Inne regulacje
Biuro Maklerskie - kwalifikowany pośrednik (Qualified Intermediary) na rynku USA
Bank Pekao S.A. – Biuro Maklerskie na podstawie umowy zawartej z amerykańskimi organami skarbowymi (IRS) uzyskał status Qualified Intermediary (kwalifikowanego pośrednika)
Co to znaczy?
Teraz możesz skorzystać z preferencyjnych stawek podatkowych w odniesieniu do dochodów wypłacanych od amerykańskich papierów wartościowych tj. od dywidend i odsetek.
Oznacza to np. że, jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym i otrzymujesz dywidendy od amerykańskich spółek będziesz mógł obniżyć stawkę podatku z 30% na 15% a w przypadku odsetek obniżyć ją do 0%.
Preferencyjne stawki mogą być stosowane na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przy czym korzyści płynące z tych umów wymagają dodatkowo złożenia jednego z poniższych formularzy:
- W-8BEN (dla osób fizycznych),
- W-8BEN-E (dla osób prawnych).
Jak skorzystać
Jeśli złożysz właściwy formularz W-8BEN albo W-8BEN-E i zostaniesz przez nas pozytywnie zweryfikowany to zastosujemy preferencje, które wynikają z właściwej dla Ciebie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Formularz W-8BEN albo W-8BEN-E możesz złożyć w:
- serwisie Pekao24 w zakładce Ustawienia > Inwestycje > Biuro Maklerskie > Oświadczenia (dot. W-8BEN) – sprawdź jak złożyć formularz w naszym przewodniku,
- dowolnej placówce maklerskiej (dot. W-8BEN oraz W-8BEN-E).
Na podstawie danych, które podałeś przy zakładaniu rachunku inwestycyjnego lub później w ramach aktualizacji tych danych, weryfikujemy, czy dane te są zgodne z tymi, które wskazałeś w formularzu W-8BEN lub W-8BEN-E. Jeśli nie, zastosujemy stawkę podstawową 30%.
Niezależnie od złożonego przez Ciebie formularza, monitorujemy informacje, które mogą mieć wpływ na Twoją kwalifikację jako uprawnionego do zastosowania preferencyjnej stawki z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Pytania i odpowiedzi
-
Co to jest W-8BEN lub W-8BEN-E?
W-8BEN lub W-8BEN-E to amerykańskie formularze, które pozwalają:
- zweryfikować możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatku, która wynika z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania;
- ustalić Twoją rezydencję podatkową.
-
Jaka jest preferencyjna stawka podatku u źródła od dywidend od amerykańskich akcji dla polskich rezydentów podatkowych?
Preferencyjna stawka podatku u źródła od dywidend wypłacanych przez spółki z siedzibą w USA wynosi 15%.
-
Jaka jest preferencyjna stawka podatku u źródła od odsetek od amerykańskich obligacji dla polskich rezydentów podatkowych?
Preferencyjna stawka podatku u źródła od odsetek wypłacanych przez emitentów obligacji, którzy mają siedzibę w USA, wynosi 0%.
-
Jaka jest stawka podatku u źródła w przypadku, gdy klient nie złoży formularza W-8BEN?
Podstawowa stawka podatku u źródła od odsetek i dywidend wypłacanych przez emitentów, którzy mają siedzibę w USA wynosi 30%.
-
Jaka jest preferencyjna stawka podatku u źródła jeżeli klient nie jest polskim rezydentem?
W takich przypadkach zastosowanie znajdują preferencje określone w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy krajem rezydencji klienta a USA.
-
Przez jaki okres ważny jest formularz W-8BEN lub W-8BEN-E?
Prawidłowo wypełniony formularz jest ważny od dnia jego podpisania przez trzy kolejne lata kalendarzowe, liczone od końca roku kalendarzowego, w którym został podpisany formularz.
Przykład:
Jeżeli podpisałeś i złożyłeś formularz 13 października 2024 r., to pod warunkiem, że dane zawarte w nim dane były zgodne z tymi, które podałeś przy zakładaniu rachunku inwestycyjnego, formularz będzie ważny od dnia jego podpisania do końca roku 2024 i przez następne 3 lata, tj. do 31 grudnia 2027 r.
Formularz traci jednak ważność również w przypadku zmiany okoliczności (np. przeniesienie rezydencji podatkowej do innego kraju)
i wówczas będzie podlegał ponownej weryfikacji. -
Jak uzyskać preferencyjną stawkę opodatkowania?
Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, możesz wypełnić formularz W-8BEN w Pekao24 w zakładce: Ustawienia > Inwestycje > Biuro Maklerskie > Oświadczenia. Jeśli jesteś rezydentem podatkowym innego kraju, skontaktuj się z naszą infolinią lub napisz do nas wiadomość przez pocztę w Pekao24. Sprawdzimy, czy możemy przyjąć od Ciebie formularz W-8BEN i powiemy jak to zrobić.
W przypadku formularza W-8BEN-E możesz go wypełnić osobiście w placówce maklerskiej. -
Gdzie znajdę informację, że mój formularz W-8BEN lub W-8BEN-E jest ważny?
Jeżeli dane w formularzu są prawidłowe, w zakładce Ustawienia > Inwestycje > Biuro Maklerskie > Oświadczenia widoczny będzie status formularza.
-
Czy status formularza W-8BEN lub W-8BEN-E może się zmienić przed upływem 3 lat?
Tak
Jeśli zaktualizujesz swoje dane i będą one inne niż te wskazane w złożonym przez Ciebie formularzu W-8BEN lub W-8BEN-E, możemy zmienić status formularza na nieważny.
Status formularza sprawdzisz w Pekao24 w zakładce: Ustawienia > Inwestycje > Biuro Maklerskie > Oświadczenia. -
Od kiedy będzie obowiązywać preferencyjna stawka podatku?
Najpóźniej od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożyłeś prawidłowo wypełniony formularz W-8BEN lub W-8BEN-E.
-
W jakim terminie muszę złożyć formularz W-8BEN lub W-8BEN-E aby uzyskać preferencyjną stawkę podatku?
Aby uzyskać preferencyjną stawkę podatku należy złożyć formularz W-8BEN lub W-8BEN-E do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje ustalenie prawa do dywidendy lub odsetek.
Przykład:
Jeśli ustalenie prawa do dywidendy przypada na 9 września, formularz powinieneś złożyć w sierpniu. -
Skąd będę wiedział jaki podatek zapłaciłem od dywidendy?
- Przekażemy Ci zestawienie płatności, w tym pożytków (dywidend, odsetek) z papierów wartościowych dla których nie jesteśmy płatnikiem podatku.
- W zestawieniu wskazany jest podatek jaki został pobrany u źródła.
- Zestawienie udostępniamy w e-dokumentach w I kwartale roku następującego po roku, w którym wypłacone zostały pożytki (dywidendy, odsetki).
-
Czy preferencyjna stawka podatku u źródła dotyczy dywidend od wszystkich amerykańskich spółek?
Tak.
Pamiętaj, że istotny jest kraj rejestracji spółki, a nie kraj notowania akcji.
Przykład:- Jeśli na rynku w USA notowane są spółki np. z Kanady lub Europy, to preferencyjna stawka podatku u źródła ich nie dotyczy.
- Jeśli spółka Amerykańska jest notowana na rynkach europejskich, np. w Niemczech, to preferencyjna stawka podatku u źródła ich dotyczy.
Informacje przedstawione powyżej nie stanowią porady podatkowej, zamieszczone są wyłącznie dla celów informacyjnych. Klienci zainteresowani uzyskaniem profesjonalnej, zindywidualizowanej opinii podatkowej, proszeni są kontakt z doradcą podatkowym.
Powyższe informacje są aktualne na dzień ich publikacji i Bank Pekao SA – Biuro Maklerskie zastrzega sobie prawo do modyfikowania ich treści w każdym czasie.