-
Co to są obligacje
Obligacje są instrumentami finansowymi (a jednocześnie papierami wartościowymi), których emitent jest dłużnikiem obligatariusza (posiadacza obligacji) i zobowiązuje się wobec niego do wykupu obligacji w określonym czasie. Oznacza to, że emitent obligacji zaciąga dług u obligatariusza i zobowiązuje się spłacić ten dług (wraz z odsetkami).
Zważywszy na osobę emitenta, obligacje można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym z nich są obligacje korporacyjne, emitowane przez osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą uprawnione do emisji na podstawie ustawy o obligacjach. Drugim typem są obligacje skarbowe, emitowane przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów. Trzecim są obligacje komunalne, emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego w tym gminy, powiaty, województwa i miasta.
Poszczególne rodzaje obligacji różnią się przede wszystkim poziomem ryzyka kredytowego, wynikającego z możliwości niedotrzymania warunków umownych przez emitenta obligacji. Najniższym charakteryzują się obligacje skarbowe, największe ryzyko cechuje obligacje przedsiębiorstw.
Drugim, bardzo ważnym wskaźnikiem jest kryterium oprocentowania. Wyróżniamy:
- Obligacje o stałym oprocentowaniu - obligacje, dla których wysokość oprocentowania jest stała i znana w momencie zakupu obligacji,
- Obligacje o zmiennym oprocentowaniu, to takie, w przypadku których wielkość płatności odsetek zależy od określonego wskaźnika
(np. WIBOR). Oznacza to, że nabywca tego typu obligacji może otrzymywać różne wartości odsetek w różnych okresach odsetkowych, a ich wysokość będzie uzależniona od wartości stopy odniesienia, - Obligacje indeksowane - są to obligacje o zmiennym oprocentowaniu, których oprocentowanie za dany okres zależy od wartości pewnego indeksu, np. od inflacji,
- Obligacje zerokuponowe - obligacje, dla których nie występuje oprocentowanie. Nabywca obligacji kupuje obligacje poniżej wartości nominalnej. Zysk stanowi różnicę pomiędzy wartością nominalną a ceną nabycia obligacji.
-
Jaka jest rola emitenta
Rolą emitenta jest w szczególności:
- wypłata oprocentowania lub innych świadczeń związanych z obligacjami, o ile są przewidziane przez warunki emisji,
- wypłata kwoty kapitału zainwestowanego w terminie wykupu.
-
Jak czytać oznaczenia obligacji
Każdej serii obligacji nadawany jest unikalny numer. Pierwsze trzy znaki dotyczą rodzaju obligacji, np.
OTS obligacje trzymiesięczne stałoprocentowe,
ROR obligacje roczne o zmiennej stopie procentowej.
Kolejne cztery znaki to cyfry oznaczające miesiąc i rok wykupu, np.
0632 data wykupu to czerwiec 2032 roku,
0922 data wykupu to wrzesień 2022 roku.
Przykłady:
OTS0922 obligacja 3-miesięczna z terminem wykupu we wrześniu 2022 roku,
EDO0632 obligacja 10-letnia z terminem wykupu w czerwcu 2032 roku,
COI0626 obligacja 4-letnia z terminem wykupu w czerwcu 2026 roku. -
Jak zasilić rachunek pieniężny?
Jeśli posiadasz rachunek bankowy w Banku Pekao S.A. oraz Umowę o obsługę obligacji skarbowych i powiązany z nią rachunek pieniężny, do której logujesz się w Pekao24, z wykorzystaniem tego samego Numeru Klienta (CIS), możesz zasilić rachunek pieniężny on-line przechodząc do zakładki „Inwestycje” a następnie w sekcji „Środki pieniężne” wybierz opcję „Zasil rachunek ”. W ten sposób możesz zasilić rachunek on-line,
7 dni w tygodniu, za wyjątkiem okresów, w których wykonujemy prace techniczne. Ta opcja umożliwia wykonywanie przelewów w PLN.
Jeśli chcesz wykonać przelew na swój rachunek pieniężny służący do obsługi obligacji skarbowych z rachunku bankowego w Banku Pekao S.A., który nie jest powiązany z tym samym Numerem Klienta (CIS), z którym powiązana jest Twoja Umowa o obsługę obligacji skarbowych, skorzystaj ze standardowej opcji bankowych przelewów podając:- adresata przelewu Biuro Maklerskie,
- Twój indywidulany numer rachunku do wpłat i przelewów,
- w tytule przelewu imię i nazwisko oraz numer rachunku pieniężnego.
