Prawie pół wieku temu Józef Wilkoń stworzył na zamówienie banku ilustracje, które zostały wkomponowane w projekt kalendarza na rok 1975. Tematem przewodnim były polskie legendy.
Po 48 latach projekt został wznowiony, a wyjątkowe prace Wilkonia po raz drugi ujrzały światło dzienne. Kalendarz na rok 2023 to małe dzieło sztuki. Wilkoń jest bowiem artystą nietuzinkowym, znanym na całym świecie.
Ilustracje cechuje wyjątkowa ekspresyjność. 12 kolorowych, zaprojektowanych na planie kwadratu kadrów, a każdy opowiada historię z uwagą na najmniejszy detal. Styl bardzo charakterystyczny i pozwalający rozpoznać warsztat twórcy. Józef Wilkoń z wykształcenia jest malarzem, ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych, ale jednocześnie studiował również historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego artystyczne życie związane jest jednak z Warszawą, do której przeprowadził się po studiach. Tworzy m.in. ilustracje do bajek, ale nie tylko. Jego magiczny styl znalazł wyraz również w formach rzeźbiarskich.
Dlaczego tematem kalendarza stały się właśnie legendy? Wiele materiałów banku wysyłanych było do Polonii za granicą. Bankowi zależało, aby kultura polska docierała jak najdalej i poprzez to nie została zapomniana. Taka myśl przyświeca bankowi od początku jego istnienia, tj. od 1929 roku.
Dla tęskniącej za domem Polonii był to wyczekiwany, miły i sentymentalny gest. Klientom wysyłano wówczas nie tylko kalendarze ścienne, ale również kalendarzyki kieszonkowe i kartowe oraz kartki świąteczne. Bank dbał o to, aby druki nawiązywały do tradycji ludowej i polskiego dziedzictwa narodowego. Działanie to stało się na długo wizytówką banku.
Projekt kalendarza z roku 1975 jest niezwykle prosty. Chodziło w nim o to, aby najmocniejszym akcentem stały się ilustracje. Jedyny element dekoracyjny to niebieski pasek okalający kompozycję.
Rok 2023 otrzymał jeszcze bardziej minimalistyczną formę. Bez ozdobników, pełna uwaga skierowana została na opowiadania: o trzech braciach, Popielu i myszach, Smoku Wawelskim, królowej Bałtyku, wianie królowej Kingi, nocy świętojańskiej, trębaczu i Tatarach, bazyliszku, Borucie, Janosiku, Twardowskim i śpiących rycerzach.