Analizy makroekonomiczne - Bank Pekao S.A.

23 godziny temu

Kwietniowe dane wspierają ostrożność RPP

Z gospodarki światowej będą dziś spływać dane o koniunkturze: majowe odczyty indeksu PMI i koniunktura w niemieckim przemyśle, budownictwie i handlu wg Instytutu Ifo. Zgodnie z konsensusem prognoz, nastroje w Europie nieco się poprawią (do 50,3 i 49,3 pkt. odpowiednio w przemyśle i usługach), zaś w USA pozostaną zasadniczo niezmienione (odpowiednio 50,1 i 50,8 pkt). Przed południem poznamy również kwietniowy odczyt z krajowej budowlanki, która naszym zdaniem skurczyła się -1,0% r/r (konsensus prognoz to -0,9% r/r).
1 dzień temu

Koniec nudy na krajowym rynku pracy

Po raz pierwszy od kilku miesięcy zobaczyliśmy spore zaskoczenie w obu kluczowych wskaźnikach z rynku pracy. Dynamika płac zaskoczyła o ponad 1,0 pkt. proc. w górę, natomiast zatrudnienie przyniosło pozytywną niespodziankę o skromne 0,1 pkt. proc.
1 dzień temu

Początek końca stagnacji produkcji przemysłowej

Po kilku miesiącach rozczarowań produkcja przemysłowa zaskoczyła na plus, rosnąc o 1,2% r/r. Tym niemniej, potrzeba jeszcze kilku takich miesięcy, by zakończyła się wieloletnia stagnacja polskiego przemysłu. Tutaj kluczowe będzie trwałe odbicie popytu zagranicznego (czyt. europejskiego).
1 dzień temu

Szansa na pozytywną niespodziankę w danych o przemyśle

Dziś w centrum uwagi znajdą się krajowe odczyty makro za kwiecień. Poznamy dane z rynku pracy i przemysłu. W przypadku tych pierwszych spodziewamy się wzrostu wynagrodzeń o 8,1% r/r oraz spadku zatrudnienia o 0,9% r/r, w obu przypadkach tak samo jak konsensus. Natomiast jesteśmy bardziej optymistyczni niż konsensus co do odczytu produkcji przemysłowej (1,8% vs 0,4% r/r) i niemal zgodni w przypadku inflacji PPI (okolice: -1,5% r/r).
3 dni temu

Powrót „sell American”

Kontynuacja publikacyjnej pauzy – dziś w kalendarzu tylko pojedyncze wystąpienia przedstawicieli Fed. Rynki będą żyć innymi sprawami (polityka fiskalna w USA, niepewność co do polityki handlowej).
3 dni temu

Powyborczy tydzień z ważnymi odczytami makro

Kalendarz makro rozkręca się powoli, a dzisiaj można zwrócić uwagę jedynie na finalne dane inflacyjne ze strefy euro. W Polsce rynki będą trawić wyniki I tury wyborów prezydenckich. W dalszej części tygodnia ciekawy będzie pakiet miesięcznych danych z polskiej gospodarki za kwiecień oraz wstępne odczyty indeksów PMI z rynków bazowych.

Zapisz się na newsletter

Zapisuję się na newsletter