Takie przelewy wykonywane są jedynie w PLN, w dni robocze, w godzinach 7:30 – 20:45, a czas ich realizacji to ok.15 min.
Zasilenia rachunku pieniężnego możesz dokonać również bezpośrednio w prowadzących obsługę kasową Punktach Sprzedaży Obligacji zlokalizowanych w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego Pekao i Punktach Usług Maklerskich zlokalizowanych w wybranych oddziałach Banku Pekao S.A.
-
Jakie dyspozycje możesz wykonać na podstawie Umowy OSP?
Na podstawie zawartej Umowy o obsługę obligacji skarbowych w oparciu o zapisy Regulaminu obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao, Klient może składać:
- dyspozycje zakupu obligacji,
- dyspozycje zakupu obligacji w drodze zamiany,
- dyspozycje przedterminowego wykupu obligacji,
- dyspozycje anulowania poprzednio złożonej i nieopłaconej dyspozycji zakupu,
- inne dyspozycje związane z realizacją Umowy o obsługę obligacji skarbowych, w tym obsługą rachunku pieniężnego.
Dyspozycje wymagają autoryzacji przez Klienta.
-
Ile kosztuje inwestowanie w obligacje?
Prowadzenie rachunku pieniężnego, zawarcie umowy o obsługę obligacji skarbowych, zakup obligacji, w tym w drodze zamiany, odbywają się bez ponoszenia kosztów.
Listę dyspozycji, za które pobieramy opłaty wraz z ich wysokością znajdziesz w Taryfie opłat w zakresie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao.
Należy również pamiętać, iż wcześniejsze zakończenie inwestycji w obligacje skarbowe poprzez złożenie dyspozycji przedterminowego wykupu wiąże się z kosztem, którego wysokość określona jest w liście emisyjnym danej serii obligacji.
-
Słownik pojęć
- Agent emisji – podmiot prowadzący, na podstawie umowy zawartej z Ministrem Finansów, sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych danej serii, na rynku pierwotnym, a także obsługę tych obligacji.
- Bank – Bank Pekao S.A.
- BM – Biuro Maklerskie Pekao.
- Infolinia- numer telefonu, pod którym klient uzyska informacje o ofercie i obsłudze obligacji Skarbu Państwa.
- Cena sprzedaży – to cena, jaką zapłaci klient za obligacje w danym dniu sprzedaży. Dla Obligacji oszczędnościowych cena sprzedaży jest zawsze równa 100 zł.
- Cena zamiany –cena, po której można złożyć dyspozycje zakupu Obligacji skarbowych w drodze zamiany. Cena zamiany określona jest w liście emisyjnym.
- COI – skrócona nazwa czteroletnich indeksowanych oszczędnościowych Obligacji skarbowych.
- Dematerializacja – zastępowanie materialnej postaci papierów wartościowych zapisem elektronicznym w odpowiednim rejestrze.
- Dokumenty Emitenta – List Emisyjny oraz inne dokumenty wydane przez Emitenta związane z emisją danej serii Obligacji. Dokumentem Emitenta nie jest Prospekt Informacyjny, który ma charakter informacyjny.
- DOR – skrócona nazwa dwuletnich oszczędnościowych Obligacji skarbowych o zmiennej stopie procentowej.
- DOS – skrócona nazwa dwuletnich oszczędnościowych Obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym.
- Dyskonto – różnica pomiędzy Wartością nominalną a Ceną sprzedaży albo Ceną zamiany. Z dyskontem mogą być sprzedawane Obligacje skarbowe oferowane w drodze zamiany.
- Dzień ustalenia praw do świadczeń z obligacji –dzień, na który ustala się podmioty uprawnione do otrzymania, w dniu wymagalności, świadczeń z tytułu Obligacji oraz ich wielkość.
- Dzień wymagalności – dzień, w którym następuje wypłata odsetek lub wykup Obligacji z wypłatą odsetek.
- Dyspozycja przedterminowego wykupu – dyspozycja składana przez właściciela Obligacji skarbowych u właściwego Agenta emisji, w której właściciel Obligacji skarbowych podejmuje decyzję aby przerwać inwestowanie przed terminem wykupu Obligacji skarbowych. Prawo wezwania Emitenta do przedterminowego wykupu Obligacji skarbowych przyznawane jest w Liście emisyjnym, który określa warunki przedterminowego wykupu.
- EDO – skrócona nazwa emerytalnych dziesięcioletnich oszczędnościowych Obligacji skarbowych.
- Emitent – emitent Obligacji, którym jest Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów.
- Grupa docelowa – określona grupa Klientów - nabywców instrumentu finansowego, z których potrzebami, cechami lub celami produkt inwestycyjny jest zgodny, niezależnie od sposobu nabycia lub objęcia przez nich tego instrumentu, w szczególności bezpośrednio lub pośrednio w ramach świadczenia usług maklerskich przez BM.,
- Indywidualny rachunek Klienta do wpłat i przelewów – przyporządkowany Klientowi numer rachunku prowadzonego w złotych, służący do wpłat w złotych na Rachunek pieniężny.
- Kanały zdalne – System oraz telefon.
- Kapitalizacja odsetek – formuła naliczania odsetek w kolejnych okresach odsetkowych od wartości nominalnej powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni okres odsetkowy. Zasady naliczania odsetek określone są każdorazowo w Liście emisyjnym.
- Klient – osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej uprawniona do nabycia Obligacji skarbowych zgodnie z przepisami prawa, Listami Emisyjnymi oraz zgodnie z informacjami Podanymi Do Wiadomości Klientów, z którą BM zawarło lub zamierza zawrzeć Umowę OSP.
- Klient detaliczny – Klient, który został przez BM sklasyfikowany jako Klient detaliczny zgodnie z Polityką klasyfikacji i reklasyfikacji Klienta.
- Klient profesjonalny – Klient, który został przez BM sklasyfikowany jako Klient profesjonalny zgodnie z Polityką klasyfikacji i reklasyfikacji Klienta.
- KDPW - Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A.
- List Emisyjny – dokument wydawany przez Ministra Finansów określający szczegółowe warunki emisji Obligacji skarbowych danej serii.
- Należność do wykupu – kwota, która zostanie wypłacona właścicielowi Obligacji skarbowych w terminie wykupu Obligacji skarbowych lub w przypadku skorzystania z możliwości przedterminowego wykupu zgodnie z zasadami określonymi w Liście emisyjnym.
- Nierezydent – osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą oraz osoby prawne mające siedzibę za granicą, a także inne podmioty mające siedzibę za granicą, posiadające zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu; nierezydentami są również znajdujące się za granicą oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez rezydentów, obce przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne obce przedstawicielstwa oraz misje specjalne i organizacje międzynarodowe, korzystające z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych;
- Obligacje oszczędnościowe – typ Obligacji skarbowych, przeznaczonych wyłącznie dla osób fizycznych (rezydentów i nierezydentów), stowarzyszeń oraz innych organizacji społecznych i zawodowych, a także fundacji wpisanych do rejestru sądowego. Sprzedawane po stałej cenie sprzedaży, posiadają opcję przedterminowego wykupu, nie są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Nie mają formy dokumentu, nabywca otrzymuje Potwierdzenie zakupu obligacji.
- Obligacje skarbowe – dłużne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów. Emitent pożycza od nabywców obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić w ustalonym wcześniej terminie poprzez wykup obligacji i zapłatę odsetek.
- Okres odsetkowy – okres, zdefiniowany w Liście emisyjnym, po upływie którego następuje wypłata odsetek lub ich kapitalizacja.
- Oprocentowanie – zasady wzrostu wartości Obligacji skarbowych, w miarę upływu czasu inwestowania, naliczane od wartości nominalnej lub skapitalizowanej. Wysokość i sposób jego obliczania oprocentowania określony jest każdorazowo w Liście emisyjnym dla danej serii Obligacji skarbowych.
- Oprocentowanie stałe – oprocentowanie, z góry określone w Liście emisyjnym danej serii Obligacji skarbowych, które nie zmienia się w trakcie całego okresu inwestycji.
