Bank Pekao to instytucja o bogatej historii, w której od samego początku kluczową rolę odgrywało nie tylko świadczenie usług finansowych, ale także bycie blisko rodaków i ich potrzeb.
Założony w 1929 roku Bank Polska Kasa Opieki m.in. finansował biblioteki i fundował stypendia dla zdolnej młodzieży. Obecnie również należy do grona organizacji angażujących się w inicjatywy o charakterze społecznym i kulturalnym. Bank jako instytucja wysoce odpowiedzialna wspiera i promuje sztukę. Inwestowanie w nią traktuje jako jeden z elementów swojej filozofii. Może się dziś pochwalić imponującym zbiorem około 1200 dzieł sztuki. Przez wiele lat w wyniku fuzji, przejęć i inwestycji własnych tworzył wyjątkową kolekcję wartościowych eksponatów. Składają się na nią prace klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski.
W bogatym spektrum dzieł nie zabrakło też prac młodszych artystów, m.in. Tadeusza Dominika, Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Franciszka Starowieyskiego czy Bożenny Biskupskiej. Kolekcja bogata jest również w rzeźby, a także wiele niezwykłych eksponatów z gatunku sztuki użytkowej z XIX i XX wieku – meble, lampy, zegary. Pekao dysponuje także wybitnymi dziełami sztuki regionalnej oraz 116 pozycjami, które weszły do kolekcji w wyniku współpracy banku z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Jednym z najcenniejszych eksponatów jest wykonana w Gdańsku XVII-wieczna srebrna szkatuła na biżuterię, oddana przez bank w depozyt Muzeum Narodowego w Warszawie. Kolejnym szczególnym okazem jest – pozostająca w depozycie Zamku Królewskiego w Warszawie – XVI-wieczna tapiseria wykonana z wełny i jedwabiu przez Corneliusa de Ronde pt. „Porwanie Heleny przez Parysa”, dokumentująca początek wojny trojańskiej. Cenne dzieła, którymi dysponuje Pekao, to również projekty polichromii „Anioła” z kościoła Mariackiego w Krakowie autorstwa Jana Matejki, a także projekty polichromii „Bratki” i „Orzeł” w kościele Franciszkanów w Krakowie przygotowane przez Stanisława Wyspiańskiego.
Unikatem i swego rodzaju dziełem sztuki samym w sobie jest także krakowski oddział banku mieszczący się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Szpitalnej, w dawnej siedzibie Kasy Oszczędności Miasta Krakowa. Można tam obejrzeć nadzwyczajne witraże zaprojektowane przez Józefa Mehoffera – „Alegorię Oszczędności” i „Alegorię Dobrobytu”. Ta niezwykła placówka skrywa także historyczne obrazy, meble, żyrandole i sejfy – wszystko o zabytkowej wartości.
Znaczna część kolekcji jest jednak eksponowana w warszawskiej centrali banku, zdobiąc przestrzeń dostępną dla pracowników.
Zgromadzone przez Bank Pekao dzieła sztuki będą teraz mogły cieszyć oczy szerszej publiczności. Prezentujemy Wirtualną Galerię Sztuki, dzięki której nie wychodząc z domu, można być blisko kultury. Zapraszamy w niezwykłą internetową podróż po naszej kolekcji. W galerii online znajdują się wysokiej jakości fotografie dzieł i informacje o ich twórcach, ale nie tylko. Naszą misją jest upowszechnianie wiedzy na temat kultury i sztuki, dlatego tworzymy Akademię Sztuki Banku Pekao S.A., która sukcesywnie rozwijana będzie źródłem materiałów edukacyjnych na temat udostępnionych wirtualnie eksponatów.
Serdecznie zapraszamy!
Bank Pekao S.A. ul. Żubra 1, 01-066 Warszawa. galeriasztuki@pekao.com.pl