Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 15.01.2025 2 tygodnie temu

Kończymy rok 2024 z inflacją lekko poniżej 5%

Rok 2024 ostatecznie zakończyliśmy z krajową inflacją CPI w wysokości 4,7% r/r. Średniorocznie 3,6%. W samym grudniowym odczycie nie obyło się jednak bez niespodzianek.

Ostatnie miesięczne dane za 2024 rok dla krajowej inflacji CPI przyniosły zaskakująco dużo niespodzianek. GUS w finalnym odczycie zrewidował grudniową figurę w dół do 4,7% r/r (czyli stabilizacja inflacji z listopada) względem odczytu flash 4,8% r/r. Sama rewizja o 0,1 pkt. proc. nie jest może czymś niecodziennym, ale tego co dowiedzieliśmy się ze szczegółowych, zrewidowanych danych o inflacji bazowej jeszcze nie widzieliśmy. Ceny bazowe spadły wobec ubiegłego miesiąca o 0,1% m/m, co jest pierwszym spadkiem miesięcznym od ponad roku (co i tak wtedy było spowodowane regulowaną decyzją o bezpłatnych lekach dla młodych i seniorów). Z kolei inflacja bazowa w ujęciu rok do roku obniżyła się w grudniu prawdopodobnie do 3,9% r/r, choć ze wstępnego szacunku wychodziło 4,2%. Takich różnic pomiędzy wstępnym a finalnym odczytem nie pamiętamy…

Inflacja CPI vs. inflacja bazowa (%r/r)

Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy

Więcej ciekawostek znajdujemy już w szczegółowych danych po kategoriach. GUS zaraportował niespotykanej wcześniej skali spadek cen opieki społecznej w grudniu o 24% miesiąc do miesiąca (!). Kategoria "opieka społeczna" wagę w koszyku konsumpcyjnym ma niewielką, ale razem ze spadkiem cen w tej kategorii w listopadzie o 11% m/m odjęło to łącznie od inflacji bazowej 0,1 pkt. proc. Może nie dużo, ale sam rozmiar tych miesięcznych spadków jest intrygujący i na razie nie znamy jego źródła.

Niemniej jednak inne kategorie bazowe również zaskoczyły niższą presją inflacyjną w grudniu, m. in. napoje alkoholowe (spadek cen o 0,9% m/m) czy obuwie (-4,5% m/m). Dane stanowią gołębi sygnał dla RPP, choć dla nas mają w sobie na razie za dużo jednorazowego charakteru żeby myśleć o trwałym spadku presji inflacyjnej w kategoriach bazowych. W naszej opinii dobra sytuacja na rynku pracy, w tym wysoki wzrost wynagrodzeń, będzie odbijał się w mozolnym spadku inflacji bazowej, szczególnie cen usług, przez większą część 2025 r. Więcej pisaliśmy o tym we wczorajszym biuletynie dziennym.

A przypomnijmy, że wstępny odczyt inflacji za grudzień już był niespodzianką (4,8% r/r wobec prognozowanych 5,0%) ze względu na znacznie niższą od oczekiwań dynamikę cen żywności, które wzrosły „jedynie” o 0,2% m/m. Całą tę niespodziankę można przypisać najbardziej zmiennym cenom owoców i warzyw, które wzrosły w grudniu w znacznie niższym stopniu od sezonowych oczekiwań: owoce (+0,5% m/m), warzywa (+1,0% m/m). Pozostałe produkty spożywcze w grudniu z lekką przewagą wzrostów cen, a na uwagę zasługuje trwający rajd na cenach masła (+5,2% m/m w samym grudniu, +27,1% w całym 2024 r.) w związku z problemami podażowymi (zmniejszona produkcja mleka, co przekłada się na jego wyższe ceny).  Problemem zaczyna być sytuacja na rynku jaj (w samym grudniu ceny jaj poszły w górę o 4,5%). Tutaj problemy są również strukturalne - niższa liczba piskląt i potencjalnych niosek, konsekwencje ptasiej grypy. Utrzymuje się za to wielomiesięczna, spadkowa tendencja cen cukru. W całym 2024 r. jego cena spadła o 35%.

Trendy są tutaj negatywne i spodziewamy się, że ich kombinacja w połączeniu z efektami bazowymi przyniesie znaczące przyspieszenie rocznej dynamiki cen żywności na początku tego roku (nawet powyżej 7% r/r).

Ceny żywności, bez owoców i warzyw (%m/m, wyrównane sezonowo)

Źródło: GUS, Pekao Analizy

W pozostałych kategoriach bez niespodzianek. Zgodnie z oczekiwaniami, ceny nośników energii nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym, a ceny paliw minimalnie wzrosły (+0,3% m/m).

Rok 2024 zakończyliśmy z inflacją CPI nieznacznie poniżej 5% r/r, więc blisko naszych oczekiwań jeszcze z początku ubiegłego roku. Średniorocznie 3,6%. Już niedługo wydamy naszą coroczną publikację dotyczącą perspektyw makroekonomicznych na lata 2025-2026. Jednak nasze myślenie o inflacji nie zmienia się. Z początkiem 2025 r. zakładamy kolejne przyspieszenie inflacji ze szczytem w marcu ok. 5,5% r/r ze względu na efekt niskiej bazy odniesienia. Z kolei z początkiem drugiego półrocza zaliczymy przez efekty bazowe tąpnięcie w dół poniżej 4,0% r/r. Teraz już wiemy, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone co najmniej do września 2025 r., a pobieranie opłaty mocowej do połowy przyszłego roku. Zakładając, że po tym okresie ceny energii zostaną odmrożone, to prawdopodobnie ceny taryfowe zaproponowane przez dostawców energii i zatwierdzone przez URE nie będą już odbiegać od obecnych zamrożonych cen, więc nie spodziewamy się z tego powodu skoku inflacji w IV kwartale 2025 r. „Lepka” inflacja bazowa będzie nam towarzyszyć przez większą część roku. Na trwałe do celu inflacyjnego NBP (rozumianego jako przedział dopuszczalnych wahań od celu) nie wrócimy szybko – w naszej opinii będzie to możliwe nie wcześniej niż w I połowie 2026 r.

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter