Świąteczny tydzień na rynkach finansowych
W świątecznym tygodniu kalendarz makro świeci pustkami. Jeszcze dzisiaj dostaniemy ostatnie tegoroczne odczyty z polskiej gospodarki - listopadową stopę bezrobocia (wstępny szacunek 5,0%) oraz podaż pieniądza M3 - ale nie zmienią one w żaden sposób obrazu rynku. Płynność na rynkach finansowych będzie wyraźnie ograniczona.
Wiadomości
- PL-DANE: Pogłoski o śmierci polskiego konsumenta można odłożyć do lamusa: listopadowa sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) urosła o 3,1% r/r, niemal trzykrotnie powyżej konsensusu (1,2% r/r). Tym samym sprzedaż w całości odrobiła wrześniowe straty. W ujęciu sektorowym sprzedaż detaliczną – tradycyjnie – wspierała branża motoryzacyjna (28,1% r/r); z kolei przeszkodą dla wzrostu była sekcja odzieży i obuwia, która pozostaje na minusie już od półtora roku. Co z tego wynika? Listopadowe dane stanowią naszym zdaniem przesłankę, że konsumpcja prywatna urośnie w IV kwartale o ok. 3% r/r, a wzrost gospodarczy w całym 2024 r. będzie bliski 3%. Więcej o listopadowej sprzedaży detalicznej pisaliśmy w piątkowym komentarzu.
- PL-RATING: Agencja ratingowa S&P planuje w 2025 r. dwa przeglądy ratingu Polski: 9 maja i 7 listopada. Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie „A2". Oceny kredytowe Polski agencji Fitch i S&P są o jeden poziom niższe („A-”).
- PL-INWESTYCJE: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje w 2025 r. ogłosić przetargi na minimum 330 km dróg na kwotę 12-13 mld zł, w tym na rozbudowę autostrady A2 Warszawa-Łódź - poinformował na konferencji prasowej p.o. generalnego dyrektora GDDKiA Paweł Woźniak.
- US-BUDŻET: Kongres USA przegłosował w piątek w nocy prowizorium budżetowe, przedłużające obecny budżet do marca przyszłego roku. Pozwoli to na uniknięcie shutdownu, tj. paraliżu większości federalnych urzędów.
- US-UE-CŁA: Prezydent elekt Donald Trump ostrzegł Unię Europejską, że jej towary eksportowe zostaną obłożone cłami, jeśli państwa członkowskie nie będą kupować więcej amerykańskiej ropy i gazu - poinformowała agencja Bloomberga.
- US-DANE: Amerykańska inflacja PCE uplasowała się w listopadzie poniżej oczekiwań analityków, choć nieco wyżej niż w poprzednim miesiącu. Wskaźnik headline wzrósł z 2,3% r/r w październiku do 2,4% r/r w listopadzie wobec konsensusu 2,5% r/r. Z kolei bazowa inflacja PCE ustabilizowała się na poziomie 2,8% r/r przy konsensusie wskazującym na lekkie przyspieszenie do 2,9% r/r.
- US-DANE: Indeks sentymentu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w grudniu wzrósł do 74,0 pkt. z 71,8 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano również 74,0 pkt. Z kolei oczekiwana przez badanych w grudniu inflacja w horyzoncie roku wyniosła 2,8% wobec 2,9% poprzednio, w długim terminie 3,0% wobec 3,1% poprzednio. Patrząc na wskazania tego indeksu, zaufanie amerykańskich konsumentów znajduje się na fali wznoszącej od początku II połowy bieżącego roku.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Piątkowy odczyt amerykańskiej inflacji PCE tchnął w rynki nowy optymizm. Indeksy z Wall Street (Nasdaq, S&P500) odrobiły mniej więcej połowę spadków po jastrzębich zapowiedziach J. Powella z ubiegłej środy. Dolar z kolei osłabił się, a na parze EURUSD mogliśmy obserwować podejście pod poziom oporu 1,045, którego jednak nie udało się przebić. Na Treasuries obserwowaliśmy ruchy kierunkowo podobne do tych na giełdzie: aprecjacja amerykańskich obligacji wygenerowała spadki rentowności o skali wynoszącej ok. połowy ruchu po środowych decyzjach Fed. Jakie stąd wnioski? Silniejsza giełda i spadki rentowności Treasuries sugerują, że inwestorzy odczytują niższą od oczekiwanej inflację PCE jako przesłankę do poluzowania polityki pieniężnej w USA – i to pomimo podwyższonej projekcji inflacji zaprezentowanej po ostatnim posiedzeniu FOMC. Nie zmienia to faktu, że w końcówkę roku wchodzimy z bardzo mocnym dolarem (EURUSD nieco powyżej 1,04) i wobec świąteczno-noworocznej flauty na rynkach już tak zapewne zostanie. W tym tygodniu nie należy oczekiwać dużych, kierunkowych ruchów na rynkach bazowych, zaś eurodolar powinien pozostać w okolicach 1,04.
- POLSKA: Osłabienie dolara było w piątek widoczne również na parze USDPLN, która przetestowała wsparcie na poziomie 4,08 – choć bez powodzenia. Z kolei EURPLN zamknął ubiegły tydzień w okolicach 4,26 i tutaj też się plasuje na otwarciu rynku w poniedziałek. W krajowym kalendarzu makro nie ma dziś odczytów, które mogłyby namieszać na rynku – ani stopa bezrobocia, ani podaż pieniądza nie wygenerują istotnych dynamik. Jesteśmy przeto zdania, że krajowy rynek w ślad za rynkami bazowymi wejdzie w świąteczno-noworoczną hibernację. Jednakże ostatnie dni roku często przynoszą dodatkową zmienność na polskiej walucie (zazwyczaj w kierunku słabszego złotego) ze względu na niską płynność. Nie można wykluczyć takiego scenariusza także w końcówce tego roku. Rok kończymy z rentownościami SPW nieopodal rocznych maksimów z przełomu października/listopada.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.