Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021–2027
Działanie 1.2 Bony na innowacje dla MŚP
Nabór przeznaczony jest na zakup przez MŚP usług badawczo-rozwojowych oraz usług proinnowacyjnych, związanych z opracowywaniem, rozwojem i praktycznym zastosowaniem nowego lub ulepszonego produktu lub procesu biznesowego (lub ich połączenia), który różni się znacząco od wcześniejszych produktów lub procesów biznesowych przedsiębiorstwa i który zostanie wprowadzony do użytku przez przedsiębiorstwo.
Beneficjent
O dofinansowanie projektu w naborze mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie województwa małopolskiego.
Projekt
Typ projektu: Bony na innowacje dla MŚP
W ramach działania wsparcie przeznaczone jest na zakup przez MŚP usług badawczo-rozwojowych (element obowiązkowy projektu) oraz usług proinnowacyjnych, związanych z opracowywaniem, rozwojem i praktycznym zastosowaniem nowego lub ulepszonego produktu lub procesu biznesowego (lub ich połączenia), który różni się znacząco od wcześniejszych produktów lub procesów biznesowych przedsiębiorstwa i który zostanie wprowadzony do użytku przez przedsiębiorstwo. Usługi proinnowacyjne mogą występować w projekcie wyłącznie jako element uzupełniający usług badawczo-rozwojowych.
Wsparcie może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się Wnioskodawcy do wdrożenia wyników projektu w ramach własnej działalności gospodarczej i na obszarze województwa małopolskiego oraz złożenia sprawozdania z wdrożenia przed upływem okresu 3 lat od zakończenia rzeczowej realizacji projektu, przy czym wdrożenie może być sfinansowane ze środków własnych lub innego, zewnętrznego źródła finansowania.
Przez wdrożenie rozumie się wprowadzenie rezultatów usługi/usług B+R objętych wsparciem do własnej działalności gospodarczej wnioskodawcy, która polega na rozpoczęciu produkcji lub świadczenia usług na bazie rezultatów projektu. Powyższe nie wyklucza możliwości wdrożenia rezultatów projektu dodatkowo także w innej formie oraz poza województwem małopolskim. Przerwanie realizacji projektu i rezygnacja z wdrożenia wyników usługi/usług objętych wsparciem nie skutkuje koniecznością zwrotu środków wyłącznie w przypadku, gdy w trakcie realizacji projektu lub po jego zakończeniu wykazane zostanie, że wdrożenie nie jest możliwe ze względów technicznych i/lub ze względu na brak lub nikłą wartość merytoryczną wyników danej usługi/usług B+R, bądź też nie jest uzasadnione ze względów ekonomicznych. Beneficjent powinien ujawnić powyższe okoliczności na możliwie najwcześniejszym etapie realizacji projektu. Weryfikacja zasadności i/lub opłacalności wdrożenia dokonywana jest na podstawie oceny eksperckiej i/lub analizy ekonomicznej i/lub badań rynkowych.
Zakres usług badawczo-rozwojowych obejmuje:
- prowadzenie badań, testów i doświadczeń, w tym opracowywanie prototypów, demonstracje, projekty pilotażowe, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania.
Zakres usług proinnowacyjnych obejmuje:
- wykonanie projektu wzorniczego, obejmującego opracowanie cech technicznych, użytkowych lub estetycznych danego produktu, bądź też wykonanie projektu inżynierskiego,
- zaawansowane badania rynkowe i analizy przedwdrożeniowe, oparte na włączeniu użytkowników końcowych do procesu rozwoju nowego produktu lub usługi (usługi living lab), które uwzględniają co najmniej dwa cykle testów w celu optymalizacji wyników końcowych projektu,
- ocenę zgodności wyrobów przed ich wprowadzeniem do obrotu lub oddaniem do użytku, obejmującą badanie, sprawdzenie zgodności z wymaganiami lub certyfikację, prowadzoną na zasadach i przez jednostki oceniające zgodność, o których mowa w ustawie z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku,
- usługi związane z ochroną własności intelektualnej, w związku z uzyskaniem prawa ochrony własności przemysłowej, tj. patentów, praw ochronnych na wzory użytkowe oraz praw z rejestracji wzorów przemysłowych, z wyłączeniem usług dotyczących:
- zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania ochrony wyłącznie na terytorium Polski,
- realizacji ochrony prawa własności przemysłowej, tj. sytuacji, gdy wnioskodawca we wszczętym postępowaniu występuje w roli podmiotu broniącego posiadanych praw, a postępowanie dotyczy unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego lub stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
Koszty kwalifikujące się do dofinansowania
Dofinansowanie mogą uzyskać wyłącznie usługi służące zwiększeniu podaży innowacji produktowych lub innowacji w procesach biznesowych w skali danego przedsiębiorstwa, które wspierają transformację gospodarki w kierunku przemysłów 4.0 lub realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu.
Transformacja gospodarki w kierunku przemysłów 4.0 – proces polegający na projektowaniu, testowaniu i wdrażaniu nowych, cyfrowych, zintegrowanych systemów w zakresie procesów, produktów lub modeli biznesowych, wykorzystujących rozwiązania z dziedziny automatyki i robotyki, sztucznej inteligencji, technologii teleinformatycznych oraz komunikacji pomiędzy maszynami oraz człowiekiem a maszynami, z uwzględnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa tych rozwiązań, do projektowania, zarządzania, monitorowania lub optymalizowania procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie lub związanych z nimi procesów logistycznych.
Główne technologie stanowiące warstwę bazową transformacji to:
- Big Data oraz działania związane z analizą danych,
- roboty przemysłowe,
- przemysłowy internet rzeczy,
- integracja technologii informatycznych i operacyjnych (IT/OT) i tworzenie systemów cyber-fizycznych (CPS),
- cyberbezpieczeństwo,
- chmura obliczeniowa,
- witualna i rozszerzona rzeczywistość,
- sztuczna inteligencja,
- blockchain (współużytkowanie rejestru zdecentralizowanych danych),
- druk addytywny (druk 3D).
Europejski Zielony Ład (ekoinnowacje) – realizacja celów zmierzających dogospodarki o obiegu zamkniętym i niskoemisyjnej. Ekoinnowacje rozumiane są jako innowacje, których wdrożenie wiąże się z korzyściami dla środowiska naturalnego, poprzez zapobieganie negatywnemu wpływowi na środowisko, ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko lub optymalizację wykorzystywanych zasobów. Ekoinnowacje, ich cechy i funkcjonalności, powinny zostać opisane za pomocą mierzalnych i adekwatnych efektów.
W ramach działania nie będą kwalifikowane w szczególności:
- wydatki związane z wdrożeniem rezultatów usług badawczo-rozwojowych lub proinnowacyjnych do działalności gospodarczej, poprzez uruchomienie masowej produkcji lub świadczenia usług,
- usługi w zakresie rutynowych lub okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług oraz innych operacji w toku, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń,
- usługi dotyczące wyłącznie doradztwa.
Wartość dofinansowania
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie wynosi 300 000 PLN.
Maksymalna wartość dofinansowania projektu wynosi 210 000 PLN (70%).
Wsparcie udzielane w ramach niniejszego naboru będzie stanowiło pomoc państwa i ma charakter wyłącznie pomocy de minimis.
Terminy składania wniosków
Terminy składania wniosków: 26.03.2025 r. - 07.05.2025 r.
Budżet działania
Budżet działania: 6 301 350 PLN
Instytucja przyjmująca wnioski
Instytucją organizującą nabór jest Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości (MCP) z siedzibą w Krakowie, ul. Armii Krajowej 16, 30-150 Kraków, pełniące jednocześnie rolę IP FEM 2021-2027.
Za zasady naborów i terminy ich organizacji odpowiadają instytucje wdrażające.
Podane wyżej informacje oparte są na dokumentacji i ogłoszeniach podanych przez instytucje wdrażające.
Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna nie bierze odpowiedzialności za zasady naborów, sposób ich organizacji oraz za zmiany w naborach wprowadzonych przez instytucje wdrażające.
Przy opracowaniu wniosku o dofinansowanie należy opierać się na dokumentacji opublikowanej przez instytucje wdrażające.
Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna podejmuje decyzję o udzieleniu kredytów po dokonaniu analizy kredytowej i oceny zdolności kredytowej. Przedstawione informacje nie stanowią oferty zawarcia umowy w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego.