02.01.2025

Inwestuj rozważnie - uważaj na fałszywe reklamy inwestycyjne 

Oszuści publikują reklamy fikcyjnych inwestycji w mediach społecznościowych lub popularnych portalach informacyjnych. Podszywają się pod banki, spółki giełdowe lub firmy inwestycyjne kusząc zyskownymi ofertami pozbawionymi ryzyka. Dla uwiarygodnienia oszustwa często wykorzystują wizerunek znanych osób – np. celebrytów, sportowców czy przedsiębiorców, rozpoznawalnych firm lub spółek skarbu państwa. 
Gdy dasz się skusić ofercie przygotowanej przez przestępców i na przygotowanej przez nich stronie podasz dane kontaktowe – zadzwoni do Ciebie oszust podający się za maklera giełdowego lub brokera. Bedzie namawiał Cię do zainwestowania ,,bez ryzyka’’, ,,w pewne’’ akcje giełdowe lub kryptowaluty. Po przelaniu środków na podany przez niego rachunek bankowy, otrzymasz login i hasło do swojego konta na fikcyjnym portalu inwestycyjnym, na którym będziesz mógł obserwować rzekome zyski. Po kolejnych zrealizowanych przelewach, aby uśpić Twoją czujność i zaostrzyć apetyt na dalszy zysk, przestępcy mogą zasilać Twój rachunek drobnymi kwotami. Fałszywy doradca będzie stawiał kolejne warunki inwestycyjne, próbując wyłudzić od Ciebie coraz więcej środków finansowych. W rzeczywistości przelane przez Ciebie pieniądze trafią na konto oszustów. Gdy tylko zechcesz je wypłacić, kontakt z ,,brokerem’’ urwie się, a Ty stracisz swoje oszczędności. Pamiętaj, oferta szybkiego, dużego i pozornie pozbawionego ryzyka zysku zapewne jest oszustwem. 


Dbaj o swoje bezpieczeństwo i …

  • Inwestuj tylko w licencjonowanych domach maklerskich zarejestrowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).
  • Nie przelewaj pieniędzy za inwestycję, jeśli dane odbiorcy przelewu są danymi osoby fizycznej.
  • Nie instaluj na prośbę osoby trzeciej aplikacji do zdalnego zarządzania pulpitem (np. AnyDesk, TeamViewer, QuickSupport) - oszuści mogą wykorzystać ją do przejęcia Twoich danych logowania do bankowości elektronicznej.
  • Nigdy nie loguj się do bankowości internetowej w trakcie kiedy udostępniasz komuś zawartość swojego pulpitu.
  • Nie podawaj osobom trzecim danych swojej karty płatniczej  (jej numeru, kodu CVC/CVV, daty ważności).
  • Uważnie czytaj komunikaty autoryzacyjne i nigdy nie potwierdzaj żadnych transakcji, które nie były przez Ciebie zlecone.


Co zrobić, jeśli podejrzewasz, że możesz być ofiarą oszustwa:

  • Zastrzeż karty i zablokuj dostępy do bankowości elektronicznej: w serwisie internetowym Pekao24 lub aplikacji mobilnej PeoPay (wybierz: Ustawienia > Bezpieczeństwo > Blokowanie kanałów dostępu) lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 519 222 222. 
  • Zgłoś oszustwo na infolinii banku (519 222 222) i przekaż wszystkie niezbędne informacje.
  • Złóż zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa policji lub prokuraturze i poinformuj o tym nasz bank.

Centrum Bezpieczeństwa Banku Pekao S.A.