6 porad jak zbudować dobrą historię kredytową - Bank Pekao S.A.

6 porad jak zbudować dobrą historię kredytową

Kiedy bank lub inna instytucja finansowa udziela Ci kredytu lub pożyczki, chce mieć pewność, że spłacisz zobowiązanie w terminie.

 Dlatego, oprócz zbadania Twojej zdolności kredytowej, bank sprawdzi także:

1

informacje o Twoich kredytach, pożyczkach i limitach kredytowych - tych, które aktualnie spłacasz i tych już spłaconych

2

czy nie masz zaległości w regulowaniu innych zobowiązań np. rachunków za telefon, internet czy prąd

Zbiór wszystkich danych o Twoich kredytach, pożyczkach i limitach kredytowych to historia kredytowa. Źródłem informacji o historii kredytowej jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK. S.A.). Natomiast dane o zaległościach w opłacaniu rachunków i faktur gromadzą Biura Informacji Gospodarczej (BIG).

Zbuduj dobrą historię kredytową

Brak historii kredytowej nie jest przeszkodą w staraniu się o pierwszy kredyt, pożyczkę czy kartę kredytową, ponieważ jest ona jednym z kilku elementów, który wpływa na decyzję  kredytową. Dobra historia kredytowa – czyli sytuacja, gdy wszystkie kredyty, pożyczki i limity kredytowe spłacasz na czas - jest jednak zawsze wartością dodaną, gdy wnioskujesz o kredyt, pożyczkę czy kartę kredytową.

Przeczytaj klika porad, jak zbudować dobrą historię kredytową

Telefon albo laptop na raty?
Historię kredytową budują informacje na temat Twoich kredytów, pożyczek, kart kredytowych, które banki i inne instytucje finansowe przekazują do BIK.

Każda terminowa spłata raty kredytu, pożyczki czy karty kredytowej ma pozytywny wpływ na Twoją historię kredytową.

Warto rozważyć wzięcie kredytu albo pożyczki na coś, co i tak planujesz kupić, np. nowy telefon czy laptop, i regularnie spłacać raty.

Nawet jeśli spłacane przez Ciebie raty nie są wysokie, to ich terminowe spłaty będę świadczyć o tym, że jesteś rzetelnym pożyczkobiorcą.

Zbuduj historię z kartą kredytową
Karta kredytowa to wygodny sposób na finansowanie różnych zakupów i poprawę Twojej płynności. Pamiętaj jednak, żeby korzystać z niej z głową. Jeżeli spłacisz zadłużenie w tzw. okresie bezodsetkowym, bank nie naliczy odsetek, więc zwracasz tyle, ile pożyczasz. Dodatkowo informacja o tym, że terminowo spłacasz zobowiązania trafi do BIK i pozytywnie wpłynie na Twoją historię kredytową – to będzie dowód dla banku, że odpowiedzialnie zarządzasz swoimi finansami.

Mierz siły na zamiary
Nie bierz więcej kredytów, niż jesteś w stanie spłacić. 

1

Terminowość spłat kredytów to ważny, ale nie jedyny czynnik wpływający na Twoją historię kredytową.

2

Przed udzieleniem kolejnego kredytu bank sprawdzi w BIK ile masz aktualnie zobowiązań i oceni, czy kolejna pożyczka, kredyt czy karta kredytowa nie będą dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem.

3

Jeśli nie będziesz w stanie terminowo spłacać rat, zablokujesz sobie szansę na skorzystanie w przyszłości np. kredytu na zakup pierwszego mieszkania.

Powiedz: „Tak” przetwarzaniu danych
Kiedy składasz wniosek o pożyczkę, kredyt czy kartę kredytową nie bój się wyrazić zgody na przetwarzanie danych o spłaconym zobowiązaniu. Dzięki temu kredytodawcy będą widzieć, że Twoje wcześniejsze raty były spłacane w terminie. Jeżeli nie wyrazisz zgody, Twoja historia kredytowa ograniczy się tylko do informacji o aktualnych kredytach, pożyczkach czy kartach kredytowych, które aktualnie spłacasz.

Sprawdzaj swoją historię kredytową w BIK
Raz na jakiś czas sprawdzaj, co dzieje się z Twoją historią kredytową w BIK. Dwa razy w roku możesz wnioskować w BIK o darmowy raport, w którym otrzymasz podstawowe informacje na temat swoich zobowiązań. Aby go dostać musisz założyć konto na stronie internetowej BIK.

Stopniowe budowanie dobrej historii kredytowej zaprocentuje, gdy będziesz starać się o pożyczkę lub kredyt na wyższą kwotę. Kredytodawca będzie mieć informację, że ma do czynienia z osobą, która poważnie podchodzi do spłaty swoich zobowiązań. Jeżeli więc planujesz wziąć np. kredyt gotówkowy na wyższą kwotę albo kredyt na mieszkanie (nawet, jeśli teraz wydaje Ci się, że to odległa przyszłość) - zacznij budować historię kredytową. Rozsądnie i małymi krokami. Poświęć czas na sprawdzenie ofert kredytowych, podliczenie swoich miesięcznych wydatków – tych, które musisz ponieść np. rachunków oraz  tych przeznaczonych na przyjemności. Nie musisz obawiać się pożyczek, kredytów gotówkowych czy kart kredytowych, jeżeli podejdziesz do tego spokojnie i z głową.