Od dworku do Kasy Oszczędności -
Kraków,
ul. Szpitalna 15
Krakowska Kasa Oszczędności, która od połowy XIX wieku miała przy ulicy Szpitalnej w Krakowie swoją siedzibę, zasłynęła, przekazując fundusze na wykup Wawelu od Austriaków. Zanim jednak instytucja ta wprowadziła się do kamienicy wybudowanej w miejscu dawnego dworku, mieszkała tu Cecylia Lichocka – druga żona niesławnego prezydenta miasta, którego władzy pozbawił Tadeusz Kościuszko.
Dowiedz się więcejCesarski rozmach -
Wrocław,
pl. Powstańców Śląskich 9
Hindenburg, którego nazwisko bardziej kojarzy się z katastrofą sterowca niż z niemieckim marszałkiem, był jednym z patronów placu, przy którym stoi kamienica nr 9. To do niej dopasowywano otoczenie nowego rekreacyjnego miejsca w mieście, które od XVIII w. było w rękach pruskich. I to na cześć pruskiego władcy Wilhelma I w Breslau zaplanowano reprezentacyjną dzielnicę z placem.
Dowiedz się więcejBudynek na rzece Niwce:
Bielsko-Biała,
ul. Stojałowskiego 23
Ledwie 7 lat wcześniej ulicą przy której stanął czterokondygnacyjny secesyjny budynek Polskiego Banku Krajowego płynęła rzeka. Jej koryto przykryte zostało w 1916 roku. Dla bezpieczeństwa fundamenty Banku osadzono na dawnym brzegu rzeki. Za projekt odpowiadał jeden z budowniczych najstarszego stadionu w Polsce.
Dowiedz się więcej