Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Gospodarka pod lupą | 14.11.2024 2 miesięce temu

Zimne lato w polskiej gospodarce

Prognozy się nie pomyliły i PKB Polski wyhamował z 3,2 w II kwartale do 2,7% r/r w III kwartale b.r. W ujęciu kwartalnym polska gospodarka minimalnie się skurczyła (-0,2% kw/kw s.a.). Naszym zdaniem główną przyczyną słabości była konsumpcja prywatna. Spoglądając szerzej, 2025 powinien wyglądać już lepiej.

Wzrost gospodarczy wyhamował w III kwartale z 3,2 do 2,7% r/r, dokładnie tak, jak prognozowano. Nie ma tutaj zaskoczenia, bo słabość polskiej gospodarki w miesiącach letnich sygnalizowały od pewnego czasu dane miesięczne, ze szczególnym uwzględnieniem niesławnej wrześniowej sprzedaży detalicznej. To właśnie wydatkom konsumentów należy naszym zdaniem zawdzięczać niższy wzrost PKB w ostatnim kwartale, aczkolwiek tutaj mamy do czynienia ze splotem cyklicznej słabości i nieco zagadkowego tąpnięcia we wrześniu. Nasze szacunki wskazują ponadto na delikatne wyhamowanie inwestycji (których wzrost utrzymał się jednak nad kreską) i ujemny wkład eksportu netto. Szczegółowe dane poznamy oczywiście za dwa tygodnie.

Wzrost PKB (ceny stałe roku poprzedniego, % r/r)

Źródło: Macrobond, Pekao Analizy

Jak kiepski był III kwartał? Po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych polska gospodarka skurczyła się w miesiącach letnich o 0,2% kw/kw, po raz pierwszy od wiosny zeszłego roku.

PKB (ceny stałe, 2019Q4 = 100, dane odsezonowane)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy

Odradzalibyśmy nadmierne analizowanie tej liczby, bo późniejsze rewizje ją znacząco zmienią. Jest jednak jasne, że powrót do długookresowej ścieżki wzrostu pozostaje wyboisty. W okresie 2022-24 to już czwarty kwartał, w którym polski PKB spadł, podczas gdy w całej wcześniejszej historii kwartalnych rachunków narodowych znajdziemy takich epizodów ledwie jedenaście. Nie powinno zatem dziwić, że przy tylu krokach wstecz obecne ożywienie jest historycznie wolne. W istocie rzeczy, jest to najwolniejszy (wyprzedza to z lat 2001-2003 o włos) epizod ożywienia gospodarczego, jaki znajdziemy w 30-letniej historii kwartalnego PKB. Złożyła się na to m.in. słabość popytu zewnętrznego, restrykcyjna polityka pieniężna, cykl wydatkowania środków unijnych i rozłożone w czasie konsekwencje kryzysu energetycznego.

Porównanie faz ożywienia (ceny stałe, dane odsezonowane)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy

Co dalej? III kwartał był raczej wypadkiem przy pracy niż zaczątkiem dłuższego trendu. Tym niemniej, w krótkim okresie należy liczyć się z utrzymaniem przeciętnego wzrostu gospodarczego. Popyt wewnętrzny i eksport nie mają naszym zdaniem w takim horyzoncie potencjału, by polska gospodarka przyspieszyła znacząco. W konsekwencji, średnioroczny wzrost PKB ukształtuje się zapewne w okolicy 2,8-2,9% - jest to minimalna różnica w stosunku do naszej obowiązującej od początku roku prognozy (3,0%). 2025 wygląda już lepiej z uwagi na prognozowane przyspieszenie wzrostu gospodarczego wśród głównych partnerów handlowych (z 0,9 do 1,5%), wznowienie cięć stóp i rozruch inwestycji finansowanych ze środków unijnych. Tutaj podtrzymujemy, że polska gospodarka może osiągnąć w 2025 r. wynik „na czwórkę”.

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter