Analizy makroekonomiczne - Publikacja - Bank Pekao S.A.

Dziennik | 08.05.2024 1 tydzień temu

Rynki w letargu przy pustym kalendarzu makro

Dziś kalendarz makro wyjątkowo pusty. Krajowy rynek w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję RPP ws. stóp procentowych.

Wiadomości

  • PL-MF-CPI: Ze względu na działania osłonowe w zakresie cen energii średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt. proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa (WPFP) - poinformował minister finansów Andrzej Domański. W przyjętym w ubiegłym tygodniu przez rząd WPFP resort finansów założył, że w 2024 r. inflacja w Polsce wyniesie średniorocznie 5,2%, a w 2025 r. znajdzie się na poziomie 4,1%. W WPFP przyjęto pełne odmrożenie cen energii, bez uwzględnienia ewentualnych działań osłonowych w tym zakresie.
  • PL-MF-BUDŻET: Wykonanie VATu za pierwsze miesiące było zadowalające i w tym momencie resort finansów nie widzi potrzeby nowelizacji budżetu - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop. 
  • PL-DANE: W kwietniu zarejestrowano 49 633 nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, tj. więcej o 25,3% r/r - podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. 
  • EZ-DANE: Sprzedaż detaliczna w strefie euro w marcu wzrosła o 0,8% m/m, po spadku miesiąc wcześniej o 0,3%. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,7% m/m. W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 0,7% r/r wobec -0,5% miesiąc wcześniej. Tu spodziewano się spadku o 0,2%. 
  • DE-DANE: W Niemczech produkcja przemysłowa w marcu spadła o 0,4% m/m, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,7% m/m. Analitycy spodziewali się spadku produkcji o 0,7%. 

Komentarz rynkowy

  • ZAGRANICA: Wczorajszy dzień na głównych rynkach był raczej mało emocjonujący. EUR/USD lekko się obniżył 1,077 do 1,076 – mogła się do tego przyczynić wypowiedź N.Kashkari z Minneapolis Fed o tym, że stopy procentowe mogą pozostać na obecnym poziomie przez długi czas. Reakcja Treasury’s była jednak stłumiona – rentowności wzrosły o niespełna 2pb, co w przypadku 2-latki oznaczało utrzymanie powrót do poziomu z otwarcia dnia (4,84%) a w przypadku 10-latki spadek o rentowności w ciągu całego dnia o 2pb (z 4,48 na 4,46%). Dziś ponownie mamy praktycznie pusty kalendarz, więc nie należy spodziewać się kierunkowych zmian na głównych rynkach.   
  • POLSKA: Wczoraj złoty lekko się osłabił do głównych walut. EUR/PLN znowu zakończył dzień lekko powyżej 4,31 wobec poziomu 4,0305 z którym dzień zaczynał. Rentowności obligacji obniżyły się zaś o ok. 2pb na długim końcu krzywej dochodowości, w ślad za rynkami bazowymi. Dziś na krajowych aktywach będzie się niewiele działo i zmiany wycen będą miały ograniczoną skalę. Dopiero konferencja prezesa NBP A.Glapińskiego w piątek ma szansę nadać nowy impuls rynkom. Widzimy wtedy pewne szanse na umocnienie złotego i ponowny test 4,30 przez EUR/PLN, gdyż apetyt na ryzyko globalnych inwestorów wydaje się rosnąć (rynki akcyjne w USA notują od kilku dni wzrosty) a sentyment wobec rynków wschodzących poprawiać.  

Kalendarz najważniejszych odczytów makroekonomicznych w bieżącym tygodniu znajduje się tutaj.

Udostępnij

Niniejsza publikacja (dalej „Publikacja”) przygotowana przez Departament Analiz Makroekonomicznych Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej „Pekao S.A.”) stanowi publikację handlową i ma charakter wyłącznie informacyjny. Żadna z jej części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania, w szczególności nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego. Publikacja nie stanowi rekomendacji udzielanej w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej oraz innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r, w sprawie nadużyć na rynku ani porady inwestycyjnej o charakterze ogólnym dotyczącej inwestowania w instrumenty finansowe, a informacje w niej zawarte nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. Publikacja nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych i nie stanowi badania inwestycyjnego.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter