Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 15.04.2025 3 dni temu

Koniec inflacyjnego "płaskowyżu". Teraz czas na solidną dezinflację

W finalnym odczycie GUS potwierdził marcową inflację konsumencką (CPI) na poziomie 4,9% r/r. Piątki z przodku nie zobaczyliśmy, i już nie zobaczymy. Teraz czas na solidną dezinflację.

Inflacja CPI (%r/r)

Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy

Za niższy od wcześniejszych oczekiwań marcowy odczyt inflacji należy obwinić inflację bazową. Według dzisiejszych danych szacujemy, że ta najczęściej powoływana czyli z wyłączeniem cen energii i żywności, obniżyła się w marcu do ok. 3,5% r/r. Tym samym pierwszy raz od połowy 2021 r. wpadła do przedziału dopuszczalnych wahań od celu inflacyjnego. Uwagę zwraca przełożenie na ceny bardzo dużej podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe, która w cenach została rozsmarowana na cały I kwartał (działanie wyprzedzające) zamiast skupić się na marcu (ustawowy moment wprowadzenia). Od początku 2025 r. wyroby tytoniowe podrożały o prawie 7%.
Momentum inflacji usług obniża się, ale zgodnie z oczekiwaniami, baardzo powoli. Przy obserwowanej spadającej dynamice kosztów pracy proces ten będzie kontynuowany, choć dalej w "ślimaczym tempie".

Inflacja CPI - wkład towarów i usług (%r/r, pkt.proc.)

Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy

W niższej inflacji pomogły też ceny paliw, które spadły w porównaniu do ubiegłego miesiąca o 2,0%. Kanałem niepewności i obaw o spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego (patrz wojna handlowa zapoczątkowana przez USA) w ostatnim czasie mocno spadają ceny surowców, także ropy naftowej. Spodziewamy się zobaczyć to w najbliższym czasie również w postaci niższych cen na stacjach benzynowych, o czym więcej pisaliśmy w jednym z naszych ostatnich raportów dziennych. Ogólnie będzie to czynnik utrzymujący nisko presję inflacyjną towarów.

Z kolei dalej proinflacyjnie wpływały ceny żywności, które w marcu wzrosły o kolejne 0,2%. Najbardziej problematyczna jest ciągle sytuacja na rynku jaj (w ostatnie 5 miesiące ceny jaj wzrosły o 12%). Tutaj problemy są również strukturalne - niższa liczba piskląt i potencjalnych niosek, konsekwencje ptasiej grypy. Nie jest to dobra informacja dla konsumentów względem zbliżających się świąt wielkanocnych... Utrzymuje się za to wielomiesięczna, spadkowa tendencja cen cukru. W ostatnich 12 miesiącach jego cena spadła o prawie 35%. Biorąc pod uwagę słabe zeszłoroczne krajowe zbiory płodów rolnych, jak również spodziewaną niską tegoroczną podaż związaną z trudnymi warunkami atmosferycznymi (głównie susze hydrologiczne), spodziewamy się, że dynamika cen żywności będzie jednak dalej podwyższona na przestrzeni 2025 r.

Od września ubiegłego roku inflacja CPI utrzymywała się w okolicach 5% formując solidny płaskowyż, ale kolejne miesiące przyniosą już wyraźny spadek inflacji. Mocno pomoże w tym efekt wysokiej bazy z roku ubiegłego na towarach z inflacji niebazowej (żywność, energia). Już w kwietniu inflacja obniży się poniżej 4,5% r/r. Z kolei z początkiem drugiego półrocza zaliczymy przez kolejne efekty bazowe tąpnięcie w dół do blisko 3,0% r/r. Na koniec 2025 r. inflacja może zejść nawet poniżej tego poziomu. Okazało się to wystarczające do wzbudzenia chęci obniżek stóp procentowych przez RPP. Spodziewamy się cięć stóp na najbliższych dwóch posiedzeniach – zarówno w maju jak i w czerwcu – każde o 50pb.

Perspektywy inflacyjne (prognoza Pekao, %r/r)

Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter