Spowolnienie krajowej inflacji, ale stoi za tym tylko statystyka
Wstępny szacunek krajowej inflacji CPI za listopad przyniósł jej spadek do 4,6% r/r. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami rynkowymi. Obniżenie inflacji było spowodowane wysoką bazą z ubiegłego roku na cenach paliw. Z kolei inflacja bazowa pozostaje podwyższona. Rok 2024 zakończymy z inflacją blisko 5% r/r. Średniorocznie 3,7%.
Nie była to wielce ciekawa publikacja. Tendencje inflacyjne z ostatnich miesięcy zostały utrzymane. Według wstępnego odczytu krajowa inflacja CPI obniżyła się w listopadzie do 4,6% r/r z 5,0% w ubiegłym miesiącu. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,4%. Odczyt był bliski oczekiwaniom rynkowym (Pekao 4,6%, konsensus prognoz 4,7%).
Inflacja CPI vs. inflacja bazowa (%r/r)
Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy
Studzimy jednak zachwyty co do spadku inflacji, ponieważ nie jest on w żadnym wypadku objawem słabnięcia presji inflacyjnej. To w większości zasługa statystycznego efektu wysokiej bazy odniesienia z ubiegłego roku (wyskok cen paliw w listopadzie 2023 r. o 8,8%). Teraz w listopadzie ceny paliw również wzrosły, ale w zdecydowanie niższym tempie, o 2,3% m/m. W dłuższym terminie spodziewamy się jednak spadku presji inflacyjnej ze strony paliw ze względu na m. in.: deeskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie, łagodzenie cięć produkcji ropy przez OPEC+ oraz plany prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa zwiększenia wydobycia ropy naftowej w USA, co przy przewidywanym umiarkowanym globalnym popycie będzie prowadzić do nadpodaży na rynku.
Co wpłynęło na spadek inflacji r/r? (listopad 2024 vs. październik 2024)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych kontynuują silniejsze od wzorca sezonowości wzrosty - w listopadzie poszły w górę o 0,7% m/m. To dalej efekt ograniczonej podaży krajowych zbiorów, szczególnie owoców, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne w ich okresie wegetacyjnym. Wraz z końcem krajowego sezonu i wzrostem importowanych owoców i warzyw ten problem będzie stopniowo zanikał, choć ryzykiem są niekorzystne warunki pogodowe wśród europejskich eksporterów żywności, które będą skutkować ograniczoną podażą tamże.
Z kolei na podstawie dzisiejszych danych szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła nieznacznie w listopadzie do 4,2-4,3% r/r. Jej momentum pozostaje podwyższone i co gorsza stabilizuje się na tych poziomach, bez oznak słabnięcia presji. Inflacja bazowa pozostaje uporczywie wysoka (szczególnie w sektorze usług w reakcji na utrzymujące się wysokie koszty pracy). To obecnie główne utrapienie dla RPP co do perspektyw obniżek stóp procentowych. Dalej zakładamy rozpoczęcie cyklu cięć w marcu 2025 r., choć sytuacja makroekonomiczna nie będzie pomagać w podjęciu takiej decyzji.
Zannualizowane momentum inflacji bazowej (%, wygładzone, wyr. sezonowo)
Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy
Rok 2024 zakończymy z inflacją blisko 5% r/r. Średniorocznie idziemy na 3,7%. Zaś z początkiem 2025 r. zakładamy kolejne przyspieszenie inflacji ze szczytem w marcu powyżej 5,5% r/r. Teraz już wiemy, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone co najmniej do września 2025 r., a pobieranie opłaty mocowej do połowy przyszłego roku. Nie uchroni nas to jednak od skoku inflacji w I kwartale przyszłego roku ze względu na efekt niskiej bazy odniesienia. Z kolei z początkiem drugiego półrocza przyszłego roku zaliczymy przez efekty bazowe tąpnięcie w dół w okolice 4,0% r/r. Do przedziału dopuszczalnych wahań od celu NBP nie wrócimy szybko – w naszej opinii będzie to możliwe nie wcześniej niż w 2026 r.
This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.