20.06.2024

Bezpieczne wakacje z #cyberPEKAO

Cyberprzestępcy nie robią sobie wakacji. W okresie urlopowym, kiedy jesteśmy zajęci planowaniem podroży, więcej czasu spędzamy online, stajemy się mniej ostrożni i bardziej rozprężeni, oni wykorzystują każdy możliwy sposób, aby ukraść nasze pieniądze. Bądź czujny. Nie pozwól, aby przestępcy zepsuli Twoje wakacje. 
 


 

Nie ufaj zbyt atrakcyjnym ofertom wakacyjnym 

Oszuści podszywają się pod biura podróży i tworzą strony, które wyglądają jak prawdziwe. Kuszą nas zniżkami na luksusowe wakacje ,,Last Minute’’. Na portalach społecznościowych oraz serwisach ogłoszeniowych oferują nieistniejące miejsca noclegowe w wyjątkowo niskich cenach lub bardzo pilnie chcą odsprzedać wykupione wczesniej wakacje. Gdy podasz im swoje dane lub prześlesz pieniądze kontakt z nimi urywa się.

Pamiętaj:

  • Zawsze weryfikuj oferty z atrakcyjnymi obniżkami cen. Zanim dokonasz wpłaty sprawdź, czy dany obiekt istnieje. Korzystaj tylko z autoryzowanych biur podróży. 
  • Wszystkie rozmowy z usługodawcą przeprowadzaj za pośrednictwem serwisu, z którego korzystasz. Nie klikaj w przesyłane linki, zwłaszcza gdy za ich pośrednictwem masz dokonać płatności.
  • Przed zalogowaniem do bankowości elektronicznej zawsze sprawdzaj czy adres strony jest poprawny – https://www.pekao24.pl/logowanie. Jeśli adres jest inny, nie podejmuj próby logowania

Sprawdź od kogo kupujesz bilety

Często osoby zainteresowane koncertem, festiwalem czy innym wydarzeniem kulturalnym lub sportowym, którym nie udało się kupić biletów decydują się na ich zakup od osób trzecich. Niestety, to dobra okazja dla oszustów, aby w nieuczciwy sposób pozyskać od nas pieniądze lub dane.

Pamiętaj:

  • Kupuj legalnie – sprawdź na oficjalnej stronie organizatora czy „odsprzedaż” biletów jest dozwolona.
  • Dokonuj rozliczeń bezpośrednio przez portal z którego korzystasz – unikaj pośrednich transakcji, szczególnie na nieznanych stronach, do których adresy są przesyłane poprzez wiadomości SMS lub komunikatory internetowe.

Uważaj na fałszywe oferty pracy

Oferty pracy sezonowej, zwłaszcza takie, które obiecują „szybki i łatwy zarobek”, mogą być nie tylko nieprawdziwe, ale i niebezpiecz¬ne. Odpowiadając na takie ogłoszenia, możemy przekazać przestępcom nasze dane, pieniądze lub nieświadomie wziąć udział w przestępstwie prania pieniędzy.

Pamiętaj: 

  • Sprawdź czy pracodawca jest zarejestrowany w CEIDG oraz KRS. Unikaj ofert, które nie mają podanej adresu firmy, a rzekomi pracodawcy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie.
  • Nigdy nie przelewaj potencjalnemu pracodawcy żadnych pieniędzy oraz nie podawaj numeru karty bankowej, jej kodu CVV/CVC czy danych do logowania do bankowości elektronicznej. 
  • Nie płać prowizji za dostęp do ofert pracy. Jeśli nie jesteś pewny, czy organizacja,z którą masz do czynienia działa legalnie, sprawdź czy widnieje w Rejestrze Agencji Zatrudnienia.

Dbaj o bezpieczeństwo swojej karty płatniczej

Płatności kartą coraz częściej zastępują tradycyjne pieniądze, a także umożliwiają szybkie transakcje online. Możemy z nich korzystać nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W wakacje stawiamy na wygodę, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie.

Pamiętaj:

  • Chroń dane ze swojej karty i PIN do niej  – przekazanie danych umieszczonych na karcie umożliwia wykonanie płatności. W internecie podawaj te dane wyłącznie w momencie, gdy chcesz zapłacić kartą. 
  • Wypłacając gotówkę, zwróć uwagę na wygląd bankomatu. Jeśli zauważysz uszkodzenia lub zabrudzenia, ślady substancji klejących w okolicach czytnika kart lub podajnika gotówki, zrezygnuj z wypłaty w tym bankomacie.
  • Nigdy nie spuszczaj swojej karty z oczu. Gdy wprowadzasz PIN w bankomacie lub w terminalu płatniczym, zasłaniaj klawiaturę.
  • Wprowadź limity na swojej karcie płatniczej. Wysokość limitów można zmienić samodzielnie w serwisie lub aplikacji, na infolinii i w oddziale.

Dbaj o bezpieczeństwo Twoich urządzeń

Podczas urlopu spędzamy w sieci jeszcze więcej czas niż zwykle, częściej wykorzystując do tego urządzenia mobilne. Zadbaj o ich bezpieczeństwo i chroń swoje dane.

Pamiętaj:

  • Korzystaj z programów antywirusowych i dbaj o ich aktualizację.
  • Regularnie aktualizuj system operacyjny i posiadane oprogramowanie. 
  • Unikaj publicznych sieci wi-fi. Korzystając z internetu nie loguj się do bankowości elektronicznej Pekao24 poprzez publiczne sieci Wi-Fi.
  • Przejrzyj dokładnie ustawienia prywatności Twojego telefonu, zweryfikuj uprawnienia aplikacji z których korzystasz.

Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa:

  • Zadzwoń na naszą infolinię (+48 519 222 222) w celu blokady karty i dostępów do bankowości elektronicznej.
  • Przekaż na infolinii wszystkie niezbędne informacje dotyczące oszustwa.
  • Zmień hasła logowania do serwisu internetowego Pekao24 i aplikacji PeoPay.
  • Złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organom ścigania tj. policji lub prokuraturze i poinformuj o tym nasz bank.

Centrum Bezpieczeństwa Banku Pekao S.A.