Dolar przebija kolejne poziomy. EUR-USD już poniżej 1,05
Dzisiaj o 10:00 pierwsze dane GUS na temat nastrojów przedsiębiorstw w listopadzie. Te jednak pozostaną w cieniu publikowanych od rana wstępnych szacunków koniunktury PMI w przemyśle i usługach w strefie euro.
Polecamy nasz najnowszy raport o konkurencyjności polskiej gospodarki. Pełną wersję raportu znajdziesz tutaj.
Wiadomości
- PL-DANE: Seria publikacji danych z polskiej gospodarki za październik zaczyna się od rozczarowania – produkcja budowlano-montażowa spadła o 9,6% r/r, poniżej prognoz zakładających spadek o ok. 7% r/r. Potwierdza to utrzymywanie się słabości inwestycji, która jednak powinna skończyć się w 2025 r. wraz z uruchamianiem projektów finansowanych ze środków unijnych (ze szczególnym uwzględnieniem KPO). Równolegle opublikowane dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego wskazały na wygasanie impetu w tym segmencie – w ostatnich trzech miesiącach rozpoczęte budowy mieszkań i pozwolenia na ich budowę wzrosły o 10% r/r, co jest wartością wyraźnie niższą od zanotowanej na początku roku (30-60% r/r). Budownictwo mieszkaniowe, jak wskazaliśmy w jednym z niedawnych tekstów, ma problem dużego nawisu podaży niesprzedanych mieszkań.
- PL-DANE: Koniunktura konsumencka w dalszym ciągu się pogarsza – bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł z -15,8 w październiku do -17,1 w listopadzie, najniższego poziomu od października 2023 r. W szczegółach badania można znaleźć m.in. wzrost obaw o bezrobocie i większą skłonność do oszczędzania. Dane te sugerują, że relatywnie niski wzrost konsumpcji będzie się utrzymywał w krótkim okresie – zapewne tak długo, jak stopy pozostaną podwyższone.
- PL-DŁUG: Ministerstwo Finansów sprzedało na wczorajszej aukcji papiery wartościowe za łącznie 9,1 mld zł (razem ze sprzedażą dodatkową) przy popycie 15,28 mld zł.
- US-DANE: Pomimo rozczarowania główną figurą, dane o koniunkturze w przemyśle z kolejnego (Filadelfia) okręgu potwierdziły kontynuację poprawy sentymentu w amerykańskim przemyśle. W listopadzie na relatywnie wysokim poziomie utrzymały się oceny zatrudnienia, produkcji i nowych zamówień. Uśrednienie z opublikowanym wcześniej indeksem NY Fed sugeruje znaczącą poprawę w listopadzie, być może związaną z nadziejami przedsiębiorstw na bardziej probiznesową politykę gospodarczą nowej administracji. Z kolei publikowane równolegle tygodniowe dane z rynku pracy okazały się być ponownie lepsze od prognoz. Nowe wnioski o zasiłki nie wykazują od wielu miesięcy żadnego trendu, a wszelkie wskaźniki recesji konstruowane na ich podstawie sugerują niskie ryzyko takowej w krótkim okresie.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Dolar na nowym lokalnym maksimum – DXY przebił 107, EUR-USD spadł poniżej 1,05. Równolegle w tle kontynuowane były spadki rentowności obligacji w Europie i wzrosty po drugiej stronie Atlantyku. Słowem – dalej rozgrywamy zakłady dotyczące relatywnej siły Stanów Zjednoczonych i relatywnej słabości Europy. Konsekwencje dla rynków obligacji są ciekawe – wczoraj spread między rentownościami 10-letnich amerykańskich i niemieckich obligacji wzrósł do najwyższego poziomu od kwietnia b.r. (213 pb) i niewiele pb brakuje, żeby spread wrócił do poziomów z 2019 r. Na krótkim końcu krzywej różnice są mniej ekstremalne i bez powrotu EBC do polityki zerowych stóp trudno sobie wyobrazić wyrównanie historycznych maksimów dysparytetu. Tym niemniej, kierunek jest wciąż jasny. Napięcia geopolityczne rozpłynęły się i nie ciążą już rynkom. Dzisiejsze publikacje danych makro (na czele z PMI) są szansą, żeby wspomniane wcześniej trendy przedłużyć (jeśli europejskie PMI będą słabe) lub dać inwestorom okazję do realizacji zysków (jeśli europejskie PMI będą mocne).
- POLSKA: To był dobry dzień dla polskich aktywów – główne indeksy z warszawskiego parkietu odbiły, rentowności SPW solidnie spadły, aukcja SPW okazała się całkiem udana (popyt przekroczył 15 mld zł). Jedyną rysą na tym obrazie było osłabienie złotego w kierunku 4,34/EUR, które możemy z powodzeniem powiązać z aprecjacją dolara. Nie było tam oznak awersji do polskich aktywów – po prostu przy takim umocnieniu dolara waluty krajów EM biorą na siebie część uderzenia. Wraz z wygasaniem obaw geopolitycznych z polskich aktywów powinna zniknąć premia, która pojawiła się w tym tygodniu. Tej premii w zasadzie najbliżej do bycia istotnym dla rynków czynnikiem krajowym. Kalendarz publikacji danych makro jest z punktu widzenia rynków pusty, formowanie konsensusu w RPP jest postrzegane jako doszlusowywanie Rady do wycen rynkowych, etc. Słowem, dziś znów będziemy na łasce czynników globalnych, aczkolwiek widzielibyśmy polskie aktywa w roli prymusów.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.