Rynek pracy na biegu jałowym
Rynek pracy stopniowo wytraca rozpęd, ale trudno to nazwać hamowaniem - przypomina to raczej jazdę samochodem na biegu jałowym, gdy sprawę załatwia tarcie kół o jezdnię. We wrześniu płace wzrosły o 0,8% w stosunku do sierpnia po odsezonowaniu, czyli niemal tyle samo, ile w ostatnich 4 miesiącach. Zatrudnienie spadło o kolejne 8 tys. etatów.
Dynamika płac w ujęciu rocznym wyniosła 10,3% i była wyraźnie niższa od konsensusu prognoz (11,1% r/r) i odczytu z sierpnia (11,3 % r/r). Wysokie prognozy wynikały po pierwsze z układu dni roboczych oraz z planowanych na wrzesień wypłat premii w górnictwie, które podbiły wzrost płac o ok. 0,3 pkt. proc. Słabszy odczyt nie oznacza jednak, że wynagrodzenia mocno hamują. Jeśli spojrzeć na odsezonowane momentum płac w sektorze przedsiębiorstw, to widać, że od maja utrzymuje się ono na zbliżonym poziomie - nieco powyżej 10% r/r. Dwucyfrowa dynamika jest częściowo spowodowana przez wysoki wzrost płacy minimalnej i w dużej mierze jest pozostałością po inflacji z 2022-2023 r. Płace stopniowo spowalniają, ale dopiero w przyszłym roku ich dynamika osiągnie trwale jednocyfrowe poziomy. Stanie się to zbyt późno, by zatrzymać wzrost inflacji bazowej w Polsce.
Momentum płac po odsezonowaniu*, % r/r
*Statystyka ta obrazuje ile wyniosłaby roczna dynamika płac gdyby obecna dynamika miesięczna płac po odsezonowaniu trwała cały rok
Żródło: Obliczenia własne na podstawie danych GUS via Macrobond
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było obniżyło się we wrześniu o 8 tys. etatów i okazało się o 0,5% niższe niż rok temu. Odczyt był wprawdzie zgodny z oczekiwaniami, ale nie zmienia to faktu, że zatrudnienie nie jest jasnym punktem rynku pracy w tym roku. Od stycznia w sektorze przedsiębiorstw ubyło 54 tys. etatów. To głównie efekt mało dynamicznej poprawy koniunktury w Polsce po ubiegłorocznej stagnacji. Negatywny wkład mógł mieć także zbyt wysoki wzrost płacy minimalnej w tym roku, choć nie widzieliśmy jak dotąd zwiększonej skali zwolnień ani istotnego wzrostu bezrobocia. Na stabilizację zatrudnienia musimy najpewniej poczekać do poprawy koniuntury w całej strefie euro, która przełożyłaby się na lepszą sytuację w polskich branżach eksportowych. Nastąpi to naszym zdaniem w połowie przyszłego roku.
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, początek roku = 100
Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS via Macrobond
This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.