Początek serii krajowych danych makro za grudzień 2024
Przed nami publikacja pierwszego grudniowego pakietu danych z krajowej gospodarki. Spodziewamy się, że produkcja przemysłowa wzrosła o 2,7% r/r wobec konsensusu 1,2%, a inflacja PPI wyniosła -2,5%, podobnie jak konsensus. Z kolei w danych z rynku pracy oczekujemy przyspieszenia dynamiki wynagrodzeń do 11,3% r/r (konsensus 11%) i stabilizacji dynamiki zatrudnienia -0,5% r/r.
Wiadomości
- PL-RATING: Cała Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska, mniej lub bardziej wykorzystała całą swoją przestrzeń fiskalną z perspektywy ratingu kraju, z uwagi na wzrost stałych wydatków budżetowych po ostatnich kryzysach – poinformowali analitycy agencji ratingowej Fitch. Agencja ocenia, że Ministerstwo Finansów nie zdoła zbić deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych poniżej 3% PKB do 2028 roku.
- PL-MF-AUKCJA: Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży 23 stycznia obligacje o łącznej wartości 6-9 mld zł serii OK0127, PS0130, WZ0330, DS1034.
- DE-DANE: Indeks ZEW mierzący oczekiwania co do wzrostu gospodarczego Niemiec wyniósł +10,3 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie +15,1 pkt. wobec +15,7 pkt. miesiąc wcześniej.
- UE-PL: Ministrowie finansów państw UE zalecili, aby Polska położyła kres nadmiernemu deficytowi do 2028 r. Zgodnie z ich zaleceniami nominalna stopa wzrostu wydatków netto w Polsce nie powinna przekroczyć 6,3% w 2025 r., 4,4% w 2026 r., 4% w 2027 r. i 3,5% w 2028 r. Ponadto, minister finansów Andrzej Domański oznajmił w Brukseli, że unijni ministrowie są zgodni co do tego, że obniżenie cen energii jest kluczowe dla przywrócenia konkurencyjności w Europie. Wśród pomysłów na wprowadzenie niższych cen pojawiły się m.in. inwestycje w energię jądrową i infrastrukturę przesyłową.
- EZ-STOPY: Szef banku centralnego Holandii Klaas Knot (jastrząb) powiedział, że dostępne dane są zachęcające i potwierdzają powrót inflacji do celu. Jego zdaniem, dotychczasowe podejście się sprawdziło i oczekiwania rynkowe dalszych cięć stóp na najbliższych dwóch posiedzeniach są rozsądne.
- CA-US: Kanada chce utrzymywać dobre relacje z USA, ale rząd będzie chronić Kanadyjczyków, jeśli USA wprowadzą 25% cła na import z Kanady – oświadczył premier Justin Trudeau. Zwrócił uwagę, że Kanada kupuje w USA więcej niż Chiny, Japonia i Niemcy razem wzięte. Podkreślił, że Kanada jest gotowa na wprowadzenie ceł w reakcji na decyzję D. Trumpa.
Komentarz rynkowy
- ZAGRANICA: Wczorajszy dzień na rynkach finansowych, mimo powrotu Amerykanów po długim weekendzie przebiegł spokojnie. Dolar lekko się w ciągu dnia umacniał, ale finalnie główna para walutowa zamknęła się wyżej (1,0425) niż w poniedziałek i dziś rano EUR/USD jest wciąż handlowany powyżej 1,04. Wciąż nie znamy szczegółów wielu kluczowych polityk D.Trumpa, zwłaszcza ceł, choć jego retoryka jest cały czas agresywna – wczoraj zasugerował podwojenie stawek podatkowych dla zagranicznych firm działających w USA w odpowiedzi na podatki cyfrowe nakładane zagranicą, główne amerykańskie firmy internetowe. Dziś dla rynków istotne będą wypowiedzi przedstawicieli EBC na forum ekonomicznym w Davos, m.in. F.Villeroy i Ch.Lagarde. Cięcie stóp EBC w przyszłym tygodniu jest prawie pewne, ale kolejne decyzje wobec relatywnie wysokiej inflacji w strefie euro są już mocno niepewne. Naszym zdaniem kolejne cięcia są nieuniknione jako sposób na amortyzację efektów wojny handlowej z USA. Spodziewamy się łącznie 100pb cięć stóp procentowych w strefie euro w I poł. 2025 i osiągnięcie docelowej w tym cyklu stopy depozytowej na poziomie 2,0%.
- POLSKA: Złoty wczoraj kontynuował umocnienie, ponownie na fali poprawy sentymentu dla rynków wschodzących – póki co D.Trump pomija je bowiem milczeniem. EUR/PLN obniżył się z 4,255 do 4,25 i ponownie testuje wieloletnie minimum, stanowiące istotny poziom wsparcia. USD/PLN ponownie znalazł się w okolicach 4,08. Spodziewamy się raczej stabilizacji złotego na obecnych poziomach niż dalszej aprecjacji. Brak złych wiadomości to mimo wszystko ograniczony motor poprawy sentymentu dla rynków wschodzących. W pewnym momencie inwestorzy zaczną się zastanawiać czy są jakieś dobre wiadomości dla naszego kraju. Teoretycznie takich mogą dostarczyć dziś i jutro dane z polskiej gospodarki za grudzień (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna), ale nie spodziewamy się tu wyraźnego przełomu. Płaska ścieżka stóp procentowych na najbliższe kilka miesięcy jest już niemal pewna i tylko pozytywne niespodzianki po stronie inflacji mogą zachęcić inwestorów do wyceny niższych stóp w dłuższej perspektywie. Póki co spodziewamy się więc stabilizacji rentowności polskich obligacji i złotego na obecnych poziomach.
Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.
This publication (hereinafter referred to as the ‘Publication’) prepared by the Macroeconomic Analysis Department of Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (hereinafter referred to as ‘Pekao S.A.’) constitutes a commercial publication and is for information purposes only. Nothing contained herein shall form the basis of any contract or commitment whatsoever, in particular it shall not constitute an offer within the meaning of Article 66 of the Civil Code. The publication does not constitute a recommendation provided within the framework of investment advisory services, investment analysis, financial analysis or any other recommendation of a general nature concerning transactions in financial instruments, an investment recommendation within the meaning of Regulation (EU) No 596/2014 of the European Parliament and of the Council of 16 April 2014 on market abuse or investment advice of a general nature concerning investment in financial instruments, and the information contained therein cannot be regarded as a proposal to purchase any financial instruments, an investment or tax advisory service or as a form of providing legal assistance. The publication has not been prepared in accordance with legal requirements ensuring the independence of investment research and is not subject to any prohibitions on the dissemination of investment research and does not constitute investment research.