30.04.2024

Uważaj na fałszywe reklamy inwestycyjne – sprawdzaj komu powierzasz swoje pieniądze

Oszuści kuszą swoje ofiary reklamami w których informują o pozbawionych ryzyka i przynoszących wysokie zyski inwestycjach. W reklamach bardzo często wykorzystują wizerunki znanych osób, instytucji finansowych, spółek skarbu państwa oraz znanych i rozpoznawalnych firm. Stosowana przez przestępców socjotechnika powoduje, że coraz więcej osób chcących szybko się wzbogacić pada ofiarą ich manipulacji i traci oszczędności swojego życia.

Jak wygląda schemat oszustwa?

  1. Oszuści publikują reklamy fałszywych inwestycji w mediach społecznościowych lub na popularnych portalach informacyjnych (często jako materiał sponsorowany). Ofiara po kliknięciu w reklamę zostaje przekierowana na stworzoną przez oszustów stronę internetową, zawierającą informacje o rzekomej inwestycji.

         
     
  2. Gdy ofiara zdecyduje się zainwestować swoje oszczędności w fikcyjną inwestycję, jest proszona o założenie konta na platformie inwestycyjnej. Oszuści w ten sposób wyłudzają jej dane kontaktowe.

              
     
  3. Po podaniu danych do ofiary dzwoni oszust, który podaje się za brokera lub konsultanta inwestycyjnego i w zależności od scenariusza oszustwa, nakłania ją do:
    •    podania danych karty płatniczej,
    •    zainstalowania na swoim urządzeniu programu do zdalnego zarządzania pulpitem (np. AnyDesk, TeamViewer, QuickSupport), dzięki czemu oszuści mogą przejąć kontrolę nad bankowością internetową ofiary i w dowolny sposób zarządzać środkami zgromadzonymi na rachunku bankowym,
    •    przesłania skanu dowodu osobistego, który może posłużyć oszustom do autoryzacji zaciągniętego na dane ofiary kredytu,
    •    przelania środków na fałszywe inwestycje na wskazany przez niego numer rachunku bankowego.
  4. Po kolejnych zrealizowanych przez ofiarę przelewach, aby uśpić jej czujność i zaostrzyć apetyt na dalszy zysk oszuści zasilają jej rachunek drobnymi kwotami, przelewanymi z rachunków „pseudo-inwestorów’’. W rzeczywistości pieniądze przelewane są z kont innych oszukanych osób, a zmanipulowana ofiara nieświadomie bierze udział w przestępstwie prania brudnych pieniędzy.
  5. Bez względu na realizowany przez przestępców scenariusz oszustwa ofiara finalnie traci swoje oszczędności lub pozostaje z długami.

 ,,Oferta dużego i szybkiego zysku’’ powinna wzbudzić w Tobie czujność. Dbaj o swoje bezpieczeństwo i …

  • inwestuj tylko w licencjonowanych domach maklerskich zarejestrowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF),
  • pamiętaj, że jeśli przelewasz środki na rachunek firmy oferującej inwestycje lub na giełdę kryptowalut to dane odbiorcy przelewu nie powinny być danymi osoby fizycznej,
  • nie instaluj na prośbę osoby trzeciej aplikacji do zdalnego zarządzania pulpitem (np. AnyDesk, TeamViewer, Quick Support, ZOOM) – oszuści mogą wykorzystać ją do przejęcia Twoich danych do logowania do bankowości internetowej,
  • nigdy nie loguj się do bankowości internetowej w trakcie kiedy udostępniasz komuś zawartość swojego pulpitu,
  • nie podawaj osobom trzecim danych swojej karty płatniczej (jej numeru, kodu CVV2, daty ważności),
  • uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne i nigdy nie potwierdzaj żadnych transakcji, które nie były przez Ciebie zlecone.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa:

  • Zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej.
  • Przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa.
  • Zmień hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay.
  • Złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze i poinformuj o tym nasz bank.

Centrum Bezpieczeństwa Banku Pekao S.A.