Sztuka obecna jest w działalności Banku Pekao S.A. od zawsze. Dołączenie do projektu Archiv3 to kolejny ukłon w stronę polskiego dziedzictwa kulturowego.
Ocalona od zapomnienia, zarchiwizowana i zachowana dla pokoleń – tak o sztuce bank może powiedzieć dziś.
– Bank Pekao angażuje się w inicjatywy społeczne i kulturalne. W ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu banku promujemy m.in. sztukę, z którą jesteśmy związani już od lat. Wiele dzieł niesie ze sobą niezwykłe przesłania i historie. Dlatego tak ważne jest dla nas zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego dla kolejnych pokoleń. Jednocześnie wybiegamy w przyszłość stawiając na artystów młodego pokolenia oraz nowe technologie. 95-letnią historię Banku gwarantującą bezpieczeństwo łączymy z nowoczesnymi rozwiązaniami, które mają zapewnić naszym klientom najwyższą jakość usług. Tokenizacja to szansa dla rozwoju rynku inwestycji – mówi Anna Wawrzyńczak-Palynyczak, delegowana z Rady Nadzorczej do czasowego wykonywania czynności Wiceprezes Zarządu Banku.
10 obrazów, 7 artystów ze zbiorów banku, zostało profesjonalnie zeskanowanych (są to profesjonalne i certyfikowane skany, tzw. skany do odtworzenia muzealnego).
• Jan Matejko – „Anioł”
• Stanisław Wyspiański – „Bratki”
• Stanisław Wyspiański „Orzeł”
• Wojciech Kossak – „Bitwa” fragment panoramy „Bitwa pod piramidami”
• Zygmunt Waliszewski – „Martwa natura”
• Zygmunt Waliszewski - „Kopiec Kościuszki”
• Julian Fałat – „Portret dyrektorów Kasy Oszczędnościowej w Krakowie: Zygmunta Kowalskiego i Walentego Staniszewskiego”
• Tadeusz Dominik – „Wiosna” z serii „Cztery pory roku”
• Tadeusz Dominik - „Jesień” z serii „Cztery pory roku”
• Lia Kimura – „Mirror of the soul”
Dzieła w kolejnym etapie weszły w poczet kolekcji NFT – niewymienialnych tokenów, zapisanych w sieci blockchain. Przy tokenizacji bank postawił na eko-blockchain Aleph Zero, który podczas procesu generuje możliwie najniższy ślad węglowy. Ostatnim i głównym etapem projektu było zapisanie skanów na światłoczułych rolkach, które odpowiednio zabezpieczone, zostały zdeponowane w Światowym Archiwum Arktycznym. Gwarantowana ochrona takiego depozytu to minimum 1000 lat.
– W Bankowości Prywatnej Banku Pekao stawiamy na kierunek inwestycji alternatywnych, szczególnie tych opartych o sztukę. Poprzez ARCHIV3 pokazujemy synergię tradycyjnej sztuki i nowoczesnych rozwiązań technologicznych i możliwość zabezpieczenia cennych danych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania. Dzięki zastosowanemu przez nas zabezpieczeniu wykonane skany przez kolejne lata będą mogły służyć do celów konserwacyjnych i reprodukcyjnych oraz znajdą podwójne schronienie: w Światowym Archiwum Arktycznym i w wiecznej sieci blockchain. To unikalny mix archiwizacji offline i online, który gwarantuje, że sztuka przetrwa – mówi Michał Walęczak, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Prywatnej w Banku Pekao S.A.
Światowe Archiwum Arktyczne to wyjątkowe miejsce na norweskim archipelagu Svalbard gdzie zarchiwizowane są m.in. manuskrypty z Biblioteki Watykańskiej, dokumentacja UNESCO, UNICEF-u, reprodukcje Rembrandta, Boska Komedia Dantego Alighieri, czy poezja Wisławy Szymborskiej.
Przekazanie zdigitalizowanych dzieł do Światowego Archiwum Arktycznego odbyło się 25.09.2024 roku.
Zapraszamy na stronę projektu Archiv3.