Inflacja potwierdzona "na piątkę". Utrzymuje się wysoka presja w usługach
W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację konsumencką (CPI) za październik na poziomie wstępnego szacunku, czyli równe 5,0% r/r. Utrzymuje się wysoka presja inflacyjna w sektorze usług.
W finalnym odczycie GUS potwierdził krajową inflację konsumencką (CPI) za październik na poziomie wstępnego szacunku, czyli równe 5,0% r/r. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły średnio o 0,3%.
Struktura inflacji (%r/r, pkt. proc.)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Patrzymy na szczegóły i widzimy utrzymanie dotychczasowych tendencji:
- ceny żywności wzrosły w październiku o 0,7% m/m, więcej niż wskazywałby na to wzorzec sezonowości. To dalej efekt ograniczonej podaży krajowych zbiorów, szczególnie owoców. Wraz z końcem krajowego sezonu i wzrostem importowanych owoców i warzyw ten problem będzie stopniowo zanikał, choć ryzykiem są niekorzystne warunki pogodowe wśród eksporterów żywności (np. patrz obecne gwałtowne ulewy w południowej Hiszpanii). Pozostałe produkty spożywcze w październiku z lekką przewagą wzrostów cen, a na uwagę zasługuje trwający rajd na cenach masła (+3,9% m/m w samym październiku, +18,2% od początku roku). Utrzymuje się za to wielomiesięczna, spadkowa tendencja cen cukru. Od początku 2024 r. jego cena spadła już o 28%.
Ceny żywności (%m/m, wyrównane sezonowo)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
- inflacja bazowa lekko obniżyła się w październiku do ok. 4,1% r/r. Zwraca uwagę utrzymujące się na "płaskowyżu" momentum inflacji usług. Cała inflacja bazowa będzie jeszcze przez dłuższy czas podwyższona – ze względu na przekładające się "lepko" na inflację nadal wysokie koszty pracy oraz domykającą się lukę popytową przy rozpędzającej się polskiej gospodarce w 2025 r.
- z kolei stabilne ceny surowców przemysłowych czy energetycznych utrzymują nisko presję inflacyjną towarów, szczególnie tych klasyfikowanych do inflacji bazowej (czyli nie licząc żywności, paliw oraz nośników energii)
Inflacja CPI - wkład towarów i usług (%r/r, pkt. proc.)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
- nowa kolekcja jesienna podbiła w październiku ceny odzieży i obuwia o 3,4% m/m, jak co roku
- systematycznie rosną ceny związane z użytkowaniem mieszkania - od początku roku zaopatrywanie w wodę podrożało już o 12%, usługi kanalizacyjne o ponad 10%, energia cieplna o 5,5%
- konsekwentnie już od połowy 2023 r. spadają ceny samochodów osobowych. W tym roku to już obniżka o 5,5%
- standardowo jak co październik, ceny w kategorii "edukacja" poszły w górę, tym razem o 2,1% m/m
No dobrze, a jakie widzimy perspektywy dla polskiej inflacji w dłuższym terminie? Inflacja konsumencka do końca roku będzie się utrzymywać blisko 5% r/r, choć w listopadzie nieznacznie się obniży, ze względu na efekt wysokiej bazy odniesienia. Zaś z początkiem 2025 r. zakładamy kolejne przyspieszenie inflacji (do prawie 6% w I kwartale), m. in. ze względu na dalsze odmrażanie cen energii oraz niską bazę odniesienia. Przy tym, coraz więcej słyszymy głosów z rządu mówiących o chęci dalszego mrożenia cen energii z początkiem 2025 r. Jednakże, nawet jeżeli te zapowiedzi się ziszczą to efekt niskiej bazy będzie tak silny, że nie uciekniemy od zbliżenia się inflacji w I kwartale blisko 6% r/r. Szczegóły propozycji mrożenia MF mamy poznać w przyszłym tygodniu. Z kolei od drugiego półrocza przyszłego roku zaliczymy przez efekty bazowe tąpnięcie w dół w okolice 4,0-4,5%. Do przedziału dopuszczalnych wahań od celu NBP nie wrócimy szybko – w naszej opinii będzie to możliwe nie wcześniej niż w 2026 r.
This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.