej). Dlatego postrzegamy obecny kurs EUR/USD jako docelowo nieco zbyt niski a dysparytet rentowności dwuletnich Treasuries jako zbyt wysoki. Ale nie spodziewamy się szybkiej korekty rynkowej. Inwestorzy grają na razie mocnego dolara i szybko nastawienia nie zmienią, zwłaszcza że kalendarz makro w tym tygodniu nie da im raczej do tego pretekstu. Dlatego nadchodzący tydzień upłynie naszym zdaniem pod znakiem kontynuacji trendów z poprzedniego.  
  • POLSKA: Piątek był kolejnym dobrym dniem dla polskich aktywów. Giełda zakończyła tydzień lekkim wzrostem, złoty się umocnił (EUR/PLN obniżył się z 4,35 do 4,34) i jedynie rentowności polskich obligacji skarbowych wzrosły (o ok. 5pb na 10-latce). W tym tygodniu najważniejszy będzie pakiet danych za październik. Konsensus prognoz nie stawia zbyt wysokiej poprzeczki polskiej gospodarce a my jesteśmy dodatkowo nieco bardziej pesymistyczni. Negatywna niespodzianka nie zmieni wprawdzie oczekiwań co do polityki pieniężnej (kolejne cięcie nastąpi w dopiero w marcu 2025, a więc dość odległym terminie), ale może odebrać trochę entuzjazmu inwestorom do polskich aktywów w tym tygodniu. Spodziewamy się więc stabilizacji złotego na obecnych poziomach i lekkiego wzrostu rentowności obligacji skarbowych.

Przegląd nadchodzących danych w Polsce 

25 listopada, Płace w sektorze przedsiębiorstw październik, Pekao: 10,0% r/r Konsensus: 10,0% r/r

Październikowy odczyt płac znajdzie się pod wpływem efektu wysokiej bazy sprzed roku związanej z wypłatami premii w spółkach górniczych. Pozytywna różnica w dniach roboczych nie będzie miała wyraźnego odzwierciedlenia w dynamice wynagrodzeń, a w konsekwencji wzrost płac będzie kontynuował swoją dynamikę spadkową. Naszym zdaniem znajdzie się on w okolicach 10% r/r, czyli najniżej od grudnia ubiegłego roku.

25 listopada, Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw październik, Pekao: -0,6% r/r Konsensus: -0,5% r/r

Stagnacyjne tendencje w zatrudnieniu nie ustępują, a utrzymujące się marne nastroje pracodawców zepchną dynamikę zatrudnienia do -0,6% r/r w październiku. Widzimy jednak pierwsze nieśmiałe oznaki poprawy sytuacji na rynku pracy, choć trudno na ten moment ocenić, czy są one trwałe czy jedynie przejściowe.

25 listopada, Produkcja sprzedana przemysłu październik, Pekao: 1,3% r/r Konsensus: 1,6% r/r

Produkcja przemysłowa wraca nad kreskę głównie z uwagi na korzystniejszą niż przed miesiącem różnicę dni roboczych. Koniunktura w przemyśle widziana przez pryzmat zagranicznych i krajowych indeksów nastrojów firm pozostaje słaba lub umiarkowana. Ogranicza to znacząco przestrzeń do odbicia produkcji.

26 listopada, Sprzedaż detaliczna październik, Pekao: -1,2% r/r Konsensus: 0,5% r/r

Wrześniowy wynik sprzedaży detalicznej był fatalny i ekonomiści nie rozwikłali tej zagadki do końca. Tym niemniej, niezależnie od przyczyny, ostatni miesiąc przyniósł naszym zdaniem nadrobienie części tych strat. Odbicie byłoby większe, gdyby nie wysoka baza w sprzedaży paliw oraz pogoda, która opóźniła rozpoczęcie sezonowej sprzedaży odzieży i obuwia.   

27 listopada, Stopa bezrobocia październik, Pekao: 5,0%, Konsensus: 5,0%

Według wstępnego szacunku MRPiPS, stopa bezrobocia w październiku utrzymała się na poziomie 5,0%. Tym samym, wskaźnik pozostał w stagnacji już trzeci miesiąc z rzędu. Nastroje pracodawców pozostają nienajlepsze, a stopa bezrobocia reaguje na taki stan rzeczy powolnym wzrostem w ujęciu odsezonowanym. Siła tych wzrostów powoli wyczerpuje się, stąd w przyszłym roku możemy spodziewać się wejścia wskaźnika w trend spadkowy. Jednak do końca bieżącego roku stopa bezrobocia nie będzie miała większych szans na spadki z uwagi na jej sezonowe wahania.   

29 listopada, Inflacja CPI (wstępne) listopad, Pekao: ~4,6% r/r

W listopadzie zobaczymy spadek rocznej inflacji CPI spowodowany wysoką bazą z ubiegłego roku (wyskok cen paliw po wyborach parlamentarnych). Inflacja bazowa utrzymuje się stabilnie wysoko, w listopadzie wyniesie ok. 4,3% r/r.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter