Macroeconomic analysis - Publication - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 08.01.2025 4 tygodnie temu

Same pozytywne niespodzianki z USA

Dziś będziemy czekać na publikację raportu ADP, będącego przedsmakiem piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Poza tym pojawi się wskaźnik koniunktury oraz szacunek inflacji PPI ze strefy euro. Wieczorem polskiego czasu zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

Wiadomości

  • PL-RPP-OPINIA: Procesy inflacyjne są wygaszone, a miernik inflacji jest przejściowo obciążony jest polityką regulacyjną i fiskalną - napisał na platformie X członek RPP Ireneusz Dąbrowski. Tę wypowiedź interpretujemy jako gołębią zmianę wobec wcześniejszych wypowiedzi tego członka RPP.
  • PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 9 stycznia obligacje o łącznej wartości 6-10 mld zł serii OK0127, WS0429, PS0130, WZ0330, IZ0831, DS1034 - podał resort w komunikacie.
  • EZ-DANE: Mimo wczorajszej negatywnej niespodzianka inflacyjnej z Niemiec, wskaźnik HICP w strefie euro wyniósł w grudniu 2,4% r/r zgodnie z konsensusem. Jest to równoznaczne z lekkim wzrostem wobec listopada (2,2%). Nie zmieniła się również inflacja bazowa (2,7%). Powinno to oddalić część ewentualnych obaw EBC o utrwalanie się podwyższonej inflacji, choć wysoki wzrost cen usług może budzić pewne rezydualne zaniepokojenie członków Rady Prezesów. Poznaliśmy również szacunek stopy bezrobocia w strefie euro za listopad, która wyniosła 6,3% - tak samo jak miesiąc wcześniej i zgodnie z oczekiwaniami.
  • DE-DANE: Słabe dane z niemieckiego przemysłu (spadek zamówień o 5,4% m/m) nie są tak słabe, jak się wydają. To zasługa normalizacji podwyższonych w poprzednich miesiącach zamówień w sekcji Pozostałe środki transportu (samoloty, statki, pociągi, sprzęt wojskowy). Po ich wyłączeniu zamówienia się nie zmieniły w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Popyt na niemieckie wyroby w dalszym ciągu uklepuje dno.
  • US-DANE: Wczorajsze publikacje danych makro ze Stanów Zjednoczonych przyniosły same pozytywne niespodzianki. Po pierwsze, koniunktura w usługach poprawiła się bardziej niż prognozowano – wskaźnik ISM wzrósł z 52,1 do 54,1 pkt. Skala poprawy nie jest duża i jest nierówna (dotyczyła głównie poziomu aktywności i w mniejszej skali zamówień i zatrudnienia), ale uwagę rynków mógł zwrócić najwyższy od lutego 2022 poziom wskaźnika kosztów w usługach. Ma on pewne własności wyprzedzające względem inflacji i jego podwyższony poziom stanowi kolejny argument przeciwko powrotowi inflacji do celu. Wspiera to więc jastrzębi piwot Fed. Po drugie, w listopadzie drugi miesiąc z rzędu wzrosła stopa wakatów. Wydźwięk tego raportu łagodzi trochę powrót stopy dobrowolnych odejść do cyklicznego minimum, ale podwyższona liczba wakatów ma proinflacyjny wydźwięk.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczoraj rynek ustawiły mocne dane z USA, czyli dalsza poprawa koniunktury w sektorze usług (wg ISM) oraz wzrost liczby wakatów na rynku pracy (wg JOLTS). Inwestorzy zakładają, że mocna gospodarka zniechęci Fed do kontynuacji cięć stóp. W tej chwili wyceniana jest tylko jedna taka decyzja w 2025 r. i 35% szans na drugą. Rynek zareagował podręcznikowo: rentowności amerykańskich obligacji poszybowały w górę: o 8pb na 10-latkach i 3pb na 2 latkach a rynki akcji lekko się przeceniły. EUR/USD ponownie się obniżył, z niespełna 1,04 do 1,035. Brak kolejnej negatywnej niespodzianki inflacyjnej z Europy nie pomógł wspólnej walucie. W najbliższych dniach główna para walutowa znajdzie się zapewne jeszcze niżej niż obecnie, choć do testowania parytetu potrzebować będziemy więcej impulsów ze strony wskaźników makro i komentarzy z banków centralnych.
  • POLSKA: Wczoraj zgodnie z naszymi oczekiwaniami złoty lekko się osłabił. Gołębie wypowiedzi z RPP (konkretnie od I.Dąbrowskiego) mogły mieć w tym jakiś udział, ale zaważył zapewne mocniejszy dolar oraz fakt, że złoty jest blisko ważnych poziomów wsparcia. Tak czy inaczej, EUR/PLN cofnął się z 4,25 do 4,26 a USD/PLN z 4,09 do 4,12. W najbliższych dniach kalendarz danych makro jest raczej skromny, ale po inauguracji D.Trumpa można spodziewać się konfrontacyjnych wypowiedzi z administracji USA dot. m.in. polityki celnej. Widzimy spore ryzyko przeceny na rynkach wschodzących, która zaszkodzić może również złotemu. Rentowności polskich obligacji dalej rosną. 10-latki przekroczyły już wczoraj barierę 6% i chociaż na koniec dnia zamknęły się niżej, to należy spodziewać się, że wrócą ponad ten poziom. Wysokie potrzeby pożyczkowe budżetu państwa i jastrzębie nastawienie RPP nie sprzyjają polskim papierom.

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Share

This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.

Sign up for the newsletter

Zapisuję się na newsletter