Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 02.01.2025 4 tygodnie temu

Nerwowa końcówka roku na rynkach

Za nami nerwowa końcówka roku na rynkach. Przed nami - nowy, ekscytujący rok. 2025 zaczyna się od serii publikacji finalnych odczytów koniunktury w przemyśle (S&P Global PMI) oraz od tygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy.

 

Wiadomości

  • PL-RPP: Henryk Wnorowski w wywiadach dla Radia Maryja i Radia Białystok podtrzymał opinię, że obniżki stóp procentowych mogą zacząć się w marcu, ale ich łączną skalę w 2025 r. będzie ograniczać luźna polityka fiskalna.
  • PL-BUDŻET: Wiceminister finansów J. Drop poinformował, że Ministerstwo sfinansowało ok. 25% potrzeb pożyczkowych na 2025 r. a na rachunkach budżetowych MF znajduje się 130 mld zł środków płynnościowych.
  • PL-DŁUG: Ministerstwo Finansów i BGK opublikowały plany emisyjne na styczeń i resztę 1kw 2025 kwartału b.r. MF planuje 8 przetargów obligacji z łączną podażą 55-75 mld zł, z czego trzy zostaną zorganizowane w styczniu (deklarowana podaż 16-31 mld zł). Ponadto, w lutym lub marcu odbędzie się przetarg zamiany SPW. BGK z kolei zorganizuje w I kwartale 5 przetargów sprzedaży obligacji serii FPC, w tym jeden w styczniu.  
  • PL-DANE: Wg zrewidowanych danych rachunek obrotów bieżących w bilansie płatniczym Polski zamknął się w III kwartale deficytem w wysokości 4,3 mld euro, co jest wartością zbliżoną do wynikających z publikowanych wcześniej danych miesięcznych. Rewizja nie zmienia obrazu polskiego bilansu płatniczego – w ostatnich kwartałach narastają nierównowagi wynikające z utrzymującej się słabości eksportu oraz odbicia importu w ślad za popytem krajowym.
  • CN-DANE: W grudniu koniunktura w chińskim przemyśle pogorszyła się – indeks PMI wg Caixin obniżył się z 51,5 do 50,5 pkt. Odczyt był słabszy od konsensusu prognoz (51,7 pkt) a przyczyną negatywnej niespodzianki były spadające zamówienia eksportowe oraz spadek skłonności firm przemysłowych do zatrudniania.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Grudniowe posiedzenie FOMC jest wygodnym punktem odniesienia. W czasie, jaki upłynął od niego do dziś rentowności krótkoterminowych papierów skarbowych w USA spadły do poziomów sprzed publikacji decyzji FOMC (4,25%), rentowności 10-latek (4,57%) niewiele się zmieniły, główne indeksy giełdowe są blisko minimów ustanowionych po jastrzębiej niespodziance Fed a dolar – wyraźnie droższy niż przed nią. Słowem – w końcówce roku na rynkach dominował pesymizm i redukcja ryzyka a powrót do zakładów o cięcia stóp jest pochodną tego. Możemy ad nauseam opowiadać o danych i reakcji rynków na dane, ale kalendarz w tym miesiącu ułożył się tak, że istotne dane spłyną późno (miesięczny raport z rynku pracy USA dopiero 10.01), więc najbliższe dni nie przyniosą dużych zmian z tego tytułu. Początek roku na ogół postrzegamy jako okres, kiedy rozgrywają się konsensusowe zakłady na rynku i kiedy często dochodzi do ich falsyfikacji. Po takim wyczyszczeniu przedpola pojawiają się niespodzianki. Konsensus zakłada obecnie bardzo łagodny scenariusz w odniesieniu do prezydentury Donalda Trumpa, dalsze wzrosty indeksów giełdowych, kontynuację obniżek stóp i kompletną niewiarę w odbicie gospodarcze w Chinach. Gdzie na nim mogą być rysy? To pierwsze wydaje się ryzykowne w kontekście zapowiedzi przedwyborczych i przebiegu pierwszej prezydentury D. Trumpa. To ostatnie implicite zakłada brak jakiegokolwiek wpływu podejmowanych przez chiński rząd od miesięcy działań w polityce gospodarczej – nawet, jeśli nie są one w pełni wystarczające, mogą tymczasowo przyspieszyć wzrost gospodarczy tamże i wpływ na gospodarkę światową. Jednocześnie, rynki praktycznie pożegnały się z ideą recesji w USA.
  • POLSKA: Okres świąteczno-noworoczny upływa pod znakiem delikatnej wyprzedaży polskich aktywów: złoty stracił ok. 2 grosze w stosunku do euro; rentowności naszej 10-latki wzrosła o prawie 15 pb przy wyraźnej tendencji do stromienia krzywej i braku analogicznego ruchu na rynku IRS; WIG20 oscylował wokół wielotygodniowych minimów. Wszystko to pasuje do obrazu rynku redukującego ekspozycję na ryzykowne aktywa. Pierwsze noworoczne sesje nie przyniosą radykalnych zmian i nie obudzą czynnika krajowego – przed nami publikacje danych PMI i CPI a na posiedzenie RPP poczekamy do połowy miesiąca. Nie, żeby to posiedzenie miało być dla rynków przełomowe. Po ostatnich zwrotach RPP rynki nabrały pewnego sceptycyzmu co do deklaracji Rady i, choć z krzywej zniknęła część wycenionych wcześniej obniżek stóp, rynek przyjął strategię mieszaną jako bazową i nie pożegnał się z ideą cięć stóp w I połowie roku. Szanse, że to się sfalsyfikuje (podbijając krótkoterminowe stopy procentowe), są naszym zdaniem spore.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter