Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 20.02.2025 1 miesiąc temu

Koniec początku a nie początek końca inwestycyjnego ożywienia

GUS opublikował dziś dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. Ta pierwsza okazała się zbliżona do konsensusu prognoz (-1% r/r), ta druga (+4,3% r/r) zaskoczyła w górę. Dynamiki nie są spektakularne, ale postrzegamy je jako część długiego procesu, którego wynikiem będzie znaczące przyspieszenie wzrostu PKB w tym roku.

W styczniu na dane dotyczące polskiej gospodarki, oprócz czynników o charakterze fundamentalnym (popyt) wpływały też czynniki bardziej techniczne: niekorzystny układ dni roboczych (spadek z +1 do -2 r/r) oraz efekty związane z przełomem roku (w przemyśle odreagowanie po „urlopowym” grudniu, w budownictwie duża sezonowa zmienność dynamik i wpływ pogody). Obydwa generowały sporą niepewność, ale ich wpływ w ostatecznym rozrachunku okazał się być mniejszy od naszych oczekiwań. Styczniowe dane postrzegamy jako niezłe, ale same w sobie nie wpływają na nasz pogląd co do ścieżki wzrostu gospodarczego w tym roku. Przyjrzyjmy się bliżej opublikowanym dziś danym. 

Poziom produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej (SA, luty 2020 = 100%)  

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy 

Produkcja sprzedana przemysłu skurczyła się o 1% r/r a po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych wzrosła o 0,5% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tym samym poziom produkcji przemysłowej jest równy listopadowemu a szerszy obraz – wieloletniej stagnacji przemysłu – nie zmienia się. Tym niemniej, warto zauważyć, że dynamikę produkcji przemysłowej w styczniu znacząco (o 1 pkt. proc.) zaniżyła słaba produkcja energii. Być może to zasługa relatywnie wysokiej temperatury, ale tu korelacja lepiej wygląda na papierze niż w faktycznych danych, być może to produkt losowości: produkcja energii od 2021 r. charakteryzuje się podwyższoną zmiennością i większym wpływem na cały indeks. Jeśli chodzi o wynik samego przetwórstwa, to musimy odnotować znaczące przyspieszenie w sekcjach powiązanych z budownictwem i aktywnością inwestycyjną: w produkcji metali i wyrobów z metali oraz cementu i innych mineralnych surowców niemetalicznych. Podobnego sygnału nie widać w branżach eksportowych, co każe nam myśleć o obecnej fazie ożywienia w polskiej gospodarce jako o napędzanej w dalszym ciągu przez popyt wewnętrzny. 

Dynamika produkcji przemysłowej w podziale na branże (% r/r)

Źródło: GUS, Pekao Analizy 

W komentarzu sprzed miesiąca wymieniliśmy cztery powody słabości polskiego przemysłu:

  1. Niemalże stagnacja głównych partnerów handlowych.
  2. Problemy sektorowe (automotive).
  3. Tryb oszczędnościowy polskich konsumentów, obniżający popyt na dobra trwałe.
  4. Inwestycyjna pauza w 2024 r.

Jak dotąd, możemy odhaczyć 1,5 punktu z powyższej listy: inwestycje ruszają, wśród problematycznych sektorów dobrze zaczęła wyglądać produkcja branży chemicznej (wymieniony wyżej automotive wciąż z dwucyfrowymi spadkami produkcji). Sądzimy, że w 2025 odhaczymy jeszcze 1,5 (reszta problemów sektorowych i eksport).

Wahnięcie dynamiki produkcji budowlanej (z -8 do +4% r/r) to głównie kwestia niskiej bazy z poprzedniego roku. W ujęciu miesięcznym produkcja sektora nie zmieniła się w stosunku do grudnia. Rzut oka na wykres poziomu produkcji (por. początek komentarza) pokazuje, że ożywienie zaczęło się już w końcówce zeszłego roku, zaś efekty bazy maskowały to aż do przełomu roku. Co dalej? Od dłuższego czasu jesteśmy optymistyczni, jeśli chodzi o perspektywy inwestycji w Polsce. Spodziewamy się, że w tym roku wzrosną średnio o 8,6% (co oznacza, że dynamiki produkcji budowlanej będą za chwile dwucyfrowe!) i będą kontynuować wzrosty w II połowie tej dekady. Parafrazując więc klasyka, to nie początek końca ożywienia, tylko koniec początku. Warto zauważyć, że dzieje się to z pominięciem wielu segmentów. Jednym z nich jest budownictwo mieszkaniowe, które wciąż spowalnia jak pokazały styczniowe dane (por. wykres poniżej).

Aktywność w budownictwie mieszkaniowym (% r/r)

Źródło: GUS, Pekao Analizy 

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter