Temat wojen handlowych wciąż dominuje na rynkach
Temat wojen handlowych wciąż dominuje na rynkach. W weekend administracja USA zdecydowała się wyłączyć elektronikę użytkową spod ceł zaporowych na import z Chin. Nie zmienia to ogólnego obrazu sytuacji na świecie, czyli hamowania wzrostu PKB. Zwłaszcza w USA, gdzie w kwietniu nastąpiło gwałtowne pogorszenie nastrojów konsumentów. Dziś kalendarz makro jest pusty. W dalszej części tygodnia kluczowe będzie posiedzenie EBC – spodziewamy się cięcia stóp o 25pb.
Wiadomości
- PL-DANE: Deficyt na rachunku obrotów bieżących w Polsce wyniósł w lutym 220 mln EUR – poinformował NBP. Odczyt był lepszy od konsensusu prognoz (-400 mln EUR). Bilans obrotów handlowych był tradycyjnie ujemny (-0,9 mld EUR), podobnie jak saldo dochodów pierwotnych (-2,4 mld EUR) i wtórnych (-0,4 mld EUR), ale zostały prawie w całości skompensowane przez handel usługami (3,5 mld EUR). Źródłem pozytywnej niespodzianki było przede wszystkim szybkie hamowanie importu (z +8,9% r/r w styczniu do +2,3% w lutym), któremu towarzyszył spadek eksportu (-1,4% r/r w lutym) – słabnie zwłaszcza wymiana handlowa dobrami przemysłowymi. Rośnie natomiast handel żywnością, także przetworzoną.
- PL-RPP: W. Janczyk – członek RPP bliski A. Glapińskiemu – wyraził pogląd, że z dużym prawdopodobieństwem na najbliższych posiedzeniach RPP dojdzie do cięcia stóp procentowych. Stopa referencyjna obniży się jego zdaniem o łącznie 50-100 pb w tym roku. Jednocześnie wyraził on sceptycyzm, czy stopa ta będzie mogła zejść do 3,50% w 2026 r.
- PL-BUDŻET: Narodowy Bank Polski odnotował w 2024 r. ujemny wynik finansowy netto w wysokości 13,4 mld zł. Oznacza to, że nie będzie w tym roku wpłaty do budżetu państwa z zysku NBP.
- WOJNY-HANDLOWE: Administracja USA zdecydowała się wyłączyć elektronikę użytkową (smartfony, komputery) spod ceł zaporowych (145%) na import z Chin. D. Trump skomentował tę decyzję stwierdzeniem, że branża technologiczna nie uniknie wojen handlowych i że trwa dochodzenie w sprawie barier handlowych w całym łańcuchu dostaw elektroniki. Przywódca Chin Xi Jinping udał się w podróż po Azji Południowo-Wschodniej celem nawiązania nowych porozumień handlowych swojego kraju z państwami regionu.
- US-KONIUNKTURA: Nastroje konsumenckie w USA gwałtownie się pogarszają. W kwietniu indeks Uniwersytetu Michigan obniżył się z 57 do 50,8 pkt – dużo poniżej konsensusu prognoz (53,5 pkt). Wzrosły oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych: z 5,0 do 6,7% r/r w krótkim okresie i z 4,1 do 4,4% w długim okresie. 67% konsumentów spodziewa się wzrostu stopy bezrobocia w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy i tylko 14% jej spadku (w ostatnich miesiącach proporcje te były dużo bardziej zbilansowane). Wszystko to sugeruje, że mieszkańcy USA obawiają się stagflacji w swoim kraju w następstwie wojen handlowych.
- US-DANE: W marcu inflacja PPI w Stanach Zjednoczonych wyniosła 2,7% r/r – wyraźnie mniej niż miesiąc wcześniej (3,2% r/r) i mniej niż konsensus prognoz (3,3% r/r).
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Głównym wydarzeniem ubiegłego tygodnia była deeskalacja wojen handlowych USA ze wszystkimi krajami za wyjątkiem Chin. Oddech dla rynków finansowych z tego tytułu trwał jednak bardzo krótko. I trudno się dziwić. Choć odsunęliśmy w czasie najgorszy scenariusz wojen handlowych (eskalacja ze wszystkimi), to w grze pozostał wciąż zdecydowanie zły scenariusz, czyli cła 10% na wszystkich (z perspektywą na więcej latem) i szybka eskalacja na linii USA-Chiny. Rynki nie odebrały tego dobrze i w końcówce tygodnia zobaczyliśmy powrót do spadków na giełdach oraz przecenę dolara i amerykańskich obligacji skarbowych. Największym wydarzeniem jest to ostatnie, gdyż Treasuries przestały być traktowane jak bezpieczna przystań. W weekend administracja USA wysyłała pewne gołębie sygnały, np. wyłączyła produkty elektroniki użytkowej z ceł zaporowych na Chiny.
Nie zmienia to jednak znacząco ogólnego obrazu makro, czyli gwałtownego hamowania wzrostu gospodarczego na świecie a zwłaszcza w USA. Zakładamy, że rynki jeszcze nie w pełni wyceniły negatywny scenariusz i w tym tygodniu zarówno przecena dolara, jak i Treasury’s będzie trwać dalej, choć zasięg ruchu będzie już najpewniej mniejszy niż w ubiegłym tygodniu. Najważniejszym wydarzeniem dla rynków będzie posiedzenie EBC – spodziewamy się cięcia stóp o 25pb. Luzowanie polityki pieniężnej stanowi pierwszą linię obrony europejskiej gospodarki przed konsekwencjami wojny handlowej z USA. Drugą linią obrony będzie luzowanie polityki fiskalnej, ale to dopiero historia na 2026 r. - POLSKA: Środowa deeskalacja wojen handlowych przez USA pomogła polskim obligacjom, które rosną na wartości pod wpływem gołębiego zwrotu w RPP. W tym tygodniu spodziewamy się kontynuacji tego procesu. Oddech dla złotego był jednak krótkotrwały i w końcówce ubiegłego tygodnia EUR/PLN ponownie testował 4,30. Globalna ucieczka od ryzyka osłabiła, najpewniej na trwałe, polską walutę więc w nadchodzącym tygodniu spodziewamy się ponownych testów wspomnianego poziomu na eurozłotym z prawdopodobnym jego przełamaniem i ruchem w kierunku 4,32. Impulsem do tego mógłby być finalny odczyt inflacji CPI oraz inflacji bazowej (wtorek/środa), który potwierdzi dużą przestrzeń NBP do cięć stóp procentowych. Kluczowe znaczenie będą mieć jednak wydarzenia globalne, głównie na linii USA-Chiny.
Przegląd nadchodzących danych w Polsce
15 kwietnia, Inflacja CPI marzec, wstępny szacunek 4,9% r/r
Według wstępnego szacunku inflacja CPI utrzymała się w marcu na poziomie z poprzednich dwóch miesięcy, czyli 4,9% r/r. Marcowy wynik ponownie zaskoczył analityków niższym odczytem, głównie dzięki niższej od oczekiwań inflacji bazowej, tym bardziej biorąc pod uwagę wejście w życie bardzo dużej podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Inflacja bazowa (z wył. cen energii i żywności) obniżyła się w marcu do ok. 3,5% r/r.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.