Jakie dokumenty o dochodach mogą być potrzebne
do otrzymania kredytu lub pożyczki gotówkowej?
Aby otrzymać kredyt lub pożyczkę gotówkową musisz przede wszystkim złożyć wniosek o pożyczkę. To, czy oprócz wniosku kredytowego bank poprosi Cię o dostarczenia dokumentów o dochodach zależy m.in. od tego:
Sprawdź w swoim banku, czy masz ofertę kredytową dostępną online
W pierwszej kolejności sprawdź (np. w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej) czy i jaką ofertę kredytu lub pożyczki gotówkowej przygotował Ci bank, do którego przelewasz swoje dochody. Taki bank – m.in. na podstawie historii Twojego konta - może wstępnie wyliczyć Twoją zdolność kredytową i zaproponować kredyt czy pożyczkę gotówkową dostępną online, bez konieczności dostarczania dokumentów o dochodach.W banku lub innej instytucji finansowej, z którymi jeszcze nie współpracujesz też możesz otrzymać kredyt lub pożyczkę gotówkową online, bez konieczności dostarczania dokumentów o dochodach – w takim przypadku kwota kredytu lub pożyczki gotówkowej może być jednak niższa w porównaniu do oferty, jaką zaproponuje Ci bank, z którym współpracujesz.
Jeśli nie możesz skorzystać z kredytu lub pożyczki gotówkowej online
Jeśli nie możesz skorzystać z kredytu lub pożyczki gotówkowej online, złóż wniosek np. w placówce lub podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem banku. W takim przypadku, możesz być poproszony o przedstawienie dokumentów, które potwierdzą ile i w jaki sposób zarabiasz.
Wymagania banków dotyczące dokumentów o dochodach mogą się od siebie nieco różnić, dlatego poniżej pokazujemy przykładowe, w zależności od źródła Twoich dochodów:
Gdy masz umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony, bank może poprosić poprosić o:
- historię rachunku, na który co miesiąc wpływa Twoje wynagrodzenie lub
- zaświadczenie o zatrudnieniu (druk możesz wydrukować np. ze strony internetowej danego banku lub otrzymać go bezpośrednio w placówce).
- umowę zlecenia lub umowę o dzieło podpisane z pracodawcą oraz
- historię konta, na które wpływają pieniądze za realizację zleceń lub wykonywane dzieła.
- deklarację podatkową złożoną do Urzędu Skarbowego oraz
- zaświadczenie z ZUS-u i Urzędu Skarbowego, które potwierdzi, że nie zalegasz z opłacaniem składek i podatków
oraz - historię rachunku, na który wpływają przychody/dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Aby ułatwić wzięcie kredytu czy pożyczki, banki umożliwiają klientom dostarczanie dokumentów w różnej formie np. mailowej czy poprzez otwartą bankowość, nie zawsze musi to być papierowy wydruk. Dlatego przed złożeniem wniosku kredytowego warto ustalić:
- jakich dokumentów o dochodach wymaga bank lub instytucja finansowa, w których chcesz wziąć kredyt lub pożyczkę oraz
- w jaki sposób możesz te dokumenty dostarczyć.
Jak to zrobić? Sprawdź informacje na stronie internetowej banku, zadzwoń na infolinię, zapytaj na czacie (jeśli kredytodawca udostępnia takie rozwiązanie), albo ustal z pracownikiem bezpośrednio z pracownikiem banku.
Pamiętaj! Bez względu na to, czy składasz wniosek kredytowy online, czy też w placówce banku lub innej instytucji finansowej – zawsze udzielaj prawdziwych i pełnych informacji o swoich dochodach, ponieważ odpowiadasz za informacje, które oświadczasz we wniosku.