Grudzień przyniósł schłodzenie krajowego rynku pracy
Grudzień okazał się miesiącem pełnym zaskoczeń w dół. Dynamika płac wyhamowała do poziomu jednocyfrowego, którego nie widzieliśmy na tej zmiennej od roku. Z kolei zatrudnienie pogłębiło swoje spadki - jego dynamika sięgnęła -0,6% r/r.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu o 9,8% r/r wobec wzrostu o 10,5% r/r w listopadzie. Odczyt okazał się wyraźnie niższy od prognoz (konsensus: 11%, my: 11,3%). Zaskoczenie było więc spore, a na dodatek zobaczyliśmy pierwszy od roku jednocyfrowy odczyt dynamiki wynagrodzeń. Nie jest to niestety sygnał nagłego osłabienia presji płacowej i przyspieszenia trendu spadkowego dynamiki płac, a jedynie własność wahliwego grudnia. Mamy tu na myśli zmienność szeregu dodatków i bonusów, które są wypłacane pod koniec roku. Jednym z nich są wypłaty z okazji Dnia Górnika (tzw. Barbórki), które okazały się w 2024 roku wyraźnie mniej hojne niż rok wcześniej. Poza tym, grudzień to również czas wypłat bonusów świątecznych, których wysokość jest często związana z sytuacją finansową przedsiębiorstwa, a jak wiemy koszty zatrudnienia mocno ciążyły pracodawcom w 2024 roku. Stąd bonusy świąteczne mogły być skromniejsze niż zazwyczaj.
Odczyt za grudzień nie zmienia naszej dotychczasowej prognozy płac na 2025 rok – jesteśmy zdania, że dzisiejsze dane zostały zaniżone głównie przez czynniki jednorazowe, a tak wyraźne wyhamowanie momentum płac nie jest długotrwałe. Nie zmienia to jednak faktu, że dynamika płac może podążać tylko w jednym kierunku, a mianowicie w dół. Przemawia za tym szereg przesłanek – od wyraźnie niższej niż rok wcześniej podwyżki płacy minimalnej, przez osłabienie presji płacowej, po nadal nie najlepsze nastroje polskich pracodawców. 2025 rok upłynie pod znakiem jednocyfrowych wzrostów wynagrodzeń, lecz będą one nadal znacznie wyższe niż te, które obserwowaliśmy przed szokiem inflacyjnym. Prognozujemy, że w bieżącym roku płace wzrosną o 8,7% średniorocznie, a w 2026 roku zwolnią do 7,7%. Więcej o naszych prognozach na najbliższe dwa lata można przeczytać w naszym raporcie rocznym opublikowanym kilka dni temu.
Momentum płac, % r/r SA
Czyli ile wyniosłaby roczna dynamika płac, gdyby obecna dynamika miesięczna po odsezonowaniu trwała cały rok
Źródło: GUS, Pekao Analizy
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w grudniu o 0,6% r/r wobec spadku o 0,5% w listopadzie. Jest to kolejna niespodzianka dla analityków, którzy spodziewali się spadku zatrudnienia o 0,5%. Według GUS liczba etatów spadła o 9 tys. etatów wobec poprzedzającego miesiąca. Jak na grudzień to sporo – zazwyczaj w tym miesiącu mamy do czynienia ze stagnacją zatrudnienia, a ostatni grudniowy spadek o tej skali odnotowano w 2013 roku. To z jednej strony sygnał utrzymującej się słabości krajowego rynku pracy w kontekście popytu na pracę, ale z drugiej pewnego rodzaju wyrównanie pozytywnego zaskoczenia sprzed miesiąca. Grudniowe rozczarowanie to w dużej mierze wynik zwolnień lub cięć etatów w górnictwie i przetwórstwie przemysłowym (to drugie było w ubiegłym roku czarną owcą polskiego rynku pracy). Dzisiejsze dane sygnalizują, że to jeszcze nie czas na odbudowę krajowego rynku pracy, lecz naszym zdaniem może ona rozpocząć się już wkrótce. Prognozujemy, że w 2025 roku zobaczymy nieśmiały wzrost zatrudnienia o 0,1% r/r, natomiast rok 2026 przyniesie jego szerszą odbudowę.
Skumulowana zmiana zatrudnienia od stycznia danego roku (tys.)
Źródło: GUS, Pekao Analizy
This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.