Ostatnia mila dezinflacji będzie problemem także w Polsce
GUS zrewidował listopadowy odczyt krajowej inflacji CPI, która ostatecznie wyniosła 4,7% r/r (flash 4,6%). Spowolnienie inflacji (z 5,0% r/r w październiku) zasługą efektu wysokiej bazy odniesienia z ubiegłego roku na cenach paliw. Ostatnia mila dezinflacji i osiągnięcie celu NBP również w Polsce jawi się dotychczas jako najtrudniejsze wyzwanie… Z lepką inflacją usług będziemy się borykać także w 2025 r.
Mała niespodzianka od GUS, który zrewidował listopadowy odczyt inflacji konsumenckiej (CPI), która ostatecznie wyniosła 4,7% r/r (flash 4,6%). W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,5%. Tak jak pisaliśmy już przy publikacji wstępnego odczytu, spowolnienie inflacji (z 5,0% r/r w październiku) nie jest w żadnym wypadku objawem słabnięcia presji inflacyjnej. To zasługa statystycznego efektu wysokiej bazy odniesienia z ubiegłego roku na cenach paliw (wyskok cen w listopadzie 2023 r. o 8,8%). Teraz w listopadzie ceny paliw również wzrosły, ale w zdecydowanie niższym tempie, o 2,3% m/m.
Struktura inflacji CPI (%r/r, pkt. proc.)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Ważniejsze jest jednak to co od razu rzuca się w oczy analizując szczegółową strukturę listopadowego odczytu - wyraźny skok inflacji usług, która przyspieszyła do 7,2% r/r z 6,7% w poprzednim miesiącu. Duża, ale nie jedyna, w tym zasługa usług telekomunikacyjnych i spodziewanych podwyżek taryf u głównych operatorów komórkowych. Ten czynnik podbił inflację usług o 0,25 pp., a całą inflację CPI o ponad 0,05 pp. Nawet wyłączając ten, można powiedzieć jednorazowy czynnik, nie zmienia to faktu, że inflacja w sektorze usług pozostaje podwyższona, a jej momentum nie wykazuje na razie żadnych sygnałów wygaszania presji inflacyjnej. Podwyższona inflacja usług będzie problemem także w 2025 r. – ze względu na przekładające się "lepko" wysokie koszty pracy (szczególnie w usługach) oraz domykającą się lukę popytową przy rozpędzającej się polskiej gospodarce w 2025 r. Na podstawie dzisiejszych danych szacujemy, że cała inflacja bazowa przyspieszyła w listopadzie do ok. 4,3% r/r. W Polsce zauważalny jest podobny trend jak w innych dużych gospodarkach (USA, strefa euro) - ostatnia mila dezinflacji i osiągnięcie celu NBP jawi się dotychczas jako najtrudniejsze wyzwanie…
Z kolei stabilne ceny surowców przemysłowych czy energetycznych utrzymują nisko presję inflacyjną towarów, szczególnie tych klasyfikowanych do inflacji bazowej (czyli nie licząc żywności, paliw oraz nośników energii). Nie powinno się tutaj dużo zmienić także w 2025 r.
Inflacja CPI - wkład towarów i usług (%r/r, pkt. proc.)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Z kolei ceny żywności i napojów bezalkoholowych kontynuowały w listopadzie (+0,8% m/m) silniejsze od typowego wzorca sezonowości wzrosty. W porównaniu z listopadem ubiegłego roku ceny żywności są już wyższe o 5%. To dalej efekt ograniczonej podaży krajowych zbiorów, szczególnie owoców. Ceny owoców wzrosły w listopadzie o 1,5% m/m, ceny warzyw o 2,8%. Pozostałe produkty spożywcze w listopadzie z przewagą wzrostów cen, a na uwagę zasługuje trwający rajd na cenach masła (+2,2% m/m w samym listopadzie, +20,8% od początku roku) w związku z problemami podażowymi (zmniejszona produkcja mleka, co przekłada się na jego wyższe ceny). Problemem zaczyna być sytuacja na rynku jaj (w samym listopadzie ceny jaj poszły w górę o 2,5%). Tutaj problemy są również strukturalne - niższa liczba piskląt i potencjalnych niosek, konsekwencje ptasiej grypy. Utrzymuje się za to wielomiesięczna, spadkowa tendencja cen cukru. Od początku 2024 r. jego cena spadła już o 31%.
Ceny żywności (%m/m, wyrównane sezonowo)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Rok 2024 zakończymy z inflacją 5% r/r. Średniorocznie 3,7%. Zaś z początkiem 2025 r. zakładamy kolejne przyspieszenie inflacji ze szczytem w marcu powyżej 5,5% r/r ze względu na efekt niskiej bazy odniesienia. Z kolei z początkiem drugiego półrocza przyszłego roku zaliczymy przez efekty bazowe tąpnięcie w dół poniżej 4,0% r/r. Do przedziału dopuszczalnych wahań od celu NBP nie wrócimy szybko – w naszej opinii będzie to możliwe nie wcześniej niż w 2026 r.
Teraz już wiemy, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone co najmniej do września 2025 r., a pobieranie opłaty mocowej do połowy przyszłego roku. Zakładając, że po tym okresie ceny energii zostaną odmrożone, to prawdopodobnie ceny taryfowe zaproponowane przez dostawców energii i zatwierdzone przez URE nie będą już odbiegać od obecnych zamrożonych cen, więc nie spodziewamy się z tego powodu skoku inflacji w IV kwartale 2025 r., o czym mówił prezes NBP Glapiński na konferencji po grudniowym posiedzeniu RPP.
Perspektywy inflacyjne (%r/r, prognoza Pekao)
Źródło: GUS, NBP, Pekao Analizy
This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.