Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 04.12.2024 2 miesięce temu

Banki centralne w centrum uwagi

Korzystając z pustki w kalendarzu, przybliżamy dzisiaj mało znany epizod z historii amerykańskiej polityki pieniężnej. Dzisiejsza sesja zapowiada się ciekawie: wystąpienia prezesów banków centralnych, decyzja RPP, dane o koniunkturze w usługach.

Wiadomości

  • PL-DANE: W listopadzie zarejestrowano 54,96 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, tj. więcej o 16,5% r/r - podał instytut Samar. Od początku roku zarejestrowano 555,64 tys., co oznacza wzrost o 13,1% r/r.
  • US-CN: Chińskie ministerstwo handlu poinformowało o wprowadzeniu zakazu eksportu do USA produktów podwójnego zastosowania związanych z galem, germanem, antymonem i materiałami supertwardymi. Decyzja została ogłoszona dzień po ujawnieniu przez Waszyngton restrykcji eksportowych wymierzonych w chiński przemysł półprzewodników.
  • UE-DANE: Unijne nakłady na badania i rozwój w 2023 r. wyniosły 2,25% PKB, tyle samo co rok wcześniej – wynika z danych Eurostatu. Spośród krajów UE najwyższą intensywność prac badawczo-rozwojowych w 2023 r. odnotowano w Szwecji (3,57% PKB), a następnie w Belgii (3,32%) i Austrii (3,29%). Polska plasuje się w połowie unijnej stawki z nakładami na badania i rozwój w wysokości 1,56% PKB.
  • US-DANE: Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w październiku wyniosła 7,74 mln wobec 7,37 mln odnotowanych miesiąc wcześniej. Oczekiwano, że liczba wolnych miejsc pracy wyniesie 7,51 mln.
  • CN-DANE: Indeks PMI z chińskiego sektora usług obniżył się w listopadzie do 51,5 pkt. z 52,0 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się wzrostu do 52,4 pkt.

Czarnoksiężnik z krainy Oz a polityka pieniężna USA końca XIX w. 

Jedną z gorętszych premier filmowych w tym roku jest musical Wicked, który dopiero co trafił do polskich kin (widzieliśmy – polecamy!). To historia zaczerpnięta ze świata „Czarnoksiężnika z krainy Oz” – powieści dla dzieci napisanej przez L.F. Bauma w 1900 r. Powieści bardzo dobrze znanej: śledzimy w niej losy Dorotki – dziewczynki mieszkającej na farmie w Kansas, która pewnego dnia została przeniesiona przez tornado do magicznej krainy Oz i musi znaleźć drogę powrotną do domu. W podróży towarzyszą jej Blaszany drwal, Strach na wróble i Tchórzliwy lew. I jak zwykle w takich sytuacjach bywa bohaterowie napotykają perypetie, przeżywają wewnętrzną przemianę i odkrywają, że to czego szukali jest czymś innym niż im się na początku wydawało.

Historia ta nie jest wyłącznie prostą bajką dla dzieci, lecz także ma drugą alegoryczną warstwę przeznaczoną dla dorosłego czytelnika – mianowicie komentarz dotyczący problemów polityki pieniężnej Stanów Zjednoczonych końca XIX wieku. Domyślamy się, że niejeden nasz czytelnik w tym momencie przeciera z niedowierzaniem oczy, ale prosimy o kredyt zaufania. Ekonomiczna interpretacja „Czarnoksiężnika z krainy Oz” ma długą tradycję – jako pierwszy wyłożył ją Henry Littlefield w 1964 r. (link) i miał mocne argumenty. Zacząć należy od spostrzeżenia, że w momencie, gdy L.F. Baum pisał swój besteller w Stanach Zjednoczonych trwała gwałtowna debata o standardzie menniczym dolara. Pokrótce zarysujmy jej tło.

W 1792 r. – krótko po wojnie o niepodległość Kongres USA postanowił, że oficjalną walutą nowego państwa będą monety dolarowe bite zarówno w srebrze jak i złocie (o ustalonej zawartości tych kruszców), wymienialne w stałej proporcji 15:1 (czyli za 15 dolarów srebrnych można było otrzymać jednego dolara złotego). Ten system utrzymywał się ze zmiennym szczęściem do czasu wojny secesyjnej (1861-1865), gdy obie strony konfliktu w poszukiwaniu funduszy na prowadzenie działań zbrojnych zaczęły emitować duże ilości papierowych dolarów (tzw. greenback’ów na Północy i greyback’ów na Południu) bez pokrycia w kruszcu, generując w ten sposób kilkudziesięcioprocentową inflację. Po wojnie problem rozwiązano restrykcyjną polityką fiskalną – ograniczono druk papierowych dolarów, tak aby z biegiem czasu przywrócić ich wymienialność na złoto. Jednak w międzyczasie w Stanach Zjednoczonych odkryto i zaczęto eksploatować duże złoża srebra, którego wartość w złocie zaczęła szybko spadać (patrz wykres poniżej), ale nie w dolarach. Szybko stało się to problemem dla mennicy USA, która wówczas zgodnie z prawem powinna była wymieniać srebrne dolary na złoto w proporcji wagowej 16:1.

Cena uncji złota wyrażona w uncjach srebra w latach 1840-1914

Źródło: Meissner, Ch. (2015) The limits of bimetallism - link

Problem można było rozwiązać na trzy sposoby: (1) dewaluując srebrnego dolara do złotego (dostosowując je do wartości rynkowej obu kruszców), albo decydując się na jeden standard dolara, (2) oparty na srebrze, albo (3) na złocie (rezygnując z ich wymienialności). W 1873 r. Kongres USA wybrał to ostatnie rozwiązanie, decydując się tym samym na bardzo restrykcyjną politykę pieniężną, która wygenerowała sześcioletnią deflację dolara i tzw. Wielki Kryzys 1873-1877. Standard złota stał się przez to bardzo niepopularny społecznie a jako alternatywę wskazywano tzw. wolne srebro, które w praktyce oznaczałoby oparcie dolara na srebrze i dużo bardziej ekspansywną politykę pieniężną. W latach 90. XIX – a więc w czasie powstania „Czarnoksiężnika z krainy Oz” był to główny temat debaty politycznej w USA i wyborów prezydenckich w tym kraju (zwolennikiem srebra był w nich kandydat Demokratów W. Bryan, który jednak dwukrotnie przegrał z Republikaninem W. McKinleyem). 

Co w tym wszystkim robi „Czarnoksiężnik z krainy Oz”? Zwróćmy uwagę na następujące fakty (nie stanowią one spoilera do Wicked):

  • „Oz” to nie tylko nazwa fikcyjnej krainy geograficznej, lecz także skrót od słowa uncja.
  • Droga, po której podróżuje Dorotka - główna bohaterka „Czarnoksiężnika...” jest wybrukowana żółtą kostką (czytaj: złotymi sztabkami) i prowadzi do stolicy Oz, określanej jako Szmaragdowy Gród (czytaj: zielony, papierowo-dolarowy Waszyngton).
  • Splendor Szmaragdowego Grodu okazuje się fałszem a jego władca (tytułowy czarnoksiężnik) oszustem.
  • Dorotka może powrócić do domu dzięki mocy srebrnych trzewików.

Jeśli trzymać się tych tropów, to książkę L.F. Bauma można byłoby odczytać jako zawoalowaną krytykę standardu złota i politycznych elit USA. Czy taka była faktycznie intencja autora? Nigdy się już niestety nie dowiemy, ale przemycanie dodatkowej treści pod bazową narracją nie należy w kulturze do rzadkości.

Z dzisiejszej perspektywy problemy polityki monetarnej końca XIX w. wydają się już mocno anachroniczne, ale pokazują też dlaczego pieniądz chyba nigdzie na świecie nie jest już na sztywno wiązany z metalami szlachetnymi. Stany Zjednoczone nie były w stanie wówczas praktycznie w ogóle prowadzić polityki pieniężnej – podażą pieniądza sterowało tempo odkryć i wydobycia nowych złóż srebra i złota. W momencie, gdy tych pierwszych pojawiło się nagle bardzo wiele, to Kongres USA stanął przed wyborem tragicznym – albo nadmierna inflacja i najpewniej upadek systemu finansowego (dewaluacja długów) w razie pozostawienia srebra jako standardu dolara, albo deflacja i kryzys sfery realnej w razie przejścia na standard złota. Dziś w systemie bankowości centralnej dostępnych opcji jest dużo więcej.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Spokojniejszy dzień – nie było zbyt wielu wiadomości ekonomicznych, na polu politycznym brakowało nowości (również w temacie ryzyka politycznego we Francji). W konsekwencji, EUR-USD lekko się korygował a na rynkach obligacji pojawili się ponownie sprzedający. Początek wyprzedaży obligacji na rynkach bazowych zbiegł się w czasie z publikacją danych JOLTS z USA, ale nie jesteśmy pewni, czy to nie koincydencja. Dane te mają liczne wady, ich pozytywny wydźwięk w ostatnim miesiącu (wzrost stopy wakatów i odejść dobrowolnych) wydaje się stać w sprzeczności ze słabością rynku pracy ujawnioną przez dane o zatrudnieniu. Szczęśliwie rynek nie będzie musiał czekać długo, żeby ewentualne dylematy dotyczące rynku pracy rozstrzygnąć. Już w piątek zobaczymy comiesięczny raport z rynku pracy USA. W międzyczasie będziemy obserwować dane o koniunkturze w usługach i sprawdzać, czy przedstawiciele Fed i EBC (na czele z J. Powellem) nie mają czegoś nowego do powiedzenia.
  • POLSKA: Bez większych zmian na rynku FI: wzrost stawek IRS przy stabilnym zachowaniu rentowności SPW przywrócił spready ASW do poziomów zbliżonych do tych z końca zeszłego tygodnia. Generalnie jednak rynek pozostaje dość odporny na zmiany kierunku wiatru z zagranicy, czemu sprzyja ograniczona w tym miesiącu podaż SPW. Złoty tymczasem wczoraj nieznacznie się osłabił, kontynuując nietypową, pozytywną korelację EUR-PLN i EUR-USD. Korelacja ta, jak wskazywaliśmy wczoraj, wynika z dominacji koszykowych zakładów o euro nad częstszymi i popularniejszymi zakładami o dolara. To skończy się przy pierwszej istotniejszej publikacji danych makro ze Stanów Zjednoczonych i dzisiejsze dane w powiązaniu z wystąpieniami przedstawicieli Fed powinny wystarczyć. Podtrzymujemy nasze zdanie, że złoty z obecnych poziomów powinien się raczej osłabiać, w kierunku 4,34 / EUR.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter