Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt lub pożyczkę gotówkową? - Bank Pekao S.A.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt
lub pożyczkę gotówkową?

 

Pożyczka gotówkowa pozwala sfinansować różne wydatki, takie jak np. opłacenie kursu, szkolenia, zakup sprzętu (laptopa, aparatu fotograficznego itp.) czy remont mieszkania – jeśli brakuje na to własnych, wolnych środków. 
 

Jednym z warunków otrzymania kredytu lub pożyczki jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, która oznacza zdolność do spłaty rat zgodnie z terminem ustalonym w umowie kredytowej.

Bank lub inna instytucja finansowa, w której wnioskujesz o kredyt lub pożyczkę sprawdzą, czy i jaka kwota dochodu pozostanie co miesiąc do Twojej dyspozycji po opłaceniu:

1

wszystkich zobowiązań finansowych, które już masz np. z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów, pożyczek czy kart kredytowych,

2

kosztów utrzymania (Twoich oraz osób, które utrzymujesz) np. opłat za czynsz lub wynajem mieszkania, energię, żywność

3

nowej raty kredytu lub pożyczki gotówkowej, o którą wnioskujesz

i na tej podstawie ocenią Twoją zdolność kredytową do spłaty zobowiązania.

Wysokość Twoich zarobków jest ważnym elementem oceny zdolności kredytowej. Ale istotne jest również to, ile co miesiąc wydajesz. Możesz zarabiać mniej, ale jeśli wydajesz równie mało, istnieje szansa, że będziesz mieć większą zdolność kredytową, niż ktoś, kto zarabia znacznie więcej, ale co miesiąc musi spłacać wysokie zobowiązania.

Wnioskując o kredyt lub pożyczkę możesz sprawdzić kilka scenariuszy tzn. jak zmieni się wysokość rat kredytu lub pożyczki gotówkowej, jeśli skrócisz albo wydłużysz okres kredytowania — być może ten parametr (okres kredytowania) zaważy na tym, czy otrzymasz kredyt lub pożyczkę. Dłuższy okres kredytowania to niższe miesięczne obciążenie z tytułu raty i w związku z tym wyższa zdolność kredytowa. Pamiętaj jednak, że dłuższy okres spłaty oznacza jednocześnie, że odsetki za obsługę zobowiązania i całkowity koszt kredytu będą wyższe.
 

Jakie źródła dochodu umożliwią otrzymanie kredytu lub pożyczki gotówkowej?

Oprócz informacji o wysokości dochodu ważne jest także, aby źródło Twojego dochodu było akceptowane przez kredytodawcę.

Źródła dochodu, które umożliwiają otrzymanie kredytu lub pożyczki gotówkowej, to m.in.:

  • umowa o pracę na czas nieokreślony i określony,
  • umowa zlecenia,
  • umowa o dzieło,
  • umowa najmu,
  • umowa dzierżawy,
  • działalności gospodarczej,
  • renta.

Do oceny zdolności kredytowej można łączyć dochód uzyskiwany z różnych źródeł akceptowanych przez dany bank lub inną instytucję finansową, np. z tytułu umowy o pracę i umowę zlecenia, albo z dwóch lub więcej umów o dzieło. Ważnym kryterium, które ma wpływ na decyzję kredytową jest także okres i regularność uzyskiwania dochodu. Kredytodawcy mogą mieć w tym zakresie różne zasady, zawsze warto więc sprawdzić, jakie warunki kredytowania proponują i wybrać ofertę najkorzystniejszą dla siebie.

Wysokość i źródło dochodów mają duże znaczeniu w procesie udzielania kredytu lub pożyczki gotówkowej. Ale nie jest to jedyny czynnik, który decyduje o pozytywnej decyzji kredytowej - ważna jest także dobra historia kredytowa, która może zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie kredytu lub pożyczki gotówkowej.