Internetowy słowniczek: 15 internetowych pojęć, na które natrafisz prędzej czy później
Internet to w pewnym sensie drugi, równoległy świat, który częściowo rządzi się swoimi prawami i w którym funkcjonują charakterystyczne określenia. Na szczęście przy bliższym poznaniu okazują się łatwe do zrozumienia, a im więcej czasu spędzamy w internecie, tym łatwiej połapać się w nowoczesnych pojęciach i tym samym – można sprawniej korzystać z jego dobrodziejstw.
Oto kilka internetowych pojęć, które warto znać:
- Aplikacja mobilna
Określenie stosowane w odniesieniu do programów działających na przenośnych urządzeniach, takich jak smartfon czy tablet. Aplikacje mogą służyć na przykład do wysyłania i odbierania wiadomości, przeglądania stron internetowych czy odtwarzania multimediów.
- Bankowość internetowa
Usługa banku, która polega na umożliwieniu dostępu do rachunku bankowego za pomocą urządzenia podpiętego do internetu, na przykład komputera czy smartfona. Dzięki bankowości internetowej możemy szybko załatwić w domu większość spraw, które dotychczas załatwialiśmy osobiście w oddziale banku – na przykład wysłać przelew czy sprawdzić stan konta.
- Download
Oznacza ściągnięcie zasobów - dokumentu, filmu, zdjęcia - na dane urządzenie, oczywiście drogą internetową. Jeśli, na przykład, znajdziemy w internecie interesujący nas program to umieszczony przy nim przycisk „Download” pozwoli nam ściągnąć go na swój komputer czy smartfon.
- E-mail
Poczta elektroniczna. Skrzynka pocztowa może znajdować się również w przestrzeni internetowej. Do internetowej skrzynki też trafia odpowiednio nadana korespondencja (oczywiście nie w fizycznej formie, tylko cyfrowej), z tym że czas doręczenia wynosi kilka sekund. Co ważne – żadnych awizo!
- E-sklep, e-handel
Sklep internetowy, handel internetowy. W e-sklepie można wybrać potrzebne produkty i zamówić je do domu, płacąc internetowym przelewem lub przy odbiorze. E-handel to cały sektor gospodarki, którego wartość w Polsce przekracza już 50 mld zł.
- GIF
Obrazek w formie animacji, najczęściej z kilkusekundowym zapętleniem. GIF-y cieszą się w internecie ogromną popularnością.
[Gif: https://gph.is/2oW0XKw, Źródło: https://giphy.com]
- Google
To strona internetowa, która pozwala na wyszukiwanie innych stron oraz informacji – czyli tak zwana wyszukiwarka. Można o niej mówić jako o największym katalogu na świecie. Istnieją również inne internetowe wyszukiwarki, ale Google jest zdecydowanie najpopularniejsza. Kiedy wnuk powie: „Dziadku, czy możesz zgooglować jutrzejszą pogodę?”, będzie to oznaczało prośbę o znalezienie w internecie strony z prognozą.
- Link
Połączenie między jedną stroną internetową a drugą. Link może mieć postać adresu strony, np.: https://www.pekao.com.pl/, być ukryty w słowie czy obrazku. W link trzeba kliknąć, aby w mgnieniu oka znaleźć się w miejscu, do którego on prowadzi. To, że dany obrazek czy słowo są podlinkowane, czyli połączone z inną stroną, poznamy po tym, że kursor zmieni się na rączkę z wyciągniętym palcem. Możemy wówczas nacisnąć na link lewym przyciskiem myszki i otworzyć go w tym samym oknie, w którym przeglądamy daną stronę lub prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję “Otwórz odnośnik w nowej karcie”, a wówczas strona otworzy się w nowym oknie, które znajdziemy w górnym pasku przeglądarki internetowej.
- Logowanie
W procesie logowania musisz podać swój identyfikator (to może być wcześniej ustalona nazwa użytkownika, Twój adres e-mail, numer klienta...) oraz hasło dostępu, aby mieć dostęp do usług i treści przeznaczonych tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Na przykład, strona logowania Pekao [link] prosi o podanie numeru klienta, a następnie hasła. Gdy się zalogujesz, możesz w pełni korzystać z bankowości internetowej – sprawdzić stan konta, nadać przelew, zapłacić rachunki, a nawet złożyć wniosek o kredyt.
- Media społecznościowe (ang. social media)
Strony internetowe lub aplikacje na urządzenia mobilne, które umożliwiają tworzenie społeczności użytkowników i wymianę różnego rodzaju treści: przemyśleń, zdjęć czy prywatnych wiadomości. Najpopularniejszym medium społecznościowym jest Facebook.
- Online/offline [czyt. onlajn / oflajn]
Określenie na bycie w internecie lub poza nim. Online oznacza podpięty do internetu, offline – bez dostępu do sieci. Jeśli to czytasz, to najpewniej jesteś online. Jeśli twój wnuk jest offline, to prawdopodobnie przebywa z dala od komputera lub wyładował mu się telefon.
- Smartfon
Telefonom komórkowym bliżej dziś do komputerów. Dlatego raczej nie nazywa się ich już telefonami komórkowymi czy komórkami. Smartfon zawiera w sobie funkcjonalności zwykłego telefonu, ale dzięki dużemu, kolorowemu wyświetlaczowi oraz możliwości połączenia z internetem, pozwala dodatkowo przeglądać strony internetowe, korzystać z bankowości internetowej, czytać elektroniczne wersje gazet, oglądać wideo... To cały, multimedialny świat zamknięty w małym urządzeniu, którego jedną z funkcji jest dzwonienie.
- Spam
Niechciane, komercyjne wiadomości, które otrzymujemy drogą mailową (coraz częściej pojęcie to odnosi się również do niechcianych sms-ów i wiadomości na komunikatorach). Pierwotnym znaczeniem angielskiego słowa spam jest mielonka. Duża część wiadomości w internecie to taka właśnie mielonka. Jeśli więc w swojej skrzynce znajdziecie wiadomość od nadawcy, którego nie znacie lub nie jesteście pewni co to za wiadomość - najlepiej jej nie otwierać.
- Wi-Fi
Bezprzewodowe połączenie z internetem. Sieci Wi-Fi często dostępne są publicznie, na przykład w bibliotekach, kawiarniach, a nawet w pociągach.
- Złośliwe oprogramowanie
Rodzaj oprogramowania, które zostało stworzone specjalnie w celu spowodowania szkody u odbiorcy. Przeważnie występuje w formie tzw. wirusa lub konia trojańskiego. Na szczęście istnieją programy, które przed tym chronią. Warto zainteresować się tym tematem, aby wiedzieć, jak rozpoznać zagrożenie i pozostać bezpiecznym w internecie.
Data publikacji: listopad 2024