6 porad jak zbudować dobrą historię kredytową
Kiedy bank lub inna instytucja finansowa udziela Ci kredytu lub pożyczki, chce mieć pewność, że spłacisz zobowiązanie w terminie.
Dlatego, oprócz zbadania Twojej zdolności kredytowej, bank sprawdzi także:
informacje o Twoich kredytach, pożyczkach i limitach kredytowych - tych, które aktualnie spłacasz i tych już spłaconych
czy nie masz zaległości w regulowaniu innych zobowiązań np. rachunków za telefon, internet czy prąd
Zbiór wszystkich danych o Twoich kredytach, pożyczkach i limitach kredytowych to historia kredytowa. Źródłem informacji o historii kredytowej jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK. S.A.). Natomiast dane o zaległościach w opłacaniu rachunków i faktur gromadzą Biura Informacji Gospodarczej (BIG).
Zbuduj dobrą historię kredytową
Brak historii kredytowej nie jest przeszkodą w staraniu się o pierwszy kredyt, pożyczkę czy kartę kredytową, ponieważ jest ona jednym z kilku elementów, który wpływa na decyzję kredytową. Dobra historia kredytowa – czyli sytuacja, gdy wszystkie kredyty, pożyczki i limity kredytowe spłacasz na czas - jest jednak zawsze wartością dodaną, gdy wnioskujesz o kredyt, pożyczkę czy kartę kredytową.
Przeczytaj klika porad, jak zbudować dobrą historię kredytową
Telefon albo laptop na raty?
Historię kredytową budują informacje na temat Twoich kredytów, pożyczek, kart kredytowych, które banki i inne instytucje finansowe przekazują do BIK.
Zbuduj historię z kartą kredytową
Karta kredytowa to wygodny sposób na finansowanie różnych zakupów i poprawę Twojej płynności. Pamiętaj jednak, żeby korzystać z niej z głową. Jeżeli spłacisz zadłużenie w tzw. okresie bezodsetkowym, bank nie naliczy odsetek, więc zwracasz tyle, ile pożyczasz. Dodatkowo informacja o tym, że terminowo spłacasz zobowiązania trafi do BIK i pozytywnie wpłynie na Twoją historię kredytową – to będzie dowód dla banku, że odpowiedzialnie zarządzasz swoimi finansami.
Mierz siły na zamiary
Nie bierz więcej kredytów, niż jesteś w stanie spłacić.
Terminowość spłat kredytów to ważny, ale nie jedyny czynnik wpływający na Twoją historię kredytową.
Przed udzieleniem kolejnego kredytu bank sprawdzi w BIK ile masz aktualnie zobowiązań i oceni, czy kolejna pożyczka, kredyt czy karta kredytowa nie będą dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem.
Jeśli nie będziesz w stanie terminowo spłacać rat, zablokujesz sobie szansę na skorzystanie w przyszłości np. kredytu na zakup pierwszego mieszkania.
Powiedz: „Tak” przetwarzaniu danych
Kiedy składasz wniosek o pożyczkę, kredyt czy kartę kredytową nie bój się wyrazić zgody na przetwarzanie danych o spłaconym zobowiązaniu. Dzięki temu kredytodawcy będą widzieć, że Twoje wcześniejsze raty były spłacane w terminie. Jeżeli nie wyrazisz zgody, Twoja historia kredytowa ograniczy się tylko do informacji o aktualnych kredytach, pożyczkach czy kartach kredytowych, które aktualnie spłacasz.
Sprawdzaj swoją historię kredytową w BIK
Raz na jakiś czas sprawdzaj, co dzieje się z Twoją historią kredytową w BIK. Dwa razy w roku możesz wnioskować w BIK o darmowy raport, w którym otrzymasz podstawowe informacje na temat swoich zobowiązań. Aby go dostać musisz założyć konto na stronie internetowej BIK.