Zabytki architektury

Zabytki

architektury

banner
Czy wiedzą Państwo, jak wiele tajemnic skrywają mijane przez Państwa budynki? Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po zabytkowych kamienicach w Polsce, w których swoje oddziały ma Bank Pekao S.A. To miejsca z zabytkowymi fasadami, w różnorodnych stylach architektonicznych i z zaskakującymi historiami, które sprawią, że spojrzymy na nie zupełnie inaczej.
Gdzie nocował cesarz Napoleon, kiedy ze swoim wojskiem szedł odbić z rąk pruskich Gdańsk? Gdzie mieściła się klinika, w której pierwsze kroki stawiał światowej sławy chirurg, lekarz Alberta Einsteina? Gdzie fotografował się marszałek Piłsudski, który w tajnej misji odwiedził Przemyśl? Co ma wspólnego poznański medyk z wynalazcą wykrywacza kłamstw? Skąd pochodziła najsłynniejsza przedwojenna musztarda? Zabieramy Państwa na wycieczkę po miejscach, które choć odwiedzają Państwo na co dzień, wciąż skrywają tajemnice. Również i my, opiekujący się Państwa funduszami, sięgając do starych archiwów, gazet czy historycznych opracowań, dziwiliśmy się, dlaczego tak późno dowiadujemy się o skarbach, jakimi są te historie. Tym większa przyjemność w tym, że coś, co wydawało się opatrzone, znajome, powszednie, daje się poznać z innej strony.
Historia zabytkowych kamienic, w których mieszczą się oddziały Banku Pekao S.A., jest miejscami równie zawiła i zaskakująca jak historia Polski. Właściciele i architekci kamienic pochodzą często z różnych stron świata, w różne strony świata nierzadko pcha los dawnych mieszkańców budynków, o których traktuje ta publikacja. Wszystkie kamienice mają nieocenioną wartość dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju, będąc przy tym ozdobą miast, w których się znajdują. Liczymy na to, że następnym razem, gdy odwiedzą nas Państwo w Krakowie, Nysie czy Bydgoszczy, przekroczą Państwo próg bogatsi o opowieści o ludziach, ich pasjach i śladach, które pozostawili, a które dziś staramy się wydobyć z zapomnienia.

Od dworku do Kasy Oszczędności -
Kraków,

ul. Szpitalna 15

Krakowska Kasa Oszczędności, która od połowy XIX wieku miała przy ulicy Szpitalnej w Krakowie swoją siedzibę, zasłynęła, przekazując fundusze na wykup Wawelu od Austriaków. Zanim jednak instytucja ta wprowadziła się do kamienicy wybudowanej w miejscu dawnego dworku, mieszkała tu Cecylia Lichocka – druga żona niesławnego prezydenta miasta, którego władzy pozbawił Tadeusz Kościuszko.

Dowiedz się więcej

Cesarski rozmach -

Wrocław,

pl. Powstańców Śląskich 9

Hindenburg, którego nazwisko bardziej kojarzy się z katastrofą sterowca niż z niemieckim marszałkiem, był jednym z patronów placu, przy którym stoi kamienica nr 9. To do niej dopasowywano otoczenie nowego rekreacyjnego miejsca w mieście, które od XVIII w. było w rękach pruskich. I to na cześć pruskiego władcy Wilhelma I w Breslau zaplanowano reprezentacyjną dzielnicę z placem.

Dowiedz się więcej

Budynek na rzece Niwce:
Bielsko-Biała,

ul. Stojałowskiego 23

 

Ledwie 7 lat wcześniej ulicą przy której stanął czterokondygnacyjny secesyjny budynek Polskiego Banku Krajowego płynęła rzeka. Jej koryto przykryte zostało w 1916 roku. Dla bezpieczeństwa fundamenty Banku osadzono na dawnym brzegu rzeki. Za projekt odpowiadał jeden z budowniczych najstarszego stadionu w Polsce.

Dowiedz się więcej