- Oprocentowanie zmienne – oprocentowanie, którego wysokość jest zmienna w okresie inwestycji i zależy od wskaźników, na podstawie których jest ono wyznaczane na kolejne okresy odsetkowe. Sposób obliczania oprocentowania zawarty jest w Liście emisyjnym danej Obligacji skarbowej.
- Oprocentowanie indeksowane zasady wzrostu wartości Obligacji skarbowych zależne od określonego indeksu, np. stopy inflacji. Wysokość i sposób obliczania oprocentowania określony jest każdorazowo w Liście emisyjnym dla danej serii Obligacji skarbowej.
- OTS – skrócona nazwa oszczędnościowych trzymiesięcznych stałoprocentowych Obligacji skarbowych.
- Pakiet informacyjny – dokument zawierający m.in. informacje o firmie inwestycyjnej i jej usługach, charakterystykę instrumentów finansowych, w tym Obligacji skarbowych, będących w ofercie Biura Maklerskiego Pekao i ryzyk z nimi związanych, zasad ochrony aktywów Klienta, zasad przyjmowania i przekazywania opłat, prowizji lub świadczeń niepieniężnych oraz zasad zarządzania konfliktem interesów.
- Pełnomocnik – osoba, mająca prawo działać w cudzym imieniu z bezpośrednim skutkiem dla osoby reprezentowanej. Czynności prawne dotyczące Obligacji skarbowych mogą być dokonywane przez właściwie umocowanego pełnomocnika. Aby ustanowić pełnomocnika należy złożyć pełnomocnictwo w placówce prowadzącej obsługę Obligacji skarbowych.
- Polityka wykonywania zleceń oraz działania w najlepiej pojętym interesie Klienta – dokument określający kryteria brane pod uwagę przy wyborze systemu wykonywania zleceń oraz wskazujący miejsca wykonywania zleceń, z których korzysta firma inwestycyjna.
- Polityka klasyfikacji i reklasyfikacji Klienta – dokument, którego celem jest przedstawienie informacji o kategoriach klasyfikacji Klientów, zasadach traktowania i ochrony Klientów ze względu na kategorię klasyfikacji oraz o możliwości złożenia wniosku w sprawie zmiany kategorii.
- PSO – Punkt Sprzedaży Obligacji skarbowych w rozumieniu Rozporządzenia OSP, wykaz wszystkich punktów PSO ich adresów i godzin otwarcia jest dostępny na Stronie internetowej BM.
- Podawanie Do Wiadomości Klientów – informacje podawane do wiadomości Klientów w punktach prowadzących obsługę Obligacji skarbowych w miejscu ogólnie dostępnym dla Klientów, na Stronie internetowej BM lub Banku lub za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych.
- Potwierdzenie zakupu – dokument niebędący papierem wartościowym potwierdzający, że dana osoba zakupiła określoną liczbę Obligacji skarbowych.
- Prospekt Informacyjny- dokument o charakterze informacyjnym, opisujący szczegółowe warunki sprzedaży, emisji i zasady obsługi obligacji skarbowych oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej.
- Rachunek pieniężny – prowadzony przez BM rachunek pieniężny, służący do realizacji rozliczeń finansowych związanych z Obligacjami skarbowymi i rejestrowania środków pieniężnych Klienta na potrzeby tych rozliczeń. Numer Rachunku pieniężnego jest tożsamy z numerem Umowy OSP.
- Rejestr Nabywców Obligacji - rejestr nabywców Obligacji w rozumieniu § 3 pkt 3 Rozporządzenia OSP, prowadzony przez BM jako Agenta emisji działającego na rzecz Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministra Finansów. W rejestrze tym ujawnione są osoby, które nabyły i posiadają Obligacje skarbowe oferowane na rynku pierwotnym przez BM jako Agenta emisji, oraz kolejni posiadacze Obligacji skarbowych, a także posiadane przez te osoby Obligacje skarbowe.
- Reklamacja – określone w art. 2 pkt 2 Ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym wystąpienie skierowane przez Klienta będącego osobą fizyczną, w którym Klient zgłasza zastrzeżenia dotyczące usług świadczonych przez BM.
- Rezydent – osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w kraju oraz osoba prawna mająca siedzibę w kraju, a także inne podmioty mające siedzibę w kraju, posiadające zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu; rezydentami są również znajdujące się w kraju oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez nierezydentów, polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne polskie przedstawicielstwa oraz misje specjalne, korzystające z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych.
- ROD – skrócona nazwa rodzinnych dwunastoletnich oszczędnościowych Obligacji skarbowych.
- ROR – skrócona nazwa rocznych oszczędnościowych Obligacji skarbowych o zmiennej stopie procentowej.
- ROS – skrócona nazwa rodzinnych sześcioletnich oszczędnościowych Obligacji skarbowych.
- Rozporządzenie - Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie trybu i warunków postępowania firm inwestycyjnych, banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, oraz banków powierniczych, lub akt prawny je zastępujący.
- Rozporządzenie OSP – Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2010 r. w sprawie warunków emitowania Obligacji skarbowych oferowanych w sieci sprzedaży detalicznej, lub akt prawny je zastępujący.
- Rodzinne obligacje oszczędnościowe – Obligacje skarbowe o nazwie skróconej ROS i ROD, dedykowane osobom fizycznym, które nabyły prawo do świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i ich dane znajdują się w rejestrze centralnym, o którym mowa w art. 14 ust. 2 przedmiotowej ustawy.
- Skarga –wystąpienie Klienta, w tym Reklamacja, związana z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem czynności przez BM, wynikających z zawartej z Klientem Umowy OSP, w tym dotyczące sposobu wykonania jego dyspozycji odmowy wykonania takiej dyspozycji, a także związane z naruszeniem interesów Klienta, w tym jego dóbr osobistych lub dotyczące wszelkich uchybień w przedmiocie działalności BM.
- Stopa referencyjna NBP – jest to jedna ze stóp procentowych, która jest wykorzystywana jako wskaźnik rentowności bonów pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Dla określenia wartości Oprocentowania Obligacji skarbowych wykorzystywana jest stopa referencyjna dla 7-dniowych bonów pieniężnych.
- Strona internetowa Banku - strona internetowa Banku dostępna pod adresem www.pekao.com.pl.
- Strona internetowa BM - strona internetowa BM dostępna pod adresem www.pekao.com.pl/biuro-maklerskie.
- System – Kanał zdalny służący do składania dyspozycji i oświadczeń poprzez sieć Internet.
- Taryfa OSP– Taryfa opłat w zakresie obsługi Obligacji skarbowych (dostępna w PSO, na Stronie internetowej BM, Stronie internetowej Banku lub w Systemie).
- Termin wykupu – dzień zakończenia oszczędzania, w którym następuje wypłata należności do wykupu na rzecz właściciela Obligacji skarbowych. Termin wykupu określony jest w Liście emisyjnym danej Obligacji skarbowej.
- TOS- skrócona nazwa trzyletnich oszczędnościowych Obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym.
- TOZ – skrócona nazwa trzyletnich oszczędnościowych Obligacji skarbowych o zmiennej stopie procentowej.
- Wartość nominalna – wartość którą Emitent zobowiązany jest zwrócić wraz z narosłymi odsetkami przy wykupie obligacji.
- WIBOR - (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) to stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom komercyjnym. Wyliczany jest on jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania w największych bankach krajowych, przy odrzuceniu wartości skrajnych.
- Wykup obligacji – Obowiązek Emitenta dotyczący wypłaty na rzecz nabywcy, po zakończeniu inwestycji, środków przeznaczonych na zakup Obligacji wraz z należnymi odsetkami. Termin wykupu określany jest w Liście emisyjnym danej Obligacji skarbowej. Wraz z wykupem Obligacja skarbowa przestaje istnieć.
- Umowa o składanie oświadczeń w postaci elektronicznej – umowa umożliwiająca zawieranie umów świadczenia usług przez BM w postaci elektronicznej za pośrednictwem Systemu.
- Umowa OSP – Umowa o obsługę Obligacji skarbowych.
- Uprawniony kontrahent – Klient, który został sklasyfikowany jako Uprawniony kontrahent, zgodnie z Polityką klasyfikacji i reklasyfikacji Klienta.
- Ustawa – Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
- Zamiana – sprzedaż obligacji poprzez zaliczenie na poczet ceny nabywanych obligacji wierzytelności z tytułu podlegających wykupowi obligacji.
- Zdefiniowany rachunek klienta – wskazany przez Klienta rachunek służący do przelewu środków z Rachunku pieniężnego oraz możliwy do wyboru jako rachunek do wypłat świadczeń z obligacji.
-
-
Pytania i odpowiedzi
-
Kto może kupić Obligacje skarbowe?
Przez Internet: Umowę o obsługę obligacji skarbowych możesz zawrzeć jako pełnoletnia osoba fizyczna, jeżeli jesteś rezydentem polskim oraz po podpisaniu umowy o Pekao24 lub uzyskałeś/łaś dostęp do Pekao24 na podstawie zawartej umowy świadczenia usług maklerskich przez Biuro Maklerskie Pekao.
W Punktach Sprzedaży Obligacji zlokalizowanych w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego Pekao i Punktach Usług Maklerskich zlokalizowanych w wybranych oddziałach Banku Pekao S.A. umowę o obsługę obligacji skarbowych mogą zawrzeć osoby fizyczne, także nie będące polskimi rezydentami, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe oraz fundacje wpisane do rejestru sądowego, a w przypadku nierezydentów, również wpisane do innego rejestru urzędowego.
W serwisie telefonicznym Biura Maklerskiego Pekao wyłącznie osoby fizyczne będące rezydentami – mogą złożyć dyspozycję zakupu oraz zakupu w drodze zamiany.
-
Jestem klientem banku. Jak mogę kupić Obligacje skarbowe?
Obsługa dyspozycji Obligacji Skarbu Państwa możliwa jest w:
- aplikacji mobilnej PeoPay,
- serwisie bankowości internetowej Pekao24,
- Punktach Sprzedaży Obligacji zlokalizowanych w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego Pekao i Punktach Usług Maklerskich zlokalizowanych w wybranych oddziałach Banku Pekao S.A.,
- serwisie telefonicznym Biura Maklerskiego Pekao.
-
Nie jestem klientem banku. Jak mogę kupić Obligacje skarbowe?
Jeśli jeszcze nie jesteś naszym klientem, masz do wyboru dwie możliwości:
- w Punktach Sprzedaży Obligacji zlokalizowanych w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego Pekao i Punktach Usług Maklerskich zlokalizowanych w wybranych oddziałach Banku Pekao S.A.lub
- przez Internet – poniżej opisaliśmy w prostych krokach jak możesz to zrobić:
Wejdź na stronię internetową dedykowaną Obligacjom skarbowym w Banku Pekao, pod adresem https://www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe, gdzie zostaniesz przekierowany na stronę umożliwiającą otwarcie pierwszej relacji z bankiem w kilku krokach:
- weryfikacja Twojej tożsamości za pośrednictwem jednego z dwóch sposobów identyfikacji
- eDowód
- mObywatel - podpisanie umowy dotyczącej dostępu do Kanałów zdalnych Banku
Dzięki wykonaniu tych dwóch prostych kroków, będziesz mógł podpisać Umowę o obsługę obligacji skarbowych:
- w aplikacji mobilnej PeoPay, lub
- w serwisie bankowości internetowej Pekao24 (zakładka: Inwestycje lub Oferty i wnioski w nagłówku strony).
-
Czy mogę kupić Obligacje skarbowe dla mojego dziecka?
Tak. Po zawarciu umowy o obsługę obligacji skarbowych w imieniu dziecka.
-
Czy mogę kupić Obligacje skarbowe jeżeli mam już te instrumenty w innym banku?
Tak, możesz zawrzeć Umowę o obsługę obligacji skarbowych, niezależnie od posiadanych Obligacji skarbowych w innym banku.
-
Czy mogę przenieść zakupione w innym Banku Obligacje skarbowe do Biura Maklerskiego Pekao?
Nie, Obligacji skarbowych kupionych za pośrednictwem jednego Agenta emisji nie można przenieść do innego Agenta emisji.
-
Czy mogę kupić Obligacje skarbowe bez nabywania innych produktów w Banku, np. zakładania konta?
Umowę o obsługę obligacji skarbowych (obejmującą również prowadzenie bezpłatnego rachunku pieniężnego) możesz zawrzeć nie posiadając innych produktów Banku Pekao/ Biura Maklerskiego Pekao. Do zawarcia Umowy o obsługę obligacji skarbowych wymagane jest uprzednie zawarcie umowy o Pekao24 oraz Umowy o składaniu oświadczeń w postaci elektronicznej.
-
Czy jeżeli mam już aktywną aplikację PeoPay, będę w niej widzieć Obligacje skarbowe?
Tak, zakupione przez Ciebie Obligacje skarbowe będą widoczne w aplikacji PeoPay.
-
Czy jeśli mam już otwarty rachunek maklerski w Biurze Maklerskim Pekao muszę otwierać nowy/inny pod Obligacje skarbowe?
Tak, należy zawrzeć Umowę o obsługę obligacji skarbowych, która umożliwi Ci:
- składanie dyspozycji związanych z nabywaniem, zbywaniem i obsługą Obligacji skarbowych oraz dotyczących Rachunku pieniężnego, jak również,
- dostęp do informacji o Obligacjach należących do Ciebie zapisanych w prowadzonym przez Biuro Maklerskie Pekao Rejestrze Nabywców Obligacji,
z zastrzeżeniem innych warunków określonych Regulaminem obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao.
-
Czy mogę mieć dwie Umowy o obsługę obligacji skarbowych?
Nie, możemy zawrzeć z Tobą tylko jedną Umowę o obsługę obligacji skarbowych.
-
Czy mogę zawrzeć Umowę o obsługę obligacji skarbowych wraz z małżonkiem/inną osobą?
Nie ma możliwości zawarcia Umowy o obsługę obligacji skarbowych, której stroną jest więcej niż jeden Klient.
-
Czy mogę udzielić pełnomocnictwa do obsługi Obligacji skarbowych?
Tak, możesz udzielić pełnomocnictwa do dysponowania Rachunkiem pieniężnym oraz wykonywania innych czynności prawnych związanych z Obligacjami skarbowymi, o których mowa w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao.
W kolejnym etapie planujemy poszerzenie czynności do których będziesz mógł nadać pełnomocnictwo, m.in. o pełnomocnictwo do podpisania Umowy o obsługę obligacji skarbowych. Informacja o udostępnieniu nowych funkcjonalności wraz z terminem, zostanie podana na naszej stronie internetowej.
-
Gdzie znajdę numer rachunku do wpłaty na Obligację skarbową?
Numer Indywidualnego rachunku do wpłat i przelewów w złotych na Rachunek pieniężny wskazany będzie w Twojej Umowie o obsługę obligacji skarbowych.
-
Czy mogę sprzedać posiadane Obligacje przed terminem wykupu?
W razie konieczności wcześniejszego zakończenia oszczędzania możesz wycofać wpłacone pieniądze, tj. zwrócić dowolną liczbę posiadanych Obligacji, składając w serwisie bankowości internetowej Pekao24, aplikacji mobilnej PeoPay, w Punktach Sprzedaży Obligacji zlokalizowanych w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego Pekao i Punktach Usług Maklerskich zlokalizowanych w wybranych oddziałach Banku Pekao S.A. oraz w serwisie telefonicznym Biura Maklerskiego Pekao dyspozycję przedterminowego wykupu. W przypadku skorzystania z tej możliwości, wartość narosłych odsetek zostanie jednak pomniejszona o opłatę, której wysokość określona jest w liście emisyjnym danej Obligacji.
-
Czy mogę sprzedać Obligacje skarbowe na rynku wtórnym?
Tak, możesz o ile przepisy prawa nie stanowią inaczej, Obligacje mogą być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym poza rynkiem regulowanym. Nabywca Obligacji poza rynkiem regulowanym jest zobowiązany stawić się ze zbywcą w wybranej placówce Banku zapewniającej obsługę Obligacji i przedstawić umowę sprzedaży lub inną umowę cywilnoprawną o równoważnych skutkach wraz ze świadectwem depozytowym, o ile było wystawione.
-
Jak mogę złożyć wypowiedzenie Umowy o obsługę obligacji skarbowych?
Każda ze stron Umowy o obsługę obligacji skarbowych może ją wypowiedzieć za pośrednictwem serwisu bankowości internetowej Pekao24, aplikacji mobilnej PeoPay lub w Punktach Sprzedaży Obligacji zlokalizowanych w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego Pekao i Punktach Usług Maklerskich zlokalizowanych w wybranych oddziałach Banku Pekao S.A.. Zasady wypowiedzenia umowy określone są w Regulaminie obsługi obligacji skarbowych przez Biuro Maklerskie Pekao.
-