Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 30.04.2024 2 tygodnie temu

Jak powrót wyższego VAT na żywność wpłynął na inflację?

Kalendarz na dziś jest wypełniony po brzegi. O 10:00 GUS pokaże szybki szacunek inflacji za kwiecień (spodziewamy się 2,3% r/r, rynek 2,5%). Wzrost gospodarczy w Niemczech za 1Q24 (konsensus 0,1% kw/kw) można traktować jak wyprzedzający sygnał dot. wzrostu w strefie euro (konsensus: 0,2% kw/kw). Poznamy też kwietniową inflację HICP w strefie euro i dwa wskaźniki koniunktury z USA: Chicago PMI i Conference Board.

Wiadomości

  • DE-DANE: W Niemczech inflacja CPI wyniosła w kwietniu 2,2% r/r, bez zmian względem marca. Odczyt zgodny z konsensusem (2,3% r/r). Inflacja bazowa natomiast obniżyła się z 3,3 do 3,0% r/r.  Wczorajszy odczyt z Niemiec sugeruje, że dzisiejsze dane o inflacji w strefie euro będą zgodne z konsensusem i HICP wyniesie 2,4% r/r. 
  • EZ-KONIUNKTURA: Nastroje gospodarcze w Unii Europejskiej wg KE lekko się w kwietniu pogorszyły. Indeks ESI obniżył z 96,2 do 95,6 pkt. wobec oczekiwanych 96,7 pkt. Nastroje wśród producentów były nieco gorsze od oczekiwań (-10,5 pkt. wobec -8,5 pkt.), koniunktura konsumencka uplasowała się zgodnie z oczekiwaniami na poziomie -14,7 pkt., zaś nastroje w usługach zanotowały dodatni wynik (6 pkt.), choć niższy niż oczekiwano (6,7 pkt.). 
  • PL-DŁUG: Minister finansów podczas konferencji prasowej wskazał, że jastrzębia polityka Fed stawia gospodarki wschodzące pod presją i Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Minister zauważył, że Polska znajduje się w europejskiej czołówce krajów wydających najwięcej na obsługę swojego zadłużenia – a prognozy kosztów obsługi długu są dla Polski rosnące. Wg naszego nowcastu, koszty obsługu długu Skarbu Państwa wzrosły w kwietniu z 1,76% PKB do 1,90%, zaś w perspektywie roku mogą osiągnąć 2,1%. 
  • PL-GUS-DANE: Zgodnie z komunikatem GUS, liczebność populacji Polski wyniosła 37,6 mln osób po 2023 r. Oznacza to ujemną dynamikę -130 tys. r/r. 
  • PL-RZĄD: Ministerstwo Finansów opublikowało tzw. Białą Księgę – raport dot. kondycji sektora finansów publicznych w latach 2015-2023. Z raportu wynika m.in., że w 2022 r. obciążenia podatkowo-składkowe w stosunku do PKB zmalały w Polsce o 2,4 p. proc., a także – w latach 1995-2023 – co roku plasowały się poniżej średniej UE. W raporcie podkreślono też rosnącą nieprzejrzystość systemu finansów państwa, nieoptymalność decyzji o realizowaniu tzw. tarcz finansowych za pośrednictwem PFR (dodatkowy koszt 1,45 mld PLN do 2030 r.), a także rosnący rozziew między państwowym długiem publicznym a zadłużeniem sektora general government (różnica 363,1 mld PLN w 2023 r.), co wiąże się z niedostateczną kontrolą parlamentu nad wydatkami publicznymi. W raporcie przedstawiono również prognozę, zgodnie z którą w 2026 r. może dojść do przekroczenia unijnego progu stosunku długu general government do PKB na poziomie 60% - w tej sytuacji zastosowanie tzw. stabilizacyjnej reguły wydatkowej będzie się wiązało z ograniczaniem wydatków publicznych o 0,5% PKB rocznie.

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem pozytywnego sentymentu za oceanem. Zyskiwały zarówno rynki akcyjne (S&P500 wzrósł o 0,2%, Nasdaq o 0,1%), jak i rynki obligacji (10-letnie Treasury’s zyskały 4pb, 2-letnie 2pb). Kurs EUR/USD nie odnotował większych zmian. Dziś spodziewamy się wejście rynków w trend boczny. Nie spodziewamy się reakcji na pierwszy odczyt PKB ze strefy euro, chyba że zaskoczy on ujemną dynamiką co zacementuje czerwcową datę luzowania polityki pieniężnej przez ECB. Jeśli jednak niespodzianki nie będzie, to rynki będą musiały zaczekać na nowe impulsy, czyli środowe posiedzenie Fed i piątkowy raport Payrolls.
  • POLSKA: Przebieg dzisiejszego dnia wyznaczy odczyt inflacji za kwiecień. Rozstrzał prognoz jest dość szeroki i waha się od 2,3 do 2,7% r/r. Jeśli mamy rację i inflacja okaże się stosunkowo niska (nasza prognoza to 2,3% r/r) to w połączeniu ze słabymi danymi o aktywności gospodarczej będzie podsycać oczekiwania, że Rada Polityki Pieniężnej powróci do cięć stóp procentowych jeszcze w tym roku. W takiej sytuacji złoty może się lekko osłabiać a rentowności obligacji obniżyć. Zasięg ruchu nie będzie jednak duży. Widzimy EUR/PLN w okolicach 4,32 a rentowność 10-latki: 4,60%. 

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter