Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 20.03.2025 4 tygodnie temu

Chłodny luty na krajowym rynku pracy

W lutym zobaczyliśmy niespodziewanie silne wyhamowanie dynamiki płac do 7,9% r/r z 9,2% miesiąc wcześniej. To bardzo ważny sygnał dla perspektyw krajowej gospodarki, choć jedna jaskółka wiosny nie czyni. Poza tym, poznaliśmy, jak się okazało, przewidywalny odczyt zatrudnienia, które w lutym obniżyło się o 0,9% r/r, podobnie jak w styczniu.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lutym o 7,9% r/r wobec wzrostu o 9,2% r/r w styczniu. Odczyt okazał się wyraźnie niższy od konsensusu rynkowego i naszej prognozy (oba 8,9%). Skąd tak mocne zaskoczenie? Wydaje się, że trend spadkowy płac wreszcie się nasila, by dynamika wynagrodzeń mogła zbiec w stronę poziomów inflacji. Wyhamowanie wzrostu wynagrodzeń jest szeroko rozlane po wielu sekcjach gospodarki, lecz jest ono najbardziej wyraźne w przetwórstwie przemysłowym oraz budownictwie. Tym samym w lutym zobaczyliśmy coś, czego nie widzieliśmy od dawna, a mianowicie ruch wynagrodzeń bardzo wyraźnie odzwierciedlający koniunkturę w danej sekcji. Takie intuicyjne powiązanie płac z sytuacją poszczególnych branż jest w ostatnich latach dość mocno zaburzone przez trudności ze znalezieniem dobrze wykwalifikowanych pracowników (co z swoją drogą jest również przyczyną rekordowej skali chomikowania pracy w ubiegłych latach). Wygląda na to, że luty był w tej kwestii miesiącem przełomowym: mimo utrzymującej się silnej presji płacowej i trudności ze znalezieniem nowych pracowników, przedsiębiorcy nie mogli sobie pozwolić na hojne podwyżki.

Dzisiejszy odczyt stawia naszą prognozę wynagrodzeń na bieżący rok pod znakiem zapytania – ani konsensus prognoz, ani my nie spodziewaliśmy się tak wyraźnego tąpnięcia płac w jakimkolwiek miesiącu tego roku. Jeśli tak silne tendencje spadkowe dynamiki płac utrzymają się, to bardziej prawdopodobne wydaje się 8-procentowe tempo wzrostu wynagrodzeń w 2025 roku niż prognozowane przez nas obecnie 9-procentowe. Niemniej, nie rewidujemy jeszcze naszych prognoz w dół, gdyż jedna jaskółka wiosny nie czyni, a więc jeden odczyt nie jest wystarczającą podstawą do korekty prognozy całorocznej. Jednak zaskoczenie o podobnej skali w kolejnym miesiącu byłoby w pełni satysfakcjonującym argumentem za wykonaniem takiego ruchu. 

Dekompozycja lutowej zmiany dynamiki płac wobec stycznia (pkt. proc. SA)

Źródło: GUS, Pekao Analizy 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w lutym o 0,9% r/r wobec spadku o 0,9% w styczniu. Nie była to żadna niespodzianka dla konsensusu ani dla nas. Według GUS liczba etatów spadła o 3 tys. etatów wobec poprzedzającego miesiąca. Tym samym rok 2025 rozpoczynamy podobnie słabo jak dwa poprzednie lata. Należy spodziewać się, że w najbliższych miesiącach trajektoria zatrudnienia będzie niemal analogiczna jak w latach 2023-2024. Dopiero druga połowa roku i prognozowane przez nas ożywienie inwestycyjne mogą cokolwiek zmienić w tej kwestii. Niemniej jednak, uważamy, że szanse na zobaczenie dodatniej dynamiki zatrudnienia w 2025 roku są zerowe.

Skumulowana zmiana zatrudnienia od stycznia danego roku (tys. etatów)

Źródło: GUS, Pekao Analizy 

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter