Archiv3

Sztuka zamrożona w czasie

banner

Sztuka obecna jest w działalności Banku Pekao S.A. od zawsze. Dołączenie do projektu Archiv3 to kolejny ukłon w stronę polskiego dziedzictwa kulturowego.

Ocalona od zapomnienia, zarchiwizowana i zachowana dla pokoleń – tak o sztuce bank może powiedzieć dziś.

– Bank Pekao angażuje się w inicjatywy społeczne i kulturalne. W ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu banku promujemy m.in. sztukę, z którą jesteśmy związani już od lat. Wiele dzieł niesie ze sobą niezwykłe przesłania i historie. Dlatego tak ważne jest dla nas zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego dla kolejnych pokoleń. Jednocześnie wybiegamy w przyszłość stawiając na artystów młodego pokolenia oraz nowe technologie. 95-letnią historię Banku gwarantującą bezpieczeństwo łączymy z nowoczesnymi rozwiązaniami, które mają zapewnić naszym klientom najwyższą jakość usług. Tokenizacja to szansa dla rozwoju rynku inwestycji – mówi Anna Wawrzyńczak-Palynyczak, delegowana z Rady Nadzorczej do czasowego wykonywania czynności Wiceprezes Zarządu Banku.

10 obrazów, 7 artystów ze zbiorów banku, zostało profesjonalnie zeskanowanych (są to profesjonalne i certyfikowane skany, tzw. skany do odtworzenia muzealnego).

•    Jan Matejko – „Anioł”
•    Stanisław Wyspiański – „Bratki”
•    Stanisław Wyspiański „Orzeł”
•    Wojciech Kossak – „Bitwa” fragment panoramy „Bitwa pod piramidami”
•    Zygmunt Waliszewski – „Martwa natura”
•    Zygmunt Waliszewski - „Kopiec Kościuszki”
•    Julian Fałat – „Portret dyrektorów Kasy Oszczędnościowej w Krakowie: Zygmunta Kowalskiego i Walentego Staniszewskiego”
•    Tadeusz Dominik – „Wiosna” z serii „Cztery pory roku”
•    Tadeusz Dominik - „Jesień” z serii „Cztery pory roku”
•    Lia Kimura – „Mirror of the soul”

Dzieła w kolejnym etapie weszły w poczet kolekcji NFT – niewymienialnych tokenów, zapisanych w sieci blockchain. Przy tokenizacji bank postawił na eko-blockchain Aleph Zero, który podczas procesu generuje możliwie najniższy ślad węglowy. Ostatnim i głównym etapem projektu było zapisanie skanów na światłoczułych rolkach, które odpowiednio zabezpieczone, zostały zdeponowane w Światowym Archiwum Arktycznym. Gwarantowana ochrona takiego depozytu to minimum 1000 lat.

W Bankowości Prywatnej Banku Pekao stawiamy na kierunek inwestycji alternatywnych, szczególnie tych opartych o sztukę. Poprzez ARCHIV3 pokazujemy synergię tradycyjnej sztuki i nowoczesnych rozwiązań technologicznych i możliwość zabezpieczenia cennych danych w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania. Dzięki zastosowanemu przez nas zabezpieczeniu wykonane skany przez kolejne lata będą mogły służyć do celów konserwacyjnych i reprodukcyjnych oraz znajdą podwójne schronienie: w Światowym Archiwum Arktycznym i w wiecznej sieci blockchain. To unikalny mix archiwizacji offline i online, który gwarantuje, że sztuka przetrwa – mówi Michał Walęczak, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Bankowości Prywatnej w Banku Pekao S.A.

Światowe Archiwum Arktyczne to wyjątkowe miejsce na norweskim archipelagu Svalbard gdzie zarchiwizowane są m.in. manuskrypty z Biblioteki Watykańskiej, dokumentacja UNESCO, UNICEF-u, reprodukcje Rembrandta, Boska Komedia Dantego Alighieri, czy poezja Wisławy Szymborskiej.
Przekazanie zdigitalizowanych dzieł do Światowego Archiwum Arktycznego odbyło się 25.09.2024 roku.

 

Zapraszamy na stronę projektu Archiv3.

Obrazek galerii sztuki

Fot. Rafał Warszawski

Obrazek galerii sztuki

Fot. Rafał Warszawski